Vyšinutý - Russell Crowe bere už čím dál horší filmy

Vysinuty

Rachel (Caren Pistorius) jede pozdě do práce a na semaforu se dostane do ostré hádky s jiným řidičem Tomem (Russell Crowe), který má ze svého dosavadního života pocit bezmoci a připadá si všemi přehlížený. Rachel a všichni, které má ráda, se brzy stanou terčem muže, který si umane, že na tomto světě po sobě zanechá ještě poslední stopu tím, že Rachel udělí řadu vražedných lekcí. Následuje nebezpečná hra kočky s myší, která dokazuje, že si nikdy nemůžete být jisti, že ve vaší blízkosti není někdo na samé hranici vyšinutí...

Russell Crowe se na přelomu 20. a 21. století stal nečekaně objeveným australským (původně novozélandským) hereckým talentem, který se v roce 2000 proslavil filmem Gladiátor a za výkon v téhle sandálovské klasice Ridleyho Scotta si následně došel i pro Oscara za nejlepšího herce. A hned rok na té si téměř došel pro Oscara za ztvárnění Johna Nasha ve filmu Čistá duše. Crowe si následně zahrál charakterní role i ve filmech jako Master a Commander: Odvrácená strana světa, Těžká váha, Americký gangster, Bídnici nebo Noe, mezitím ale došlo k lehkému úpadku kariéry tohoto herce. Ten se tak v poslední době objevil například v Mumii, kde ztvárnil Dr. Jekylla/Hydea a málem by i dostal vlastní film, kdyby se celé plány na propojený vesmír Universal monster nesesypali, buddy komedii Správní chlapi a dalších filmech, vyloženě to ale působí jako by měl Crowe dobu své největší slávy za sebou, což bohužel dokazuje i fakt, že si zahrál hlavní roli v thrilleru Vyšinutý, který je........ No, prostě bizardní!

Vyšinutý ale není bizardní v tom smyslu, že by byl příběh kdovíjak šokující a měl by strašně velký sociální přesah. Ano, o něco takového se tento thriller pokouší. Jenomže mu to nevychází. A v tomhle případě si nemůžu dovolit nic jiného a zmínit část komentáře Matěje Svobody AKA Mr. Hlada k tomuto snímku: ,, Na Vyšinutém mě nejvíc bavilo sledovat Russella Crowea a jeho snahu nehrát zbytečně moc dobře, aby nebylo vidět, jak zbytek filmu stojí za prd´´. Tato věta totiž víceméně shrnuje to co Vyšinutý v kostce je. Naprosto zbytečný a filmařsky vyloženě nezajímavý projekt, který neskončil na DVD nebo nešel do televize, jenom díky tomu, že se v hlavní roli objevuje Oscarová hvězda. A to, že oficiální rozpočet filmu je 33 milionů dolarů (bez reklamy!) opravdu asi jen tak nerozchodím.

Russell Crowe opravdu jako by se snažil hrát co nejhůř to jde, aby nezostudil své herecké kolegy, kteří nejenom, že nejsou tak proslavení, ale vyloženě bych se je nebál označit hereckými poleny. Caren Pistorius bohužel není jako hlavní hrdinka ideální volba a Gabriel Bateman, který ještě před rokem vlastně celkem fajn táhnul remake Dětské hry tu také kdovíjak nefunguje. Je tu tak jenom vtipně falešně přehrávající Russell Crowe a je tu skutečně snaha, aby Vyšinutý fungoval jako jistý komentář k agresivním řidičům a celkově agresivním obyvatelům USA v současnosti. Ten film se snaží vysvětlit, že se vyšinutým může stát každý z nás. A celkem by to fungovalo, jenže je tu jeden zásadní háček.........

