Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Spider-Man 2 - Hrdinou proti své vůli...

Spider-Man 2 - Hrdinou proti své vůli...

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

Dámy a páno­vé, Sam Raimi to doká­zal - pře­kro­čil svůj vlast­ní stín (a že byl sáhodlou­hý) a nato­čil pokra­čo­vá­ní, za nějž by se nemu­sel sty­dět ani James Cameron kří­že­ný se Stevenem Spielbergem. Nehledě na to, pro­ve­dl ješ­tě něco, co se obzvlášť ve fil­mo­vém prů­mys­lu zpra­vi­dla nevy­plá­cí - vstou­pil podru­hé do téže řeky. Spider-Man 2 tak není opro­ti své­mu star­ší­mu brat­říč­ko­vi pří­liš odliš­ný, jen je vypi­lo­ván tam, kde jeho před­chůd­ce nebyl. Od uve­de­ní prv­ní­ho dílu uběh­ly již celé dva roky a stej­ně tak dlou­há doba uply­nu­la i v živo­tě „podi­vín­ské­ho“ Petera Parkera. Vynásobíme-li 365 dní čís­lem 2, vyjde nám poměr­ně úcty­hod­ná hod­no­ta, a tak se nemů­že­me divit nad tím, kolik se toho od minu­la změ­ni­lo. Jak jsem už avi­zo­val v člán­ku pojed­ná­va­jí­cím o zají­ma­vos­tech z natá­če­ní, vývoj jed­not­li­vých hrdi­nů ura­zil pat­řič­ně vel­ký kus ces­ty. Peter Parker již není tím věč­ně nabi­flo­va­ným stu­den­tem a jeho schop­nost pro­meš­kat coko­li kdy­ko­li a kde­ko­li dosa­hu­je v dru­hé čás­ti samot­né­ho vrcho­lu. Díky toho ztrá­cí své povo­lá­ní, neboť roz­voz piz­zy je vel­mi přís­ně pod­mí­něn urči­té­mu časo­vé­mu řádu, a dost blíz­ko má i k vyha­zo­vu z vyso­ké ško­ly. Naproti tomu Mary Jane… ta nemá ani pra­ma­lý důvod ke zlos­ti a zatí­na­ní zubů. Jakožto hereč­ka docí­li­la toho, že jsou po měs­tě hoj­ně vyle­po­vá­ny pla­ká­ty s její tvá­ří, a k tomu vše­mu si ješ­tě stih­la nabrk­nout ženi­cha (a ne leda­ja­ké­ho, rov­nou ast­ro­nau­ta s hra­na­tou bra­dou). No a co se týče Harryho, tak ten, byť se zpo­čát­ku zdá, že má budouc­nost růžo­vě vydláž­dě­nou zele­ný­mi ban­kov­ka­mi, poma­lu, ale jis­tě smě­řu­je k nešťast­né­mu údě­lu své­ho otce a záro­veň nijak neu­tu­chá ve své sna­ze zakrou­tit pavou­čí­mu muži krkem.

Protivník, kte­rý ten­to­krá­te zkří­ží Spider-Manovi ces­tu a také vysta­ví vel­kou hroz­bu pro celé měs­to, je podob­ně jako Green Goblin mužem z masa a kos­tí. Dr. Otto Octavius není zpr­vu žád­ným šílen­cem, ale sym­pa­tic­kých věd­cem, kte­rý svou kari­é­ru zasvě­til jed­no­mu vel­ké­mu snu. Bohužel, jak už to tak u mega­lo­man­ských plá­nů bývá, i nyní se uká­že, jak nevy­po­či­ta­tel­ná může být pra­xe, přes­ně­ji pre­mi­é­ro­vé expe­ri­men­ty pro­vá­dě­né v reá­lu. Z nená­pad­né­ho a vcel­ku vtip­né­ho chla­pí­ka se tak brzy sta­ne zce­la jiná osob­nost - po vzo­ru Normana Osborna pod­leh­ne své­mu dru­hé­mu já, kte­ré v ní pro­bu­dí porou­cha­ný ner­vo­vý čip čtyř­líst­ku mecha­nic­kých paží. To vše, a kdo ví, zda­li vůbec, záslu­hou špat­ně pro­ve­de­ných výpo­čtů a sna­hy zís­kat za kaž­dých okol­nos­tí Nobelovu cenu.

