Ralph Fiennes, známý díky svým rolím v Červeném drakovi, Anglickém pacientovi či Schindlerově seznamu, vytvořil titulní roli britského diplomata v Africe, Justina Quaylea, ve strhujícím thrilleru o tom, jak svět zvysoka kašle na Afriku.
Režisér Fernando Meirelles se proslavil před čtyřmi lety snímkem Město bohů, dramatem z brazilského Ria de Janeira. Teď přišel s neméně uchvacujícím filmem, natočeným podle románu Johna le Carrého, bývalého člena britské zpravodajské služby. Vysloužil si čtyři nominace na Oscara, přitom jednu proměnil – za ženský herecký výkon ve vedlejší roli pro Rachel Weisz. Ta ve filmu ztvárnila postavu Justinovy manželky Tessy, neúmorně bojující za lidská práva.
Hned v úvodu se dozvídáme o její tragické smrti (byla brutálně zavražděna), nad níž visí spousta otazníků. Britská diplomacie se tuto situaci snaží zahrát do autu – oficiálně se tvrdí, že ji zavraždil její přítel, medik Arnold. Zlí jazykové roznáší pomluvy o tom, že byli milenci. Tomu ale Justin odmítá věřit a začne pátrat na vlastní pěst…
Ve filmu dochází k prolínaní dvou časových rovin – paralelně sledujeme scény z přítomnosti se scénami z minulosti, jež většinou končí násilným přeexponováním. Jedním dechem sledujeme film, který vypráví o tom, jak farmaceutické firmy zneužívají Afričany k testování svých nových léků a zároveň si hrají na „humanitární organizace“ – posílají sem prošlé léky, které jsou akorát na jednu věc. Na nic. Ale proč je neposlat, když si je pak v klidu mohou odečíst z daní?
Nepohodlný za vidění určitě stojí. Rozhodně se nejedná o žádnou sladkobolnou sentimentální záležitost a už vůbec ne zbytečně moralizující. Právě naopak. Každý divák ať si z něj odnese, co chce. Třeba jen zážitek z hudby Alberta Iglesia, jež příjemně dokresluje atmosféru celého filmu. Já osobně jsem zvědavá na to, s čím přijde Meirelles příště..
O filmu:
The Constant Gardener
Režie: Fernando Meirelles
Scénář: Jeffrey Caine
V hlavních rolích: Ralph Fiennes, Danny Huston, Gerard McSorley, Pete Postlethwaite, Rachel Weisz, Bill Nighy
USA / Velká Británie, 2005, 129 min
Nejnovější komentáře