Partnerské stránky: Simpsonovi.Blog | Rick a Morty | Domacírady
Kritiky.cz > Recenze knih > RECENZE – RODINA Z PODKROVÍ

RECENZE – RODINA Z PODKROVÍ

large 1
Autorka:
Lisa Jewellová
Překlad: Milan Lžička
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání v ČR: 2021
Počet stran: 352
ISBN: 978-80-271-1347-7

Anotace:

Pozor, koho si pustíte domů…

Londýn, módní čtvrť Chelsea. Honosný dům na nábřeží a v něm kolébka s nakrmeným a spokojeným miminkem, které čeká, až ho někdo pochová.

O patro níž, v kuchyni, leží tři rozkládající se mrtvá těla.

Kdo se doteď o dítě staral? A kam zmizel?

Libby je zaměstnána u firmy, která navrhuje luxusní kuchyně. Má pod sebou několik zaměstnanců, práce ji velice baví a rozhodně hodlá po kariérním žebříčku stoupat dále. Když dosáhne pětadvaceti let, dozvídá se, že zdědila původně luxusní, ohromný dům v Chelsea, který před více než pětadvaceti lety obývali její biologičtí rodiče.

Původními majiteli luxusního domu byla tehdy rodina Henryho Lamba, tedy Henry starší, jeho žena Martina, Henry mladší  a jeho sestra Lucy. Martina, matka Henryho a Lucy byla nádherná žena, napůl Němka a napůl Turkyně. Ráda se předváděla na honosných večírcích a byla považována téměř za celebritu. Její fotografie se objevovaly dokonce i v tisku. Děti studovaly na nejdražší škole. Zkrátka krásná a bohatá rodina, která si žila život tak trochu více na výsluní. 

Dokud se neobjevila Birdie.


Martina se s Birdie potkala na nějaké akci a nabídla jí, že u nich v domě může se svou kapelou natočit klip. Poté se objevil Justin, Birdiin partner. Martina oběma nabídla, že mohou zůstat, jak dlouho budou chtít, dům je přece veliký. Justin si začal na zahradě pěstovat byliny a seznamovat rodinu s alternativními způsoby léčby všemožných neduhů.

Dalším příchozím do domu byl David Thompsen. Pozvala ho rovněž Birdie, když se Henry starší začal potýkat s migrénami. David je  prý fyzioterapeut a oplývá jistou energií a zaručeně Henrymu pomůže.

David se objevil v domě s celou rodinou, ženou Sally, synem Phinem a dcerou Clemency. Jejich příchodem se v domě začalo vše radikálně, i když v podstatě nenápadně měnit. Klasická pravidla se změnila v asketická a o všem vlastně rozhodovali cizí lidé, tedy David a Birdie. Henry starší měl stále složitější zdravotní problémy, a Martinu snad charismatický David doslova uhranul a dělala vše podle toho, co řekl. Připomíná vám tato situace trošku sektu? No uvidíte sami.

Už při čtení knihy Pod dohledem jsem se ujistila, že autorka umí psát a baví mě její styl. Rodina z podkroví mě zaujala od prvopočátku. Sice se příběh rozjížděl malinko pomaleji, byla na mě vychrlena spousta postav, takže jsem si nejdřív musela utřídit, kdo je kdo a ke komu patří, ale potom jsem se už lehce začetla a i děj se rozjel svižnějším tempem. Pomalu a dychtivě jsem odkrývala tajemství luxusního domu a jejich obyvatel a s napětím čekala, jak se to všechno tenkrát doopravdy stalo.

Příběh je vyprávěn z pohledu několika osob, a sice z pohledu Libby, již dospělé Lucy Lambové, a linku minulosti nám objasňuje Henry mladší. Pouze Henryho vyprávění se nese v duchu ich-formy, další kapitoly jsou psány er-formou. Kapitoly jsou krátké a díky tomu se kniha četla doslova sama.

Autorka v knize výborně popisuje, jak se dá manipulovat s lidmi, jak je ovládat, aby se vzdali v podstatě úplně všeho. Dávejte si proto raději velký pozor, koho si pozvete do svého vlastního domu.

Jen taková drobná připomínka na konec, mám svůj osobní pocit, že v životě dospělé Lucy Lambové zůstala jistá situace nedořešena. Autorka to tak jistě udělala záměrně, ale mě to malinko irituje. No však uvidíte, zda vás to napadne při čtení také, více nebudu prozrazovat. Navíc je to jen můj subjektivní názor.

Pokud tedy máte rádi napínavé knihy s neotřelým námětem, kde odhalujete rodinná tajemství, kde se to hemží intriky a manipulací, potom po knize určitě sáhněte, můžu vřele doporučit.

O autorce:
Lisa Jewellová se narodila v roce 1968 v londýnském West Endu a vyrůstala v severním Londýně. Už na základní škole v Oakleigh Park objevila svůj talent v tvůrčím psaní. Jednou ji její učitelka obvinila z podvodu, nevěřila totiž, že báseň, kterou před třídou přečetla, mohla napsat Lisa sama.
Navzdory těmto náznakům se rozhodla místo psaní vystudovat umění a design na Barnet College. Po krátké a poměrně neúspěšné stáži v oblasti módy se vrátila k tvůrčímu psaní na místní škole věnované vzdělávání dospělých. Od té doby napsala třináct velice úspěšných románů.
Lisa Jewellová žije v Londýně se svým manželem a jejich dvěma dcerami.

Hodnocení: 93%

Za poskytnutí recenzního výtisku velmi děkuji nakladatelství Cosmopolis. Knihu zde můžete zakoupit.
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.


|

Stránka načtena za 3,35706 s | počet dotazů: 240 | paměť: 51682 KB. | 27.10.2021 - 12:20:38