Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Rozčarování | Futurama
Kritiky.cz > Recenze knih > RECENZE – Vzdor

RECENZE – Vzdor

p9788076330849 vzdor ok 2 alexander 200 311 1833421
p9788076330849 vzdor ok 2 alexander 200 311 1833421
Autor: V. S. Alexander
Překlad: Blažena Kukulišová
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání v ČR: 2019
Počet stran: 328
ISBN: 978-80-7633-084-9

Anotace:
Lucinda je nešťastně zamilovaná do bezohledného sira Blakelyho, zatímco její sestra Briana čeká dítě s chudým pachtýřem Rorym. Když je bezcitný sir Blakely postřelen, vina padne na Roryho. Nejlepší vyhlídkou pro obě sestry je útěk do Ameriky. Jak by ale mohly opustit své blízké v tak kruté době a čeká je za mořem skutečně lepší budoucnost?
Silný, nezapomenutelný román síly a odolnosti, postavený na pozadí irského hladomoru.

Příběh se strohým názvem Vzdor nás zavádí do Irska roku 1845. Nastává období hladomoru, spousty lidí umírá a další odchází ze svých domovů za prací do jiných končin, protože věří, že tam může být lépe.

Tato krutá doba se dotýká také osmnáctileté Briany a pachtýře Roryho. Briana je dcerou Briana Walshe, správce sídla sira Thomase Blakelyho, žijícího momentálně v Anglii. Lucinda, starší sestra Briany pracuje jako guvernantka v Londýně a je platonicky zamilovaná do sira Blakelyho. Ona by se do chudého, obyčejného pachtýře nikdy nezamilovala. Míří daleko výše. Thomas o ni ale nejeví zájem jako o ženu, pouze ji vnímá jako svou zaměstnankyni.

Hladomor se prohlubuje. Sir Blakely nemá nejmenší zájem v této době obyvatelům hrabství Mayo nijak pomáhat, naopak. Vyžene lidi ze svých obydlí, uzavře své venkovské sídlo a propustí ze svých služeb i Briana Walshe. Briana mezitím zjistí, že je těhotná a rychle se s Rorym vezmou. Doba je těžká, není nač čekat. Jakmile přijdou o svůj domov v hrabství, vydají se Lucinda s Brianou do Ameriky. Otec a Rory za nimi dle plánu mají dorazit později.

Bude pro sestry Amerika vysvobozením nebo je čekají také těžké a život ohrožující situace? Setkají se ještě se svými blízkými?


Vzdor je velice dobrá kniha a já se dost divím, jak poměrně nízké hodnocení na databázi má. Jde o volně plynoucí román, autor píše možná rozvláčněji, nicméně velice zajímavě a poutavě.

Popisy období hladomoru pro mě byly místy téměř hrůzné. Lidé přežívající ve vyhrabaných jámách, pojídající shnilé brambory, mrtvoly nebožáků válejících se při silnicích. Děj odehrávající se v Americe je také velmi zajímavý a rozhodně pro sestry Brianu a Lucindu není jednoduchý. Navíc, když je Briana již ve vyšším stupni těhotenství.

Vzdor je opravdu poklidně napsaný historický román, nicméně má vypovídající hodnotu a dozvíte se spoustu zajímavého z tohoto těžkého období v Irsku. Irský hladomor trval dlouhé čtyři roky. Nečekejte výrazné, zásadní zvraty v ději, ze kterých vám bude padat brada. To není autorův styl. Pokud však přijdete na chuť stylu psaní V. S. Alexandera, jeho knihy si rozhodně vychutnáte. 

Já za sebe knihu vřele doporučuji a doufám, že se dostane do povědomí více čtenářů.

O autorovi:
Americký autor, píšící i jako Michael Meeske, propadl kouzlu historie, kromě toho miluje výtvarné umění a hudbu, tu sám skládá. V literární tvorbě jsou jeho vzory například Oscar Wilde, Daphne du Maurier nebo sestry Brontëovy. Vyšlo mu několik historických románů, momentálně pracuje na dalším pro věhlasné nakladatelství Kensington. Žije na Floridě.Hodnocení: 85%

Za poskytnutí recenzního výtisku velmi děkuji nakladatelství Alpress. Knihu zde můžete koupit.

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.


|

Stránka načtena za 2,36839 s | počet dotazů: 221 | paměť: 55897 KB. | 23.05.2022 - 16:44:16