Pokud se Vám zachtělo začíst se do strhujícího příběhu, který poukazuje na zásadní problémy s bojem falešných léků v rozvojových zemí, určitě si nenechte ujít knihu Smrtící byznys od Hanky Hindrákové, které vydalo nakladatelství Alpress.
Hlavní hrdinkou příběhu je zdravotní sestřička Ellen Hradecká z Pardubic, která než aby si vyřešila své vlastní osobní problémy doma, raději před nimi utíká do daleké africké Ugandy. Zde se aktivně zapojuje do dobrovolnické pomoci v jedné z místních nemocnic, kde se snaží zapomenout nejen na svou minulost ale i bolestivé rány, jež ji osud uštědřil.
Pracovní podmínky jsou tu však velmi tvrdé, pracovní doba od nevidím do nevidím 6 dní v týdnu, a hlavně spousta nemocných, pro které není dostatek léků. To však ještě Ellen netuší, jakému problému bude muset ve skutečnosti čelit, a to i na úkor záchrany svého vlastního života.
Postupem času si totiž Ellen začíná uvědomovat, že na klinice není něco v pořádku s léky na malárii. Ve velkém množství totiž umírají malé děti, a to i přesto, že jim byl v raném stádiu podán lék, který by jim měl zabrat a vyléčit je. Opak byl však pravdou a smrtící hrozba se nezadržitelně šířila dál. Dokáže to někdo zastavit?
Víš, kolik mi tady pod rukama zemřelo lidí? Taková je realita. je lepší se dívat na to, kolika lidem jsme pomohli, než kolik jsme jich nemohli zachránit. Takhle to v Africe prostě chodí. A pokud s tím máš problém, tak se raději sbal a vrať se do vyspělého světa, kde je tohle všechno daleko jednodušší, smrt je vytěsněná do temných zákoutí mysli a považuje se za tabu. Lidé umírají osamoceni v nemocnicích, v domovech důchodců, místo aby se o ně postarala rodina a v jejich poslední chvíli je drželi za ruku. Umírají tu nevinné děti. Mám podezření, že to není náhoda...
Ellen si tedy začíná klást velmi zásadní otázky: Proč léky nezabírají? Odkud pocházejí? Kdo se přiživuje na úkor nevinných obětí a nechá je vědomě umírat jen proto, aby měl větší zisky z prodeje?
Mladičká sestřička rozehrává velmi nebezpečnou hru, aniž by vůbec tušila, že nitky můžou vést i do velmi vysokých míst, které pro ututlání kauzy udělají cokoliv... Podaří se jí odhalit zločince, aniž by ona nebo její blízcí museli zaplatit cenu nejvyšší? Komu může doopravdy věřit a komu naopak nikoliv?
Spisovatelka, ač smyšleným příběhem, poskytla velmi drsné svědectví o tom, jak kvůli falešným lékům každý rok umírají v nejchudších zemích statisíce lidí. Je dost alarmující vědět, že podle Světové zdravotnické organizace je 25 až 60 procent léků dodávaných do Afriky falešných, tedy smrtící hrozbou pro nevinné lidi očekávající pomoc a záchranu, která se jim však nedostává.
Kniha je velmi čtivá a svého čtenáře vtáhne rychle do svého děje. Autorka dokáže dokonale a výstižně vykreslit a přiblížit nejen krásy africké přírody, ale i tamní zvyklosti a způsob života. Já osobně jsem knihu přečetla na jeden zátah, a i když příběh volně plynul, v závěru mě zaskočil svým strhujícím závěrem, který rychle vygradoval a překvapil svým rozuzlením.
Napsala: Hana Hindráková
Vydalo nakladatelství Alpress, s.r.o., Frýdek-Místek, v edici Klokan
Vydání první, rok 2017
Počet stran: 207
ISBN: 978-80-7543-426-5
Nejnovější komentáře