Singularita, entropie, nulová geodetika nebo antivesmír. Pokud netušíte, co tyto pojmy z fyziky znamenají, komiks Hawking vám s nimi bohužel moc nepomůže. Pokud už jste ale četli nějakou z knih od vědce Stephena Hawkinga (*1942 ⴕ2018), komiks vám může doplnit znalosti nejen z kosmologie, ale také z Hawkingova osobního života.
Jako mladému mu diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu, jejíž diagnóza věstila geniálnímu fyzikovi maximálně dva roky života. Jeho léčbu dlouhou dobu vedl Hawkingův otec, který se zabýval biologií. Navzdory odhadům lékařů žil dalších 50 let a mezitím stihl udělat velké objevy v oblasti teoretické fyziky. Občas bývá přirovnáván k Einsteinovi 21. století, Hawking sám se tak ale neviděl. Nicméně vycházel z Einsteinovy práce, inspiroval ho však také Edwin Hubble a Isaac Newton. Porozumět však dalším faktům z komiksu je obtížné, pokud si fyziku nepamatujete dobře ze školy nebo se jí nevěnujete. Komiks se doopravdy snaží vše zjednodušit, to je obvykle výhodou komiksů – že mohou používat zkratky, nejčastěji ty dějové. Tady to ale bohužel nefunguje, i když snaha je vidět.
Ilustrace se vcelku brzy omrzí svým jednotvárným stylem. Kreslíři jeho práci nijak neusnadnil fakt, že v knize se objevuje velké množství postav, především významných vědců jako Kip Thorne, dlouholetý přítel a kolega Stephena Hawkinga. Problém je, že řada vědců kvůli stejně kresleným nosům, očí v podobě teček a mnohdy i oblečení, vypadá jako jeden na míru vygenerovaný astrofyzik.
„Každá rovnice snižuje počet prodaných výtisků knihy, ve které je uvedena, o 50 %,“ zazní ke konci knihy, a i když jde o nadsázku, něco na tom bude. Možná nepůjde ani tak o prodejnost knihy, ale její pochopení čtenářem. A v tom budou mnozí tápat, navzdory viditelné snaze o zjednodušení.
Nakladatelství: Grada
Doporučená cena: 399 Kč
Nejnovější komentáře