Z pekla – Další americký film natáčený v ČR

ZPekla

Je podzim roku 1888. Temnými špinavými uličkami Londýna viktoriánské Anglie obchází postrach všech prostitutek – brutální vrah Jack Rozparovač.

Po tom, co je nalezeno tělo jedné prostitutky s proříznutým hrdlem a odebranými některými orgány, je k případu povolán inspektor Fred Abberline (Johnny Depp). Každý má své slabosti či stinné stránky – náš inspektor kupříkladu honí draka (oddává se opiovým dýchánkům), takže film začíná tím, jak ho seržant Godley (Robbie Coltrane) docela drsně probudí a vytáhne z opiového doupěte. Pro inspektora Abberlinea je ale opium i zdrojem inspirace – ve svých honbách za drakem vidí některé vraždy dřív, než se stanou.

Vraždy ale pokračují a inspektor nemá téměř žádnou stopu. Potřebuje pomoc od prostitutek, ale ty se bojí a nedůvěřují mu. Tuto barieru se mu podaří prolomit až díky Mary Kelly (Heather Graham), kterou si mladý inspektor získá svou zdvořilostí. Po několika dalších vraždách dojde inspektor k závěru, že vrahem musí být někdo výše postavený a zároveň s výbornými chirurgickými schopnostmi. To ho dovede až k Řádu svobodných zednářů a nakonec i k samotné královské rodině…

Nejlepší na filmu je jednoznačně atmosféra. Ponuré večery v uličkách starého Londýna, kde se schází lůza, ožralové, zloději a prostitutky jsou prostě nádherné. Není od zajímavosti, že natáčení probíhalo z větší části v České republice, která má podle autorů více vhodných interierů než samotný Londýn. Záběry zavražděných byly vytvořeny tak, aby co nejvíce odpovídaly skutečnosti, a proto bylo pro jejich realizaci použito původních soudních záznamů a kreseb.

Co bych filmu vytkl, je fakt, že je příliš průhledný. Snaží se být napínavý, ale příliš brzo začne být jasné, jak se věci mají a jak příběh dopadne. Filmů o Jackovi Rozparovači bylo již natočeno mnoho. Režiséři filmu, dvojčata Allen a Albert Hughesovi sami k filmu prohlašují: Allen: „Oběti Jacka Rozparovače nebyly polidštěny. Chceme jim vdechnout život. To nebyly jenom oběti. Byly to lidské bytosti“. Albert: „Velmi nás láká použít známý a legendou opředený příběh a použít svou představivost, abychom mu dali jiný rozměr“.


Photo © 2001 20th Century FoxOpravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.


|

Stránka načtena za 0,82891 s | počet dotazů: 140 | paměť: 17678 KB. | 24.11.2020 - 07:38:01