První Spider-Man se stal ihned po svém uve­de­ní mimo­řád­ným feno­mé­nem. Nejenže poko­řil rekord­ní trž­by v kdeja­kých mož­ných sta­tis­ti­kách, ale pře­de­vším zau­jal svou kva­li­tou, poměr­ně nezvyk­lým zpra­co­vá­ním, kla­dou­cím obrov­ský důraz v oblas­ti pří­bě­hu a vzta­hů mezi ústřed­ní­mi hrdi­ny, a neza­mě­ni­tel­nou komik­so­vou atmo­sfé­rou. Sam Raimi teh­dy pliv­nul do tvá­ře všem skep­ti­kům a vyslal svě­tu na obdiv dílo, kte­ré se neje­den kri­tik nezdrá­hal ozna­čit za nej­lep­ší ve svém žán­ru (byť už zde byly tako­vé titu­ly jako X-Men, Blade či Batman). Že se do dvou let dočká­me roz­vrstve­ní, o tom neby­lo žád­ných pochyb a tato infor­ma­ce se sta­la ofi­ci­ál­ní ihned v den pre­mi­é­ry. I přes zmí­ně­nou kva­li­tu prv­ní­ho Spider-Mana se však vět­ši­na lidí neu­brá­ni­la zřej­mě prá­vo­plat­ným před­sud­kům typu „dvoj­ka nemů­že být lep­ší“ a na zákla­dě zku­še­nos­tí naby­tých při pro­jek­cích drti­vé­ho množ­ství všech mož­ných seque­lů vzhlí­že­la k plá­no­va­né­mu pokra­čo­vá­ní s vel­kým napě­tím a se zna­tel­ně zata­je­ným dechem.

A mož­ná i pro­to, že se dru­hé­mu Spideymu nepři­su­zo­va­ly zas tak jed­no­znač­né ambi­ce, dopa­dl nej­no­věj­ší Raimiho počin tak, jak si všich­ni ve skry­tu své duše přá­li. Když se reži­sér kul­tov­ní tri­lo­gie Evil Dead odhod­lal při natá­če­ní prv­ní­ho dílu k vel­mi husar­ské­mu kous­ku - to když nedo­vo­lil, aby akce pohl­ti­la film na úkor pří­bě­hu - vět­ši­na tvůr­ců pra­cu­jí­cích v poz­děj­ší době na svých vlast­ních komik­so­vých adap­ta­cích ten­to neotře­lý tah kvi­to­va­la s vel­kým nad­še­ním. Zároveň se ovšem pro­ká­za­lo, jak těž­ké může být zdán­li­vě jed­no­du­ché, a mno­hé poku­sy vklí­nit mezi růz­né pře­me­ty a kopy pou­ta­vé lid­ské dra­ma naby­ly v celé řadě pří­pa­dů kata­stro­fál­ních podob (viz Daredevil, Hulk ad.).

Prostřednictvím dru­hé­ho dílu se Sam Raimi roz­ho­dl uká­zat ostat­ním reži­sé­rům, jak že se to vlast­ně má dělat, aby byl pří­běh rov­no­měr­ně sla­děn s akcí a při­tom nepů­so­bil kýčo­vi­tě a ste­re­o­typ­ně. Přestože před pre­mi­é­rou nové­ho Spideyho nasvěd­čo­va­lo všech­no tomu, že se řád­ně při­tvr­dí v oblas­ti akce a vzduš­ných eska­pád, výsle­dek se těm­to pro­gnózám vzdá­lil na šíř­ku celé České repub­li­ky. Po prv­ním zkouk­nu­tí si dokon­ce trou­fám tvr­dit, že dru­hý díl je spí­še o slo­vech a ustá­le­né hla­di­ně adre­na­li­nu, než­li o zaťa­tých pěs­tech a dob­ře vede­ných kopech. Zásluhu na této podo­bě mají beze­spo­ru scé­náris­té, kte­ří se neu­náh­li­li a tvor­bě své­ho díl­ka zasvě­ti­li dosta­teč­né množ­ství pra­cov­ních dní a veče­rů. Finální kon­cep­ce půso­bí po všech strán­kách neotře­le, byť stě­žej­ní pilí­ře zůsta­ly polo­ho­pis­ně nepo­změ­ně­ny, a záro­veň byla pone­chá­na i ona kou­zel­ně pohád­ko­vá atmo­sfé­ra.

