Kritiky.cz > Speciály > Návrat do budoucnosti II

Návrat do budoucnosti II

Photo © Universal Pictures & Amblin Entertainment
Photo © Universal Pictures & Amblin Entertainment
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

Návrat do budouc­nos­ti - část II je ame­ric­ký sci-fi film z roku 1989, kte­rý nato­čil reži­sér Robert Zemeckis pod­le scé­ná­ře Boba Galea a pří­bě­hu obou. Jedná se o pokra­čo­vá­ní fil­mu Návrat do budouc­nos­ti z roku 1985 a dru­hý díl série Návrat do budouc­nos­ti. Ve fil­mu hra­jí Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Thomas F. Wilson, Elisabeth Shue (mís­to Claudie Wells) a Jeffrey Weissman (mís­to Crispina Glovera) a sle­du­je­me Martyho McFlye (Fox) a jeho pří­te­le Dr. Emmetta „Doktora“ Browna (Lloyd), kte­ří ces­tu­jí z roku 1985 do roku 2015, aby zabrá­ni­li Martyho syno­vi sabo­to­vat budouc­nost rodi­ny McFlyů. Když jejich úhlav­ní nepří­tel Biff Tannen (Wilson) ukrad­ne Docův stroj času DeLorean a pou­ži­je ho ke změ­ně his­to­rie ve svůj pro­spěch, musí se dvo­ji­ce vrá­tit do roku 1955, aby obno­vi­la časo­vou linii.

Film byl vyro­ben s roz­poč­tem 40 mili­o­nů dola­rů a byl nato­čen spo­lu s pokra­čo­vá­ním. Natáčení zača­lo v úno­ru 1989 poté, co se dva roky sta­vě­ly kuli­sy a psa­ly scé­ná­ře. Návrat do budouc­nos­ti, část II byl také pře­lo­mo­vým pro­jek­tem pro stu­dio vizu­ál­ních efek­tů Industrial Light & Magic (ILM). Kromě digi­tál­ní kom­po­zi­ce pou­ži­lo ILM kame­ro­vý sys­tém VistaGlide s říze­ním pohy­bu, kte­rý umož­nil her­ci ztvár­nit na plát­ně více postav sou­čas­ně, aniž by byl obě­to­ván pohyb kame­ry.

Návrat do budouc­nos­ti II byl uve­de­na do kin spo­leč­nos­tí Universal Pictures 22. lis­to­pa­du 1989. Film se zpo­čát­ku setkal se smí­še­ným hod­no­ce­ním kri­ti­ků a při svém prv­ním uve­de­ní vydě­lal celo­svě­to­vě přes 332 mili­o­nů dola­rů, čímž se stal tře­tím nej­vý­dě­leč­něj­ším fil­mem roku 1989.

Příběh

Dne 26. říj­na 1985 při­jíž­dí neče­ka­ně Dr. Emmett „Doc“ Brown ve stro­ji času DeLorean. Přemluví Martyho McFlye a jeho pří­tel­ky­ni Jennifer Parkerovou, aby s ním odces­to­va­li do budouc­nos­ti a pomoh­li svým budou­cím dětem, při­čemž svěd­kem jejich odjez­du je Biff Tannen. Přijíždí 21. říj­na 2015, kde Doc elek­tro­nic­ky zne­škod­ní Jennifer a nechá ji spát v ulič­ce s vysvět­le­ním, že by nemě­la pří­liš znát budou­cí udá­los­ti. Nechá Martyho vydá­vat se za jeho syna a dvoj­ní­ka Martyho juni­o­ra, aby odmí­tl nabíd­ku zúčast­nit se lou­pe­že s Biffovým vnu­kem Griffem, a zachrá­nit tak Martyho juni­o­ra před věze­ním.

