Kritiky.cz > Filmy > Zajímavosti > Režisér Steven Soderbergh a jeho nekompromisní přístup k autenticitě ve filmu Traffic: Mexické sekvence ve španělštině a barevná paleta pro každý příběh

Režisér Steven Soderbergh a jeho nekompromisní přístup k autenticitě ve filmu Traffic: Mexické sekvence ve španělštině a barevná paleta pro každý příběh

Photo © 2002 20th Century Fox
Photo © 2002 20th Century Fox
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Steven Soderbergh trval na tom, aby všech­ny mexic­ké sek­ven­ce ve fil­mu Traffic (2000) byly v zájmu rea­lis­tič­nos­ti ve špa­něl­šti­ně. To způ­so­bi­lo drob­ný pro­blém Beniciu Del Torovi, kte­rý ten­to jazyk ve sku­teč­nos­ti neo­vlá­dá. Herec se sice naro­dil v Portoriku, ale ve sku­teč­nos­ti vyrůs­tal na ame­ric­kém kon­ti­nen­tu a spe­ci­ál­ně pro svou roli se musel nau­čit špa­něl­sky.

Aby dosá­hl oso­bi­té­ho vzhle­du kaž­dé jed­not­li­vé vině­ty pří­bě­hu, pou­žil Soderbergh tři růz­né fil­mo­vé mate­ri­á­ly (a post­pro­dukč­ní tech­ni­ky), kaž­dý s vlast­ním barev­ným zpra­co­vá­ním a zrni­tos­tí kopie. Příběh „Wakefield“ se vyzna­ču­je chlad­něj­ším, mod­řej­ším tónem, kte­rý odpo­ví­dá smut­ným, depre­siv­ním emo­cím. Příběh „Ayala“ je jas­ný, lesk­lý a sytý základ­ní­mi barva­mi, zejmé­na čer­ve­nou, aby odpo­ví­dal lesk­lé­mu povrchu Helenina živo­ta. „Mexický“ pří­běh půso­bí zrni­tě, drs­ně a žha­vě, aby odpo­ví­dal drs­né mexic­ké kra­ji­ně a pře­pl­ně­ným měs­tům.

První den natá­če­ní se musel celý pře­to­čit: Soderbergh pou­žil meto­du zná­mou jako „záblesk nega­ti­vu“, kdy film v pod­sta­tě vysta­vil malé­mu množ­ství bílé­ho svět­la a poté jej vyvo­lal. Někdo v labo­ra­to­ři udě­lal chy­bu a pro­ve­dl ten­to pro­ces na všech svit­cích nega­ti­vu kom­plet­ně.

První den natá­če­ní fil­mu Sex, lži a video­ka­ze­ta (1989), Soderberghova prv­ní­ho fil­mu, posla­li pro­du­cen­ti toho­to fil­mu Soderberghovi tele­gram. Dobromyslně si ho dobí­ra­li a říka­li mu, že sly­še­li zprá­vy, že „neu­mí řídit dopra­vu“.

O dva­náct let poz­dě­ji Soderbergh zís­kal Oscara - za režii fil­mu „Traffic“. Tímto fil­mem a fil­mem „Erin Brockovich“ (2000) se Soderbergh stal desá­tým člo­vě­kem, kte­rý v jed­nom roce reží­ro­val něko­lik fil­mů nomi­no­va­ných na Oscara za nej­lep­ší film. (IMDb)

Všechno nej­lep­ší k naro­ze­ni­nám, Stevene Soderberghu!


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup

Zdroj článku: Cinema Shorthand Society

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,54203 s | počet dotazů: 252 | paměť: 71984 KB. | 28.03.2024 - 21:59:32