Ačkoliv se dru­hý Spider-Man drží hod­ně při zemi, ale­spoň co se týče akce, tak to roz­hod­ně nezna­me­ná, že by se divák mají­cí v záli­bě bub­li­no­vá dob­ro­druž­ství nudil a co pět minut evi­do­val polo­hu ruči­ček na svých hodin­kách. Scénáristé vyu­ži­li slib­né­ho poten­ci­á­lu a nastí­ně­né vzta­hy z prv­ní­ho Spideyho doká­za­ly vel­mi šikov­ně a chytře roz­vést. Na své si tak při­jdou zejmé­na fanouš­ci pře­de­šlé­ho fil­mu (pochy­bu­ji, že by ten­to titul mohl nějak oslo­vit divá­ky, kte­ří jed­nič­ku nevi­dě­li), neboť pře­váž­ná por­ce napě­tí vyvěrá na zákla­dě úzké spja­tos­ti s dva roky sta­rým ori­gi­ná­lem. Scéna jako ta, kde se Peter svě­řu­je své babič­ce ohled­ně sku­teč­né­ho úmr­tí její­ho muže, nebo ta, v níž Spider-Man koná dob­ro s odkry­tým hle­dím, a tedy bez mas­ky - to všech­no jsou sek­ven­ce, kte­ré nema­jí v rám­ci komik­so­vých seque­lů obdo­by. Ostatně, abys­te mě moh­li napl­no pocho­pit, tak to musí­te vyra­zit do kina, obě­to­vat tam stov­ku a pře­svěd­čit se na vlast­ní smys­ly.

I když není ve Spider-Manovi 2 tolik akce, jak by se moh­lo pod­le trai­le­ru oče­ká­vat, veš­ke­ré pasá­že, kde se vývoj pří­bě­hu prud­ce zpo­ma­lí a kde nastou­pí nej­mo­der­něj­ší počí­ta­čo­vé ani­ma­ce, sto­jí mini­mál­ně za dvo­jí zhléd­nu­tí. Sam Raimi ser­ví­ru­je divá­kům neu­vě­ři­tel­né kous­ky a zvlášť scé­na, kde se Octopus utká se Spider-Manem na stře­še měst­ské nad­zem­ky, pohla­dí po srd­ci i toho nej­ná­roč­něj­ší­ho labuž­ní­ka akč­ních fil­mů. Akce má spád, nepo­strá­dá ori­gi­na­li­tu, napě­tí, nad­sáz­ku a před­ně pak tech­nic­ké zpra­co­vá­ní hod­né dvou­setmi­li­o­no­vé­ho roz­počtu. Jestliže dru­hý Spidey uči­nil v urči­té oblas­ti vel­ký krok kupře­du, pak si mys­lím, ba jsem si jist, že prá­vě tady.

Samotnou kapi­to­lou je potom posta­va Dr. Octopa, a mož­ná že ani ne tak ona, jako spí­še to, co nosí na svých zádech. Čtveřice kovo­vých cha­pa­del před­čí Molinovo herec­ké nadá­ní ve vět­ši­ně pasá­ží a nej­pře­kva­pi­věj­ší je na tom prá­vě to, že to nijak neu­bí­rá sním­ku na jeho kva­li­tě. Zde však opět pla­tí totéž pra­vi­dlo jako v před­mi­nu­lém odstav­ci. Abyste to všech­no pocho­pi­li a při­ja­li můj názor za vlast­ní (???), pak musí­te film zhléd­nout.

Spider-Man 2 je zkrát­ka skvě­lým sním­kem a patr­ně i nej­lep­ší komik­so­vou adap­ta­cí nové­ho tisí­ci­le­tí. I když ani zde nepla­tí pra­vi­dlo o „abso­lut­ní doko­na­los­ti“ a fil­mu by se daly vytknout urči­té tele­no­ve­lis­tic­ké úle­ty a mís­ty dotěr­ná chla­pec­kost Maguirovy posta­vy, nemůžu sním­ku udě­lit méně než deva­de­sát pro­cent (už kvů­li toho kvan­ta skvě­lých fórů a neza­po­me­nu­tel­né scé­ně s výta­hem). Budu se opa­ko­vat, ale tohle pokra­čo­vá­ní se poved­lo mimo­řád­ně a jaké­ko­liv jiné (men­ší) hod­no­ce­ní by bylo s při­hléd­nu­tím ke kon­ku­ren­ci a k čís­li­ci za názvem hod­ně nespra­ved­li­vé. Navíc… poho­do­věj­ší odde­chov­ku si už oprav­du nedo­ká­žu před­sta­vit.