Marty si vymě­ní mís­to s Martym juni­o­rem a odmít­ne Griffovu nabíd­ku, ale Griff nave­de Martyho ke rvač­ce a násle­du­je honič­ka na vzná­šed­le. Griff a jeho gang jsou zatče­ni, čímž zachrá­ní Martyho budou­cí děti. Než se Marty vrá­tí k Doktorovi, kou­pí si alma­na­ch s výsled­ky význam­ných spor­tov­ních udá­los­tí od roku 1950 do roku 2000. Doktor ho obje­ví a varu­je Martyho před vydě­lá­vá­ním na ces­to­vá­ní časem. Než ho Doc stih­ne ade­kvát­ně zlik­vi­do­vat, vyru­ší je poli­cie, kte­rá našla Jennifer v pra­cov­ní neschop­nos­ti a odvá­ží ji do její­ho domu v roce 2015. Pronásledují ji, stej­ně jako postar­ší Biff, kte­rý zasle­chl jejich roz­ho­vor a zís­kal odho­ze­ný alma­na­ch.

Jennifer se pro­bu­dí ve svém domě v roce 2015 a scho­vá se před rodi­nou McFlyových. Vyslechne, že život její­ho budou­cí­ho já s Martym není tako­vý, jaký oče­ká­va­la, a to kvů­li jeho účas­ti na auto­mo­bi­lo­vé neho­dě. Stane se svěd­kem toho, jak Martyho jeho spo­lu­pra­cov­ník Douglas Needles navá­dí k pode­zře­lé obchod­ní doho­dě, kte­rá vyús­tí v Martyho vyha­zov. Jennifer se sna­ží z domu utéct, ale po setká­ní se svým já z roku 2015 omdlí. Zatímco ji Marty a Doc ošet­řu­jí, Biff ukrad­ne stroj času, aby pře­dal alma­na­ch své­mu mlad­ší­mu já, a pak se vrá­tí do roku 2015. Marty, Doc a Jennifer v bez­vě­do­mí se vrá­tí do roku 1985, aniž by vědě­li o Biffově jed­ná­ní. Nechají Jennifer na veran­dě.

Rok 1985, do kte­ré­ho se vrá­tí, se dra­ma­tic­ky změ­nil, Biff je nyní jed­ním z nej­bo­hat­ších a nej­zko­rum­po­va­něj­ších mužů v zemi. Proměnil Hill Valley v cha­o­tic­kou dysto­pii, v roce 1973 taj­ně zabil Martyho otce George a donu­til Martyho mat­ku Lorraine, aby se za něj pro­vda­la. Doktor byl také zavřen do psy­chi­at­ric­ké léčeb­ny. Doc usou­dí, že sta­rý Biff vzal stroj času, aby své­mu mlad­ší­mu já pře­dal alma­na­ch, a Marty se od alter­na­tiv­ní­ho Biffa z roku 1985 dozví, že ho dostal 12. lis­to­pa­du 1955. Biff se poku­sí Martyho zabít, ale Marty ute­če a spo­lu s Docem odces­tu­je do roku 1955.

Marty taj­ně sle­du­je Biffa z roku 1955 a sle­du­je, jak dostá­vá alma­na­ch od své­ho já z roku 2015. Marty ho pak sle­du­je na stře­do­škol­ský ples, při­čemž se opa­tr­ně vyhý­bá pře­ru­še­ní udá­los­tí z před­cho­zí návštěvy. Po něko­li­ka mar­ných poku­sech Marty alma­na­ch koneč­ně zís­ká a nechá Biffa nabou­rat do nákla­ďá­ku s hno­jem. Marty alma­na­ch spá­lí, čímž zru­ší změ­ny v časo­vé ose, kte­ré způ­so­bil, zatím­co se nad ním vzná­ší Doc ve stro­ji času. Než se k němu Marty může při­po­jit, do DeLoreanu ude­ří blesk a zmi­zí. Hned poté dora­zí kurýr Western Union a doru­čí Martymu dopis; je od Doca, kte­rý vysvět­lu­je, že ho úder bles­ku pře­ne­sl 70 let do minu­los­ti do roku 1885. Marty běží zpět do měs­ta, aby našel Doca z roku 1955, kte­rý prá­vě pomohl Martymu vrá­tit se do roku 1985. Doktor, šoko­va­ný Martyho náh­lým zje­ve­ním, omdlí.

