Nové číslo tohoto časopisu se mimo jiné věnuje technickým vynálezům, které se snaží usnadnit život hendikepovaným lidem. I z tohoto důvodu je tento útlý svazek zajímavý a přínosný.
Částečně navrátit zrak lze některým pacientům pomocí bionického oka, jehož základem je citlivá minikamera, která komunikuje s implantátem umělé sítnice Argus II.
Protetika zas v současnosti vytváří tělesné náhražky, které „téměř plně suplují funkce chybějící končetiny“, například umělá ruka zvládá citlivou motoriku a pomocí bionického prstu pacienti cítí strukturu materiálu, chlad či horko.
Hlavním tématem čtvrtletníku je ropa, jejíž dějiny dobývání a těžbu mapuje.
I těm, kterým černé zlato nic neříká, má však co nabídnout. Mě zaujal vynález laparoskopického trenažeru, který pomáhá studentům medicíny s nácvikem operace za použití specializovaných nástrojů. Vlastní trenažery si sestavila trojice mediků z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Nikol Gabrielová, Antonín Haluza a Vojtěch Kunc.
Alejandro Aponte s kolegy z Institutu inženýrství a technologie při univerzitě v Limě zas vyrábí pitnou vodu ze vzduchu. Systém je založen na vysávání vlhkosti, kterou mění v kapalinu.
Příznivce cestování zaujme článek s názvem 5 nejdokonalejších podmořských staveb světa. Mezi ně patří restaurace ITHAA na Maledivách nebo plánované letovisko Poseidon v Tichém oceánu, kde hosté budou moci ze svých pokojů obdivovat dění v podmořském světě.
Pozoruhodná je informace, že citlivá data budou chráněna pomocí autodestrukčních čipů, jejichž zničení bude možné spustit na dálku.
Neméně zajímavé jsou i texty z oblasti robotiky.
Letní speciál se mi líbil a určitě se k němu budu vracet.
Hodnocení: 90 %
- Autor: kolektiv autorů
- Název: PANORAMA 21. STOLETÍ
- Datum vydání: 5.5. 2016
- Nakladatelství: RF HOBBY, s.r.o.
Nejnovější komentáře