Kritiky.cz > Filmy > Filmové recenze > Parazit (Gisaengchung) – Recenze – 100%

Parazit (Gisaengchung) – Recenze – 100%

01 parazit
01 parazit
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...
Malé dopo­ru­če­ní. Nic si o Parazitovi pře­dem nezjiš­ťuj­te a pros­tě na něj jdě­te do kina. Je vyni­ka­jí­cí a v mno­ha ohle­dech pře­kva­pi­vý a čím méně o něm (a o jeho ději a žán­ru) bude­te vědět pře­dem, tím lépe.
Se sním­kem Parazit vyhrál letos jiho­ko­rej­ský reži­sér Bong Joon-ho (Ledová archa, Okja) na fes­ti­va­lu v Cannes nej­pres­tiž­něj­ší oce­ně­ní, Zlatou pal­mu, což je zapr­vé vůbec prv­ní Zlatá pal­ma putu­jí­cí do Jižní Korey a zadru­hé cena udě­le­ná po dlou­hé době sním­ku, kte­rý je žán­ro­vý – obvykle totiž v Cannes vyhrá­va­jí „umě­lečtěj­ší“ titu­ly. Jde o mis­tr­nou kom­bi­na­ci thrille­ru, spo­le­čen­ské sati­ry a absurd­ní čer­né kome­die, kte­rá začí­ná hod­ně vtip­ně a pak najed­nou (asi v polo­vi­ně) zmu­tu­je do napí­na­vé a mra­zi­vé podí­va­né, kte­rá je mís­ty i neče­ka­ně bru­tál­ní a drs­ná a kro­mě toho je i myš­len­ko­vě pod­nět­ná, mno­ho­vrs­tev­na­tá a plná meta­for a sym­bo­lis­mu, aniž by ovšem byť na oka­mžik pře­sta­la být uni­ver­zál­ně sro­zu­mi­tel­nou zába­vou urče­nou pro nej­šir­ší pub­li­kum.
 
Parazit (Gisaengchung) – Recenze – 100%
Zdroj fotek: aerofilms.cz


Hlavní hrdi­ny tvo­ří čtyř­člen­ná chudá rodi­na Kimových (otec, mat­ka a syn s dce­rou, oba nác­ti­le­tí), jíž se v zájmu vydě­lá­ní sluš­ných peněz poda­ří postup­ně infil­tro­vat síd­lo mili­o­nář­ské rodi­ny Parkových (otec, mat­ka, malý synek, dospí­va­jí­cí dce­ra a slu­žeb­ná). Dělají, že se nezna­jí, a pod faleš­ný­mi iden­ti­ta­mi se přes vlast­ní dopo­ru­če­ní necha­jí zaměst­nat v jejich domác­nos­ti na růz­ných pra­cov­ních pozi­cích, aniž by tuši­li, že tím vlast­ně šijí sami na sebe nebez­peč­nou past.
Pointa je v tom, že sní­mek Parazitse od začát­ku odví­jí jako kome­die plná gro­tesk­ních prv­ků, před­sta­vu­jí­cí poho­dl­nou rodin­ku bod­rých leno­chů živo­ří­cích na spo­le­čen­ském dně (že jsou na tom ješ­tě hůř než ostat­ní spo­di­na, vizu­ál­ně doklá­dá i jejich byt v sute­ré­nu s okny na úrov­ni chod­ní­ku, po němž po veče­rech blou­ma­jí močí­cí opil­ci), kte­ří při­jdou s vychyt­ra­lým plá­nem na vlast­ní obo­ha­ce­ní, načež se v polo­vi­ně fil­mu dosta­ví zvrat-šok, jenž do té doby odleh­če­nou kome­di­ál­ní nála­du hýří­cí gagy a situ­ač­ním humo­rem pře­vra­cí do tem­né atmo­sfé­ry maxi­mál­ní ner­vo­zi­ty a úzkos­ti, boha­té na momen­ty, kte­ré nene­cha­jí divá­ky vydech­nout (a humor při­tom zůstá­vá). Od té chví­le se děj fil­mu vyví­jí už jen výhrad­ně nepřed­ví­da­tel­ný­mi smě­ry, gra­du­jí­cí­mi do netu­še­ných roz­mě­rů.
Tím, že v Parazitovi uka­zu­je záze­mí obou tolik odliš­ných rodin z opač­ných okra­jů spo­le­čen­ské­ho spek­tra, se reži­sér a sce­náris­ta Bong Joon-ho navíc vyja­dřu­je ke tříd­ním roz­dí­lům v jiho­ko­rej­ské spo­leč­nos­ti i k jejich kon­trast­ní­mu sty­lu živo­ta (úžas­ná sek­ven­ce, v níž se jed­ni bro­dí ve splaš­cích, zatím­co dru­zí pořá­da­jí zahrad­ní pik­nik). Celý sní­mek lze tudíž číst coby meta­fo­ru toho, jak se pro­tře­lí chu­dí a naiv­ní boha­tí vzá­jem­ně vyko­řisťu­jí a zne­u­ží­va­jí (aneb kdo je tady vlast­ně para­zi­tem), jak odliš­ný je jejich pohled na život­ní stan­dard a jak jed­ni tou­ží po lep­ším bytí, aby nemu­se­li lovit neza­heslo­va­ný wifi sig­nál u stro­pu toa­le­ty, zatím­co ti dru­zí žijí v mra­mo­ro­vých palá­cích, nají­ma­jí pro své osmi­le­té děti odbor­ní­ky na arte­te­ra­pii a chát­ru oká­za­le igno­ru­jí.
Parazit (Gisaengchung) – Recenze – 100%