Obsazení

  • Michael J. Fox jako Marty McFly / Marty McFly Jr. / Marlene McFly
  • Christopher Lloyd jako Emmett „Doc“ Brown
  • Lea Thompson jako Lorraine Baines-McFly
  • Thomas F. Wilson jako Biff Tannen / Griff Tannen / Gertrude Tannen
  • Elisabeth Shue jako Jennifer Parker
  • James Tolkan jako pan Strickland
  • Jeffrey Weissman jako George McFly
  • Harry Waters Jr. jako Marvin Berry
  • Joe Flaherty jako Western Union Man
  • Charles Fleischer jako Terry
  • Flea jako Douglas J. Needles
  • Al White jako Lewis
  • Junior Fann jako Louise
  • Shaun Hunter jako Harold
  • Nikki Birdsong jako Loretta

Vývoj

Režisér Robert Zemeckis uve­dl, že původ­ně se s pokra­čo­vá­ním prv­ní­ho fil­mu nepo­čí­ta­lo, ale jeho obrov­ský kasov­ní úspěch vedl ke kon­cep­ci dru­hé­ho dílu. Později sou­hla­sil s nato­če­ním pokra­čo­vá­ní, ale pou­ze v pří­pa­dě, že se vrá­tí i Michael J. Fox a Christopher Lloyd. Když byli Fox a Lloyd potvr­ze­ni, sešel se Zemeckis se sce­náris­tic­kým part­ne­rem Bobem Galem, aby vytvo­ři­li pří­běh pro pokra­čo­vá­ní. Zemeckis a Gale poz­dě­ji lito­va­li, že prv­ní díl ukon­či­li Jennifer v autě s Martym a Docem Brownem, pro­to­že muse­li vymys­let pří­běh, do kte­ré­ho by se vešla, a ne úpl­ně nové dob­ro­druž­ství.

Gale napsal vět­ši­nu prv­ní­ho návr­hu sám, pro­to­že Zemeckis byl zane­prázd­něn natá­če­ním fil­mu Kdo nastra­žil na krá­lí­ka Rogera. Nejprve se měl tře­tí akt fil­mu ode­hrá­vat v roce 1967, kdy Lorraine byla kvě­ti­no­vým dítě­tem pro­tes­tu­jí­cím pro­ti vál­ce a George byl vyso­ko­škol­ským pro­fe­so­rem v Berkeley, ale Zemeckis poz­dě­ji uve­dl, že časo­vé para­do­xy v něm poskyt­ly dobrou pří­le­ži­tost vrá­tit se do roku 1955 a podí­vat se na udá­los­ti prv­ní­ho fil­mu v jiném svět­le. Zatímco vět­ši­na původ­ní­ho herec­ké­ho obsa­ze­ní sou­hla­si­la s návra­tem, zásad­ní kámen úra­zu se obje­vil při vyjed­ná­vá­ní o hono­rá­ři Crispina Glovera za zopa­ko­vá­ní role George McFlye. Když bylo jas­né, že se nevrá­tí, byla role pře­psá­na tak, že George je mrt­vý, když se děj ode­hrá­vá v alter­na­tiv­ní ver­zi z roku 1985.