Postava Russella Crowea je prostě magor! Ne sympatický magor, ani chováním pochopitelný magor, ale prostě magor! Pamatujete na Volný pád Joea Schumachera a jeho protagonistu D-Fense, který byl sice též totální hovado, ale zároveň jste mu vlastně naprosto rozuměli? Tak Tom Cooper je prostě jenom magor, který zaujme jenom tím, že Russell Crowe nestihl do natáčení ideálně zhubnout a tudíž vypadá jako by skutečně už byl pouhou troskou. Tento projekt byl vlastně úplně ideální pro Nicolase Cage, který si měl původně zahrát hlavní roli a vzhledem k tomu, že jsme si na Nicolase Cage a jeho filmy v posledních letech zvykli, by se dalo pochopit, že skutečně vlezl do tohoto. Jenomže i když má Crowe své doby největší slávy za sebou, pořád o něj takové peklo jako Vyšinutý nečekáte a jedna z prvních věcí, kterou jsem si říkal byla ta, že v tom filmu hraje Crowe a proto nemůže být vyloženě špatný. Jenže k tomu má fakt hodně blízko.

Vyšinutý má štěstí v jedné věci- Trvá pouze 80 minut a tudíž velmi rychle uteče! Přesto všechno je ale od začátku vidět, že se někdo snažil tuhle triviální zápletku trochu roztáhnout a Russell Crowe je v těch scénách, kde se snaží hrát jako z béček, které by se ve videopůltech prodávali hned vedle Segalovek skutečně částečně roztomilý a daří se mu zároveň alespoň trochu vystavit tu děsivou atmosféru, která by z něj měla sálat. Jenomže pořád hraje ve filmu dle naprosto hloupého a triviálního scénáře, jenž je audiovizuálním zpracováním ještě bolestivější a prostě vypadá filmařsky vyloženě hnusně. Takhle nějak vypadají ty nejhorší filmy od studia Blumhouse, kde se též většinou podaří obsadit nějakého výrazného herce a zasadit ho mezi vyložená herecká polena ve velmi bizardním filmařském zážitku. Jenomže bizardní Vyšinutý opravdu není kvůli svému příběhu, ale už jenom kvůli tomu, že něco takového opravdu může vzniknout s hercem, který si došel pro Oscara a až v posledních letech se stal terčem lehkých posměchů.

Celou dobu se vlastně jede v tom smyslu, že se Crowe na začátku naštve, fanaticky začne sledovat tu, která si dovolila na něj zatroubit a začne brutálně zabíjet její blízké. Takhle se vlastně jede celou dobu, zemře několik lidí a skončí to snahou o rádoby cool vyvrcholení, co skutečně působí jako z toho největšího možného béčka. Což je dost možná způsobeno také tím, že Vyšinutý bez pardonu béčko je. Ale ne zábavné a hravé béčko. Prostě klasické filmové béčko v tom nejhorším možném slova smyslu. A účast Russella Crowea spíš vyrušuje, nejenom díky jeho netypickému zevnějšku, ale také díky tomu, že je skutečně částečně tak trochu castingový omyl, který k celému filmu prostě nepasuje. A už na tomhle startovním bodě Vyšinutý prohrál.

´´ Dejte mi 5 milionů korun, Štěpána Kozuba a kousek prostoru na dálnici D1 a natočím vám to líp klucí´´. Klasický styl rejpání toho, že by samotný divák možná ten film natočil víc. Samo sebou se divák u toho neuvědomuje jak těžká realizace audiovizuálního díla je a většinou by divák mohl počítat s tím, že by to on osobně natočil ještě hůř, v tomhle případě si ale skutečně myslím, že Vyšinutého by zajímavěji natočil skutečně i takový Vít Olmer, který by si možná místo Russella Crowea vzal Jirku Krampola. Tenhle film svět určitě strašně potřebuje, Vyšinutého s Crowem svět nepotřeboval..... a nic se na tom nezmění, protože ten film zároveň není tak moc špatný, aby utkvěl v paměti tím, jak moc špatný vlastně je. za 5 let si na to možná skutečně nevzpomeneme.........

Trailer:

Verdikt: 2 z 5


Photo © Solstice Studios

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


|

Stránka načtena za 0,99173 s | počet dotazů: 215 | paměť: 43004 KB. | 27.11.2020 - 07:22:31