To pod­stat­né je ale hlav­ně to, že Parazitje od prv­ní po posled­ní scé­nu bra­vur­ně nato­če­ný, inte­li­gent­ní a kon­stant­ně zábav­ný film, sce­náris­tic­ky vypipla­ný do posled­ní­ho detai­lu, fan­tas­tic­ky pra­cu­jí­cí s divá­kem (náh­lé změ­ny tónu, pozvol­né budo­vá­ní scén a neče­ka­né zvra­ty, neu­stá­le pří­tom­ná hra­ni­ce mezi tím, jest­li se máte nahlas smát nebo vám má tuh­nout krev v žilách) a uspo­ko­ju­jí­cí jak divá­ky oče­ká­va­jí­cí pro­myš­le­nou inte­lek­tu­ál­ní výži­vu, tak divá­ky natě­še­né na žánro­vou zába­vu, kte­rá v nich bude ješ­tě dlou­ho dozní­vat.
Filmařský vel­mis­tr Bong Joon-ho dosá­hl Parazitemsvé zda­le­ka nej­lep­ší for­my od Pečetě vra­ha z roku 2003 a obhá­jil tím svou pozi­ci jed­no­ho z nej­před­něj­ších asij­ských fil­mo­vých tvůr­ců sou­čas­nos­ti. Z něko­ho mož­ná záži­tek z jeho sle­do­vá­ní vyva­ne o něco rych­le­ji a lec­ko­ho asi napad­nou i něja­ké výtky, ty však bled­nou ve stí­nu před­nos­tí toho­to doko­na­le sple­te­né­ho díla, v němž do sebe všech­no hlad­ce zapad­ne, a u nějž může­te mno­ho­krát zaku­sit ten čím dál vzác­něj­ší pocit z toho, že sle­du­je­te chyt­rý a po všech strán­kách skvost­ný film a vůbec netu­ší­te, co se bude dít v dal­ší scé­ně.


Podívejte se na hodnocení Parazit na Kinoboxu.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,83489 s | počet dotazů: 260 | paměť: 72071 KB. | 18.04.2024 - 17:13:10