Lidi jsou zvláštní stvoření. Umí se vyjadřovat v mnoha jazycích, a přesto jim může scházet schopnosti porozumění. Bylo by možné domluvit se s mimozemšťany? Jsou schopnosti dorozumívání přenositelné a pochopitelné pro tvory s jinými schopnostmi? Podobné otázky si kladou hrdinové povídky Příběh tvého života (Story of Your Life) od amerického spisovatele Tede Chianga. Hlavní hrdinkou příběhu je lingvistka Louisa Banks, která žije v současném světě a stejně tak by se její příběh mohl odehrát o několik let později. Když se jednoho dne objeví na dvanácti místech naší Země obrovské vesmírné lodi, stojí státníci i běžní lidé před otázkou, jak se zachovat. Chystá se invaze mimozemské civilizace? Strach z neznámých objektů se šíří a narůstá panika. Počáteční obavy však postupně nahradí zvědavost a pochybnosti. Vesmírné lodě si ponechávají tajemství uvnitř. Jestli se chtějí lidé něco dozvědět a navázat kontakt, pak místo vojenské síly musí pomoci vědci. K těm patří i Louisa, která učí na vysoké škole a má zkušenosti s překládáním neznámých textů. Její služby už CIA využila a tak je zařazena do vyjednávacího týmu. Spolu s fyzikem Ianem Donnelym navštěvují kosmickou loď a navazují s mimozemšťany dialog. Je zajímavé sledovat, jak se po malých krůčcích dostávají k základním znakům a poznávají jejich význam. Navázání kontaktu s mimozemšťany však není jediným výsledkem zvláštní mise.
Námět sci-fi povídky rozpracoval Eric Heisserer do filmového scénáře a francouzsko-kanadský režisér Denis Villeneuve natočil film, který bez akčních scén a drastických záběrů zobrazuje postupné řešení neobvyklého setkání s mimozemskou civilizací. Vystačil si s minimem herců, využil digitální efekty a ponechal příběhu pozvolné tempo, které nechává jednotlivé scény doznívat a dává prostor pro domýšlení souvislostí.
Do hlavní role lingvistky obsadil režisér herečku Amy Adams, které neoslňuje krásou ani nesrší energií. Tím, že na sebe nestrhává pozornost a jedná bez afektu, vyznívá postava Louisy civilně a věrohodně. Do role odborníka na fyzikální jevy obsadil režisér sympatického herce Jeremy Rennera, který působí stejně neokázale a civilně, jako jeho herecká kolegyně. Role agentů CIA jsou sice v příběhu důležité, ale v porovnání s hlavní dvojicí vědců jsou upozaděny. Veškerá pozornost je směrována ke scénám, kdy probíhá setkání s mimozemšťany. Ti se objevují a mizí v zamlženém prostoru vesmírné lodi, kde budí respekt jejich nevypočitatelné chování i strohost prostředí. Napětí jednotlivých scén navozují i detailní záběry kamerou na změny v chování postav nebo v prostoru. Není důležitý jejich tvar ani velikost, ale získávají pozornost díky komunikačním chapadlům a vytvářením symbolů v prostoru.
Proti nechutným monstrům z filmů Vetřelec nebo různým druhům mutantů z jiných sci-fi filmů je tvar mimozemšťanů lehce rozptýlený a bez agresivních znaků. Je to šikovné nasměrování k procesu dorozumívání a navazování vztahu mezi lidmi a mimozemšťany. Kromě vyřešení zásadních otázek získává Louise ještě schopnost pracovat s časem a její mysl vidí do budoucnosti. Tato osobní rovina příběhu je sice emočně vypjatá, ale působí trochu zmatečně. Osobně bych tyto části vynechala a rozvinula více základní příběh až do optimistického závěru.
Film je zajímavý jednak svým námětem, ale také jednoduchým a současně působivým způsobem zpracování. Je příjemné, že příběh není veden tvrdě konfrontačně a důraz na rozvíjení schopnosti porozumění mi v současné době připadá docela aktuální.
Nejnovější komentáře