Největší výzvou bylo vytvo­ře­ní futu­ris­tic­ké vize Martyho rod­né­ho měs­ta v roce 2015. Produkční desig­nér Rick Carter chtěl vytvo­řit vel­mi detail­ní obraz s odliš­ným tónem od fil­mu Blade Runner a přál si obe­jít se bez kou­ře a chro­mu. Carter a jeho štáb strá­vi­li měsí­ce vymýš­le­ním, plá­no­vá­ním a pří­pra­vou pro­mě­ny Hill Valley ve měs­to budouc­nos­ti. Umělecký ředi­tel vizu­ál­ních efek­tů John Bell uve­dl, že nemě­li k dis­po­zi­ci žád­ný scé­nář, pou­ze názna­ky, že se děj bude ode­hrá­vat 30 let v budouc­nos­ti a bude obsa­ho­vat „něco, čemu se říká vzná­šed­la“.

Při psa­ní scé­ná­ře k dru­hé­mu dílu chtěl Gale pro humor­ný efekt posu­nout myš­len­ky prv­ní­ho fil­mu dál. Zemeckis uve­dl, že měl urči­té oba­vy z vykres­le­ní budouc­nos­ti kvů­li rizi­ku divo­ce nepřes­ných před­po­vě­dí. Podle Galea se sna­ži­li udě­lat z budouc­nos­ti pří­jem­né mís­to, „kde to, co je špat­ně, je způ­so­be­no tím, kdo v budouc­nos­ti žije, na roz­díl od tech­no­lo­gie“, na roz­díl od pesi­mis­tic­ké, orwellov­ské budouc­nos­ti, kte­rou vidí­me ve vět­ši­ně sci-fi. Aby se udr­že­ly níz­ké výrob­ní nákla­dy a vyu­ži­la se del­ší pře­stáv­ka, kte­rou měla spo­leč­nost Fox od natá­če­ní Rodinných pout (kte­rá v době zahá­je­ní natá­če­ní kon­či­la), natá­če­lo se zády k pokra­čo­vá­ní III. dílu.

Produkce

Dva roky trva­lo dokon­če­ní stav­by kulis a psa­ní scé­ná­řů, než se moh­lo začít natá­čet. Během natá­če­ní bylo vytvá­ře­ní vzhle­du zestár­lých postav dob­ře stře­že­ným tajem­stvím, kte­ré zahr­no­va­lo nej­mo­der­něj­ší mas­kér­ské tech­ni­ky. Fox ten­to pro­ces popsal jako vel­mi časo­vě nároč­ný: „trva­lo to přes čty­ři hodi­ny, i když to moh­lo být hor­ší“. Hlavní natá­če­ní zača­lo 20. úno­ra 1989. Na tři týd­ny ke kon­ci natá­če­ní se štáb roz­dě­lil, a zatím­co vět­ši­na se nadá­le věno­va­la natá­če­ní tře­tí­ho dílu, něko­lik lidí, včet­ně Galea, se sou­stře­di­lo na dokon­če­ní jeho před­chůd­ce. Sám Zemeckis spal jen něko­lik hodin den­ně, dohlí­žel na oba fil­my a musel létat mezi Burbankem, kde se dokon­čo­val, a dal­ší­mi loka­ce­mi v Kalifornii pro část III.

