Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Domacírady
Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Vyproštění | Extraction

Vyproštění | Extraction

01

I přes stále trvající karanténu a absenci nových snímků v kinech má občas filmový fanoušek důvod k radosti. Stále tu jsou streamovací služby, které tu a tam uvedou nějakou novinku ze své produkce. Před dvěma dny jednu takovou vypustil do oběhu Netflix. Akční novinka Vyproštění je na službě předplatitelům k dispozici od 24. dubna a slibovala od začátku akční nářez, jaký na Netflixu ani v kinech už nějakou dobu nebyl. A pokud vám zrovna tenhle žánr něco říká, měli byste rozhodně zpozornět.   Tyler Rake (Chris Hemsworth) je zlomený válečný veterán, který se živí jako žoldák pro zámožné. Po poslední akci už je nějakou dobu mimo službu když dostane úkol, který nikdo z jeho kolegů vzít nechtěl. Vůdce podsvětí v Bangladéši unesl náctiletého syna svému indickému konkurentovi, který je v současnosti za mřížemi. Nebezpečnou misi tak zařizuje jeho pravá ruka Saju (Randeep Hooda). Tayler a jeho tým se mají vydat do Dháky, syna vysvobodit ze zajetí únosců a dopravit zpět do Indie. Ani jeden z členů týmu ovšem neví, že jejich plán nikdy vyjít neměl... 


Je zatraceně fajn vidět, že se Netflix nebojí financovat i nákladnější akčňáky. Vyproštění, které si pod produkční dohled vzali bratři Russovi zodpovědní za poslední Avengers, je totiž přesně něčím, po čem je teď hlad. Ono kvalitní akční filmy jsou v posledních letech docela žádaným zbožím, jen málokterý ovšem dovede naplnit očekávání. Tady debutující kaskadér Sam Hargrave sliboval poměrně nekompromisní akci, hutnou atmosféru a Chrise Hemswortha jako sympatického zabijáka, který si jako neúnavný lovecký pes jde za svým. A přesně to taky splnil.Pokud totiž v něčem tahle novinka vyniká, tak je to akce. Ta tu hraje prim a pokaždé, když na ni dojde, stojí to za to. Režisér společně s kameramanem Newtonem Thomasem Sigelem totiž servírují hodně sympaticky nasnímané akční sekvence, kterým nechybí nápaditost a zajímavost. Ba co více, díky hravé kameře divák nikdy neztratí přehled o probíhající akci a může si tak naplno užít onu hromadu nápadů a surovosti, se kterou film operuje. 


Když pak dojde na kontaktní souboje, film těží hlavně z parádní choreografie. Inspirace filmy jako John Wick je znatelná, nicméně v tomhle případně rozhodně ne na škodu. Chris Hemsworth je v roli za historií strhaného sympaťáka, kterého byste rozhodně nechtěli potkat a stát mu v cestě. Padouchy si podává jak na běžícím páse, každá rána bolí a film si toho je zatraceně vědom. Funguje to na výbornou a akce je díky tomu hlavní devízou celého filmu.          


Kde film naopak trochu ztrácí je příběhová stránka. Samotný nosný příběh Vyproštění je variací na stokrát viděné, kterou svým způsobem ozvláštňují jen exotické lokace a neokoukané tváře. Dějové zvraty příliš nepřekvapí a hlavní hrdina se svými traumaty je také poměrně přímočaré opisování ze šablon. Jistě, sympatické obsazení dost věci zachraňuje, faktem ale je, že je film v tomto ohledu poměrně tuctovou záležitostí. Navíc, některé dějové zvraty jsou znatelné od první minuty a jejich šokující hodnota se tak nakonec nedostaví. 


I když bych to ovšem chtěl mít filmu za zlé, tyhle nedostatky prostě ani zdaleka nepředčí všechno to pozitivní co film nabídne. Trocha umělosti, protahované vážné sekvence které trochu narušují tempo i výrazné opisování od žánrové konkurence prostě nezastíní jinak solidní, surový a výtečně natočený akční nářez s parádní atmosférou ve kterém si to Chris Hemsworth hodně dává.  Nakonec je to tedy hlavně o tom, jak moc kladný máte vztah k akčním filmům. Vyproštění je nápaditý a moderní akční film, ve kterém je znatelná velká porce dobře odvedeného řemesla a jasná inspirace v tom nejlepším co žánr za posledních dvacet let nabídl. Legendární kousek který bude bořit žebříčky z toho sice není díky slabší příběhové stránce, vydařený akční snímek ke kterému se rádi vrátíte ovšem ano.

Chris Hemsworth coby traumatizovaný válečný hrdina, který se vydává s týmem na sebevražednou misi, která se mění v boj o holý život. Příběhově slabší a docela dost tuctové, včetně jednotlivých aktérů, ovšem s naprosto parádně vymyšlenou a nasnímanou akcí, která si pro surovost nejde daleko. Inspirace v žánrové konkurenci je znatelná, v takhle povedné žánrovce to ovšem není na škodu. 


Vyproštění
(Extraction, Out of the Fire)
Akční / Drama / Dobrodružný / Thriller

USA, 2020, 117 min

Režie: Sam Hargrave
Scénář: Joe Russo
Kamera: Newton Thomas Sigel
Hudba: Alex Belcher, Henry Jackman
Hrají: Chris Hemsworth, David Harbour, Golshifteh Farahani, Derek Luke, Pankaj Tripathi, Randeep Hooda, Marc Donato, Geetanjali Thapa, Chris Jai Alex, Hays Wellford, Rayna Campbell, Patrick Newall, Prashant Narayanan, Bhagwan Tiwari, Adam Bessa, Priyanshu Painyuli, Neha Mahajan, Sam Hargrave
Producenti: Chris Hemsworth, Mike Larocca, Anthony Russo, Joe Russo
Střih: Stan Salfas
Scénografie: Philip Ivey
Kostýmy: Bojana Nikitovič

Na VOD od: 24.04.2020 Netflix

https://www.csfd.cz/film/793034-vyprosteni/
https://www.imdb.com/title/tt8936646/combined
https://www.netflix.com/cz/title/80230399


Student dvouoborového studia Anglická filologie / Filmová věda, dlouholetý fanoušek filmu, hudby a televize. Více o mně na profilu na CSFD.cz : http://www.csfd.cz/uzivatel/135140-sanchezcz/

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.


|

Stránka načtena za 1,61639 s | počet dotazů: 230 | paměť: 52967 KB. | 16.10.2021 - 12:30:59