P.S.: U troj­ky bych pro­sil původ­ní zně­ní. Díky.


Podívejte se na hodnocení Spider-Man 2 na Kinoboxu.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • #2042: Krysí královny 3: Démoni3. října 2019 #2042: Krysí královny 3: Démoni Krysí královny 3: Démoni (Rat Queens 3: Demons)Vydalo nakladatelství Crew v brožované vazbě v roce 2019. Původně vycházelo jako čísla 11 až 15 série "Rat Queens" a jako "Rat […] Posted in Recenze komiksů
  • Star Wars: Vzestup Skywalkera | Star Wars: The Rise of Skywalker19. prosince 2019 Star Wars: Vzestup Skywalkera | Star Wars: The Rise of Skywalker A je to tady. Třetí trilogie Star Wars dospěla do svého finále. To co se při oznámení zdálo jako sen všech fanoušků, kteří na hvězdných válkách vyrůstali, se postupem čas proměnilo v […] Posted in Filmové recenze
  • Final Girl (2015)13. prosince 2019 Final Girl (2015) Občas by si měl člověk rozmyslet, co chce lovit. Někdy se totiž stane, že se sám stane lovnou zvěří… Čtyři kamarádi Jameson, Danny, Nelson a Shane jsou dětmi zbohatlíků, […] Posted in Horory
  • Dumbo – Recenze – 50%29. března 2019 Dumbo – Recenze – 50% Disneyho animovaný Dumbo z roku 1941 je bajkou o slůněti narozeném v cirkusu, které má obrovské uši, kvůli nimž se mu všichni smějí. Pak ale zjistí, že když bude těma ušima dost mávat, […] Posted in Filmové recenze
  • Nesmrtelní9. září 2016 Nesmrtelní Posted in Komiks
  • Lepší teď než nikdy9. září 2014 Lepší teď než nikdy Existuje milión důvodů, proč nemít rád realitního makléře Orena Littlea (Michael Douglas), a to je přesně to, co se mu líbí. Na každého, kdo mu zkříží cestu, je úmyslně nepříjemný, a […] Posted in Články
  • Pán prstenů: Dvě věže - Není to horší... Není to lepší... Je to zkrátka jiné...26. června 2020 Pán prstenů: Dvě věže - Není to horší... Není to lepší... Je to zkrátka jiné... Peter Jackson je bůh! Věřte tomu, nebo ne, ale tenhle chlapík vypálil všem rybník. Ještě nedávno zatracovaný režisér ryzích béček se Společenstvem Prstenu katapultoval mezi nejužší […] Posted in Retro filmové recenze
  • Barvínkovi-poklad, který přišel poštou28. září 2022 Barvínkovi-poklad, který přišel poštou Hledáte dobrodružný příběh pro své děti? Chcete prožít hodně zábavy, přitom se pobavit? Kniha Barvínkovi – poklad, který přišel poštou je určen právě vám i vašim dětem.  Kdo vlastně patří […] Posted in Recenze knih
  • PŘESTÁVKOVNÍK. Super hry a zábava nejen na přestávky5. února 2021 PŘESTÁVKOVNÍK. Super hry a zábava nejen na přestávky Publikace "PŘESTÁVKOVNÍK" velmi poutavou formou zabaví děti nejen na "nudných" přestávkách ve škole, ale i mimo ně. Navíc díky menšímu formátu pracovního sešitu si jej mohou vzít prakticky […] Posted in Recenze knih, Recenze
  • Kam na eurovíkendy28. února 2020 Kam na eurovíkendy Jste školou povinní či nemáte k dispozici mnoho volných dní, přesto však toužíte objevovat nová místa? Nebo jste zkrátka a jednoduše milovníci velkoměst a jejich atmosféra vám vlévá novou […] Posted in Zajímavosti
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,50943 s | počet dotazů: 270 | paměť: 71997 KB. | 29.03.2024 - 12:03:44