Film byl pova­žo­ván za jeden z nej­prů­lo­mo­věj­ších pro­jek­tů spo­leč­nos­ti Industrial Light & Magic. Byl to jeden z prv­ních poči­nů této efek­to­vé fir­my v oblas­ti digi­tál­ní kom­po­zi­ce a také kame­ro­vé­ho sys­té­mu VistaGlide pro říze­ní pohy­bu, kte­rý umož­nil nato­čit jed­nu z nej­slo­ži­těj­ších sek­ven­cí, v níž Fox hrál tři samo­stat­né posta­vy (Martyho star­ší­ho, Martyho mlad­ší­ho a Marlene), kte­ré spo­lu vzá­jem­ně komu­ni­ko­va­ly. Ačkoli tako­vé scé­ny neby­ly ničím novým, sys­tém VistaGlide popr­vé umož­nil nato­čit zce­la dyna­mic­kou scé­nu, do níž bylo koneč­ně mož­né začle­nit pohyb kame­ry. Technika byla pou­ži­ta také ve scé­nách, v nichž se posta­vy Foxe, Thomase F. Wilsona, Christophera Lloyda a Elisabeth Shue setká­va­jí se svý­mi pro­tějš­ky a komu­ni­ku­jí s nimi. Film obsa­hu­je také krát­ký oka­mžik počí­ta­čem gene­ro­va­né­ho obra­zu v holo­gra­fic­kém žra­lo­ko­vi, kte­rý se pou­ží­vá k pro­pa­ga­ci fik­tiv­ních Čelistí 19. Ten skon­čil nezmě­něn opro­ti prv­ní­mu tes­tu pro­ve­de­né­mu digi­tál­ním oddě­le­ním ILM, pro­to­že vedou­cí­mu efek­tů Kenu Ralstonovi se „líbi­lo, že je to celé roz­ho­ze­né.“

Vedoucí ani­ma­ce Wes Takahashi, kte­rý teh­dy vedl ani­mač­ní oddě­le­ní ILM, pra­co­val ve fil­mu hod­ně na sek­ven­cích ces­to­vá­ní v čase, stej­ně jako v původ­ním fil­mu a v čás­ti III. Když se blí­ži­la pre­mi­é­ra dru­hé­ho dílu, byl nato­čen dosta­teč­ný počet zábě­rů z tře­tí­ho dílu, aby bylo mož­né sesta­vit trai­ler. Ten byl při­dán na závěr dru­hé­ho dílu před závě­reč­né titul­ky jako ujiš­tě­ní pro divá­ky v kinech, že bude násle­do­vat dal­ší díl.

Zástup Crispina Glovera

Crispin Glover byl požá­dán, aby si zopa­ko­val roli George McFlye. Ten pro­je­vil zájem, ale nedo­ká­zal se s pro­du­cen­ty dohod­nout na svém pla­tu. V roz­ho­vo­ru pro The Howard Stern Show v roce 1992 uve­dl, že nej­vyš­ší nabíd­ka pro­du­cen­tů byla 125 000 dola­rů, tedy méně než polo­vi­na toho, co bylo nabíd­nu­to ostat­ním navrá­ti­vším se her­cům. Gale od té doby tvr­dil, že Gloverovy poža­dav­ky byly na her­ce jeho teh­dej­ší­ho pro­fes­ní­ho posta­ve­ní pře­hna­né. V roz­ho­vo­ru v pořa­du Opie a Anthony v roce 2013 Glover uve­dl, že jeho hlav­ním důvo­dem, proč nena­to­čil dru­hý díl, byl filo­zo­fic­ký nesou­hlas s posel­stvím fil­mu; Glover měl pocit, že pří­běh odmě­ňu­je posta­vy spí­še finanč­ním zis­kem, napří­klad Martyho kami­o­nem, než lás­kou.

Místo toho, aby Zemeckis George z fil­mu vypsal, pou­žil dří­ve nato­če­né zábě­ry Glovera z prv­ní­ho fil­mu a také nové zábě­ry her­ce Jeffreyho Weissmana, kte­rý nosil pro­té­zy včet­ně faleš­né bra­dy, nosu a líc­ních kos­tí, aby se Gloverovi podo­bal. K zakry­tí Weissmanových zábě­rů byly pou­ži­ty růz­né tech­ni­ky, napří­klad jeho umís­tě­ní do poza­dí mís­to do popře­dí, nasa­ze­ní slu­neč­ních brý­lí a zavě­še­ní hla­vou dolů. Glover podal na pro­du­cen­ty fil­mu žalo­bu s odů­vod­ně­ním, že nevlast­ní jeho podo­biz­nu ani nema­jí povo­le­ní ji pou­žít. V důsled­ku této žalo­by jsou nyní v kolek­tiv­ních smlou­vách herec­ké­ho spol­ku Screen Actors Guild klau­zu­le, pod­le nichž pro­du­cen­ti a her­ci nesmě­jí pou­ží­vat tako­vé meto­dy k repro­duk­ci podo­bi­zen jiných her­ců. Gloverova žalo­ba byla sice vyře­še­na mimosoud­ně, ale byla pova­žo­vá­na za klí­čo­vý pří­pad v oblas­ti osob­nost­ních práv her­ců s ros­tou­cím vyu­ží­vá­ním zdo­ko­na­le­ných spe­ci­ál­ních efek­tů a digi­tál­ních tech­nik, kdy her­ci moh­li sou­hla­sit s tím, že se obje­ví v jed­né čás­ti pro­duk­ce, ale jejich podo­biz­ny byly pou­ži­ty v jiné bez jejich sou­hla­su.

