Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama
Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > V oku hurikánu | The Hurricane Heist

V oku hurikánu | The Hurricane Heist

The Hurricane Heist 2018 action films 41268766 500 334
The Hurricane Heist 2018 action films 41268766 500 334
Rob Cohen platí za nájemného béčkaře, jehož produkty které se dostanou dikn, bývají z pravidla nijaké akční výplachy, které nemíří výše jak utržit pár dolrů v kinech a pak se klidit na DVD a Bluray. Nejvíce se mu v kariéře zadařilo začátkem nového tisíciletí, kdy do kin přivedl jedničku Rychle a zběsile a vzápětí nato pak xXx s Vinem Dieselem. Od té doby to ale jde kvalitativně s tímto tvůrce z kopce a ani Mumie: Hrob Dračího císaře to nezachránila. Letos se pokusil o návrat k akčnímu žánru se snímkem V oku hurikánu, který kombinuje akční a katastrofický žánr. Ten se nakonec českým kinům obloukem vyhl a dostává se až tenhle měsíc na DVD.


Agentka Casey Corbyn (Maggie Grace) má trochu jiné starosti než zbytek města, kam právě s obrněným konvojem dorazila. Zatímco obyvatelé maloměsta evakuují oblast, kterou má za několik hodin zasáhnout tornádo, Casey má starost primárně o to splnit svůj úkol, zlikvidovat 600 milionů dolarů ve starých bankovkách, které dostala na starost. Jenže když dorazí do federálního zařízení, kde má k likvidaci dojít, zjistí, že drtička na bankovky už pár dní nefunguje. Vydává se proto do města pro smluvního údržbáře. Zatímco je ovšem pryč, celé budovy se ujme banda zločinců, kteří si napříč pomalu propukající přírodní katastrofě chtějí odnést pohádkové výkupné...


Předně by se asi slušelo říci, že tahle podívaná nemá kromě podobného názvu vůbec nic společného se čtyři roky starým snímkem V oku tornáda. Možná snad jen vzdáleně kvality, byť to bych asi staršímu snímku Stevena Qualea tak trochu křivdil. V oku hurikánu totiž ani tolik není mixem katastrofického a akčního filmu, jako jen výplachovým akčním béčkem, kterého má právě ta katastrofická složka vytrhnout z hlubin průměru. Bohužel ale, když si najmete scénásristické duo bez zkušeností s velkými produkcemi, riskujete to, co se stalo i v případě téhle vypalovačky. Výsledný produkt působí dojmem, jak kdyby jej sesmolil sotva gramotný čtvrťák voskovkama po O poté, co se včera s rodiči díval na Twister a Povodeň.

V oku hurikánu chce zkrátka být strašně cool a akční, nicméně na to jednoduše nemá. Stupidní dialogy které by přirozenost pohledaly jen těžko a suché hlášky které snad hůře mířené být ani nemohou teď stranou, ona samotná akce, na které se film očividně snaží stavět, žádná hitparáda taky úplně není. Pokud tedy nepatříte do skupiny diváků, kteří si promáčí trikot stova vidí hypermoderní vozítko do tropických bouří (a že nám to ale krásně svítí, viďte pane Cohen). Nad rámec toho totiž akce ve filmu spočívá v podstatě v nicneříkajících dílčích momentech, na kterých jde digitálnost vidět až hrůza (i takový Geostorm: Globální nebezpečí byl místy uvěřitelnější), především ale postrádají jakoukoliv atmosféru. To že budu na své téměř nehrající herce foukat z fukarů hromadu vody a zaplácám to pak filtrama v postprodukci samo o sobě fakt atmošku neudělá. V podstatě jedinou chvalitebnou věcí na celé řemeslné stránce je tak hudební kulisa, za kterou je zodpovědný Lorne Balfe. Není to nějak památná kompozice, nicméně pořád si myslím, že by si svými kvalitami zasloužila alespoň o ždibec lepší film.


Tady je to totiž provar na všech frontách. Příběhově se jedná o slepenec všeho možného, který spíše působí jak nějaký amatérský film na Youtube než vážně myšlená produkce za 40 mega do kin. A to včetně snad nejvíce předvídatelného a kýčovitého závěrečného momentu, jaký si jde představit. Odvážil bych si tvrdit, že tahle zfušovaná podívaná bude mít problém oslovit i ty nejméně náročné fanoušky tohoto žánru.

Nezvládá ji totiž zachránit ani účast poněkud známých tváří z posledních let. Maggie Grace je v hlavní roli neslaná nemastná (nemluvě o tom že jí ten badass postoj míst jen těžko lze věřit - značnou roli na tom i tady hraje scénář), Toby Kebbell a jeho silný americký přízvuk jsou spíše otravní, stejně jako Ryan Kwanten v roli opět další dobroduchého v podstatě ňoumy. Ralph Ineson má pak sice strašně krutopřísný irský přízvuk ale jako hlavní padouch je vyloženě slabý a, i na poměry béčkových výplachů, relativně hloupý.V oku hurikánu je i na béčkové poměry celkem průser. Nudný mix podstatně lepších filmů, ze kterých jsou vypůjčené momenty a motivy navršené jeden přes druhý s úmyslem udělat neskutečně kulervoucí akční podívanou. Výsledek je ovšem trestuhodně nezajímavé akční béčko, které neví čím chce vlastně být. chce u toho vypadat nesmírně cool a drsně, ať už je to co je to. A ani to se Robu Cohenovi a spol nedaří. Zkrátka hrubě podprůměrný biják s minimem důvodů proto, proč mu vůbec dávat na tu hodinu a třičtvrtě šanci.

Na první pohled možná cool, ve výsledku ovšem docela daleko od zábavného filmu. V oku tornáda je docela dost nevydařenou, nudnou, lacinou a těžce neoriginální a nezábavnou podívanou, která zkouší s omezeným rozpočtem udělat divadlo poskládáním kousků z dřívějších úspěšných filmů, avšak marně. Stupidní dialogy, blbý scénář a mrzké digitální triky dávají dohromady ne zrovna dobře strávenou hodinu a třičtvrtě ve společnosti znuděných a nepřesvědčivých herců. Tohle se zkrátka příliš nepovedlo ani jako akční film ani jako akční béčkový výplach.

V oku hurikánu
(The Hurricane Heist)
Akční / Thriller

USA, 2018, 100 min

Režie: Rob Cohen
Scénář: Scott Windhauser, Jeff Dixon
Kamera: Shelly Johnson
Hudba: Lorne Balfe
Hrají: Toby Kebbell, Maggie Grace, Ryan Kwanten, Ralph Ineson, Melissa Bolona, Ben Cross, Jamie Andrew Cutler, Christian Contreras, James Barriscale, Brooke Johnston, Patrick McAuley, Natacha Karam
Producenti: Mark Damon, Moshe Diamant, Christopher Milburn, Danny Roth, Damiano Tucci, Michael Tadross Jr.
Střih: Niven Howie
Scénografie: Kes Bonnet
Kostýmy: Irina Kotcheva

USA V kinech od: 09.03.2018 Entertainment Studios MP
Česko Na DVD od: 26.09.2018 Bontonfilm

https://www.csfd.cz/film/583650-v-oku-hurikanu/
https://www.imdb.com/title/tt5360952/


Student dvouoborového studia Anglická filologie / Filmová věda, dlouholetý fanoušek filmu, hudby a televize. Více o mně na profilu na CSFD.cz : http://www.csfd.cz/uzivatel/135140-sanchezcz/

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.


|

Stránka načtena za 2,02780 s | počet dotazů: 249 | paměť: 56745 KB. | 29.06.2022 - 12:39:43