Kritiky.cz > Divadelní recenze > Zkurvení havlisti (Komediograf)

Zkurvení havlisti (Komediograf)

Havlisti

Hru Zkurvení havlisti jsem nedávno viděl na prknech padla v Dlouhé a řekl jsem si, že by si určitě zasloužila několik blogových řádek. Luboši Balákovi z Komediografu se totiž povedlo dát dohromady kus, který je velmi aktuální a má ve své jednoduchosti a stručnosti velmi dobře napsaný text.

Tři chlapíci, rozumbradové chodí pravidelně do sauny vyplavit všechny ty toxiny a obecně veškerý hnus. Spolu s fyzickou toxicitou ale vyplavují i tu emoční a o ní je hra zejména. Všichni tři (představuje je trio herců Miroslav Hanuš jako Bořek, Tomáš Měcháček jako Vladan a Karel Zima jako Hubert) v sauně přetřásají "populární" problémy dnešní doby. Problémy se školstvím a autobazary počínaje a Evropskou unií a množstvím vaty konče. Ony tři pány také spojuje zpackanost jejich vlastních životů. Tu má někdo příliš dominantní manželku, další neumí sázet a prohrává velké sumy peněz a poslední se trápí s lacinými auty z pochybných bazarů. Vzájemný marasmus ale nevede k nějaké "kolegialitě zubožených", hoši si ze sebe naopak dost utahují, jako kdyby v neštěstí jiných mohli tak trochu relativizovat i své problémy.

Frustrace se promítá do jejich názorů na svět, kterému pochopitelně vládnou diletanti a debilové, o čemž se trio souhlasně ujišťuje. Fascinující mi přišlo zejména to, s jakou lehkostí, přirozeností a zároveň vtipem dokázal autor vystihnout charakter různých "hospodských řečí", kde se přirozeně v jedné větě přechází od venkovského fotbalu k makroekonomickým ukazatelům. Asi každý z nás někdy podobný hovor absolvoval, nebo jej aspoň slyšel u vedlejšího stolu...

Patrně nejchytřejším z tria je Hanušův podpantoflák Bořek, občas se mu podaří i v hovoru trefit pointu věci, ale většinou jen vrší teorie, které bez problémů vysvětlují vše na světě. Nechce to zase tak velkou fantazii si na jeho místě představit nějakého politika z okraje politického spektra.

Hra je samozřejmě primárně komedií - a to velmi podařenou. Mnoho dialogů vyvolávalo v padle oprávněné salvy smíchu, ale tu a tam jsem za tím humorem cítil i trochu zděšení. Ono to zase tak od reality vzdálené není.

Rozhodně doporučuji tento soubor na některé jeho štaci navštívit, 80 minut představení uteklo jako voda.

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


|

Stránka načtena za 1,40141 s | počet dotazů: 222 | paměť: 51782 KB. | 19.06.2021 - 01:03:43