Záměna Claudie Wellsové

Claudia Wellsová, kte­rá v prv­ním fil­mu hrá­la Martyho pří­tel­ky­ni Jennifer Parkerovou, plá­no­va­la svou roli zopa­ko­vat, ale odmít­la ji z rodin­ných důvo­dů - údaj­ně kvů­li péči o mat­ku, kte­rá v době natá­če­ní dru­hé­ho fil­mu one­moc­ně­la rako­vi­nou. Producenti mís­to ní obsa­di­li Elisabeth Shue, což si vyžá­da­lo pře­to­če­ní závě­reč­ných scén prv­ní­ho fil­mu na začá­tek dru­hé­ho dílu. Přetočená sek­ven­ce se téměř záběr od zábě­ru sho­du­je s ori­gi­ná­lem, pou­ze s drob­ný­mi roz­dí­ly.

Wells se vrá­ti­la k herec­tví hlav­ní rolí v nezá­vis­lém fil­mu Still Waters Burn z roku 2008. Je jed­ním z mála čle­nů herec­ké­ho obsa­ze­ní, kte­ří se neob­je­vi­li v rám­ci bonu­so­vé­ho mate­ri­á­lu na DVD sadě tri­lo­gie Návrat do budouc­nos­ti vyda­né v roce 2002. V roce 2010 však poskyt­la roz­ho­vor pro doku­men­tár­ní film Příběhy z budouc­nos­ti v rám­ci vydá­ní k 25. výro­čí tri­lo­gie na dis­ku Blu-ray. V roce 2011 měla koneč­ně pří­le­ži­tost zopa­ko­vat si svou roli z prv­ní­ho fil­mu, a to 26 let po svém posled­ním vystou­pe­ní v sérii, když pro­půj­či­la hlas Jennifer pro film Návrat do budouc­nos­ti:

Falešný hoverboard

Zemeckis ve fea­tu­ret­tu ze záku­li­sí fil­mu uve­dl, že hover­bo­ar­dy (léta­jí­cí ska­te­bo­ar­dy), kte­ré byly ve fil­mu pou­ži­ty, byly sku­teč­né, ale kvů­li stíž­nos­tem rodi­čů ohled­ně bez­peč­nos­ti neby­ly zve­řej­ně­ny. Záběry „sku­teč­ných hover­bo­ar­dů“ se obje­vi­ly také v pří­dav­cích na DVD vydá­ní tri­lo­gie. Řada lidí si mys­le­la, že Zemeckis mlu­ví prav­du, a žáda­la je v hrač­kář­stvích. V jed­nom z roz­ho­vo­rů Wilson uve­dl, že jed­nou z nej­čas­těj­ších otá­zek, kte­ré mu klad­li, bylo, zda jsou sku­teč­né.

Předpověď budoucnosti

Ačkoli tvůr­ci fil­mu zkou­ma­li sou­čas­né před­po­vě­di věd­ců o tom, co by moh­lo nastat do roku 2015, Zemeckis uve­dl, že film neměl být seri­óz­ním poku­sem o před­po­věď budouc­nos­ti. V roce 2010 se k tomu vyjá­d­řil tak­to: „Pro mě bylo natá­če­ní scén z budouc­nos­ti nejmé­ně pří­jem­né z natá­če­ní celé tri­lo­gie, pro­to­že nemám moc rád fil­my, kte­ré se sna­ží před­po­ví­dat budouc­nost. Jediné, kte­ré se mi sku­teč­ně líbi­ly, byly ty, kte­ré nato­čil Stanley Kubrick, a ani on nepřed­po­vě­děl počí­tač, když nato­čil Mechanický pome­ranč. Takže než abychom se sna­ži­li o vědec­ky pod­lo­že­nou před­po­věď, kte­rá by se stej­ně nej­spíš splet­la, řek­li jsme si, že to pros­tě udě­lá­me vtip­ně.“ Podobně se vyjá­d­řil i Gale: „Věděli jsme, že do roku 2015 nebu­de­me mít léta­jí­cí auta, ale pro­bo­ha, ta jsme v našem fil­mu mít muse­li.“

Film však správ­ně před­po­vě­děl řadu tech­no­lo­gic­kých a soci­o­lo­gic­kých změn, kte­ré nasta­ly do roku 2015, včet­ně: nástu­pu všu­dypří­tom­ných kamer; pou­ží­vá­ní bez­pi­lot­ních léta­jí­cích dro­nů pro sběr zpráv; širo­ko­úh­lých plo­chých tele­vi­zo­rů namon­to­va­ných na stě­nách s mož­nos­tí sle­do­vá­ní více kaná­lů; tech­no­lo­gie chyt­ré domác­nos­ti; sys­té­mů video­cha­tu; hands-free video­her; mlu­ví­cích ani­mo­va­ných bill­bo­ar­dů; nosi­tel­né tech­no­lo­gie; table­tů se sní­ma­či otis­ků prs­tů a dis­plejů na hla­vě. Zobrazeny jsou také plat­by na osob­ních pře­nos­ných zaří­ze­ních. Ačkoli se pla­ce­ní otis­kem prs­tu pří­liš nepo­u­ží­vá, ske­no­vá­ní otis­ků prs­tů se pou­ží­vá jako zabez­pe­če­ní na mís­tech, jako jsou letiš­tě a ško­ly, a elek­tro­nic­ké pla­ce­ní se ske­no­vá­ním otis­ků prs­tů jako bez­peč­nost­ním prv­kem je nasa­ze­no pro Apple Pay.

Další aspek­ty zob­ra­ze­ní budouc­nos­ti se do roku 2015 neu­sku­teč­ni­ly, ale byly vyvi­nu­ty sna­hy o repli­ka­ci tech­no­lo­gic­ké­ho pokro­ku.

Film uka­zu­je Martyho, jak si nazou­vá teni­so­vé boty Nike „Air Mag“ s auto­ma­tic­ký­mi tka­nič­ka­mi. Společnost Nike vyda­la v čer­ven­ci 2008 ver­zi svých bot Hyperdunk Supreme, kte­ré vypa­da­jí podob­ně jako Martyho boty. Fanoušci je pře­křti­li na Air McFly. V dub­nu 2009 poda­li patent na boty se samo­čin­ným šně­ro­vá­ním a jejich design se podo­bá těm, kte­ré nosil Marty ve fil­mu. V roce 2010 vytvo­řil fanou­šek Blake Bevin boty, kte­ré se samy zava­zu­jí. Ačkoli spo­leč­nost Nike vyro­bi­la vel­mi ome­ze­né množ­ství mode­lů Air Mags ve stej­ném sty­lu jako ve fil­mu, v září 2011 uved­la, že jejich spo­tře­bi­tel­ská řada bot MAG nebu­de obsa­ho­vat funk­ci samoš­ně­ro­vá­ní, kte­rá je v ní zob­ra­ze­na. Tinker Hatfield, jeden z návr­há­řů této obu­vi, v roce 2014 uve­dl, že boty s tech­no­lo­gií power-lacing před­sta­ví v násle­du­jí­cím roce 2015. V břez­nu 2016 před­sta­vi­la spo­leč­nost Nike boty HyperAdapt 1.0, model Air Mag urče­ný pro spo­tře­bi­tel­ský trh, kte­rý je vyba­ven stej­nou tech­no­lo­gií samoš­ně­ro­vá­ní, jaká byla pou­ži­ta u pamět­ních Air Magů; ty byly uve­de­ny do pro­de­je v ome­ze­ném množ­ství kon­cem roku 2016.

Koncept vzná­šed­la - ska­te­bo­ar­du, kte­rý se doká­že vzná­šet nad zemí - byl od uve­de­ní fil­mu zkou­mán růz­ný­mi sku­pi­na­mi. Byly před­ve­de­ny poku­sy podob­né vzná­šedlům. Jiným typem je MagBoard, kte­rý vyvi­nu­li věd­ci z paříž­ské uni­ver­zi­ty Diderot. Využívá vel­kou supra­vo­di­vou des­ku na dně chla­ze­nou teku­tým dusí­kem, aby se dosáh­lo Meissnerova efek­tu a umož­ni­lo se vzná­šet po spe­ci­ál­ní drá­ze; při prak­tic­ké demon­stra­ci se uká­za­lo, že je schop­na unést váhu člo­vě­ka. Požadavek na pro­voz supra­vo­di­če při vyš­ších tep­lo­tách okol­ní­ho pro­stře­dí však brá­ní tomu, aby se stal prak­tic­kým. V břez­nu 2014 spo­leč­nost HUVr Tech údaj­ně před­ved­la funkč­ní hover­bo­ard spo­lu s něko­li­ka celebri­ta­mi včet­ně Lloyda, ačko­li to bylo záhy odha­le­no jako pod­vod vytvo­ře­ný webo­vou strán­kou Funny or Die. Samovyvažovací „hover­bo­ar­dy“ se sta­ly popu­lár­ní­mi v roce 2015, přes­to­že se nevzná­še­jí nad zemí.

Ve scé­ně z roku 2015 si film před­sta­vu­je Chicago Cubs, kte­ří vyhrá­li Světovou sérii 2015 pro­ti fik­tiv­ním Aligátorům z Miami, což odka­zu­je na dlou­ho­le­tý neú­spěch Cubs vyhrát šam­pi­o­nát. Ve sku­teč­né sezó­ně 2015 se Cubs kva­li­fi­ko­va­li do pla­y­o­ffs, což byla jejich prv­ní účast v pla­y­o­ffs od roku 2008, ale 21. říj­na 2015 pro­hrá­li v sérii National League Championship Series (niko­li ve Světové sérii) s New York Mets, což byl sho­dou okol­nos­tí stej­ný den jako „Den návra­tu do budouc­nos­ti“, tedy den, kdy Marty McFly ve fil­mu dora­zil do roku 2015. Přestože v roce 2015 Cubs pro­hrá­li, o rok poz­dě­ji vyhrá­li Světovou sérii 2016 pro­ti Cleveland Indians; v gra­tu­la­ci Cubs ofi­ci­ál­ní twit­te­ro­vý kanál série Návrat do budouc­nos­ti žer­tem napsal, že Marty & Docovo ces­to­vá­ní časem způ­so­bi­lo „trh­li­nu v časo­prosto­ro­vém kon­ti­nuu“, kte­rá ved­la ke stáv­ce v roce 1994 (a násled­né­mu zru­še­ní Světové série 1994), čímž se přes­ná před­po­věď o rok zpoz­di­la. Ve sku­teč­né Světové sérii 2015 pora­zi­li Kansas City Royals Mets a vyhrá­li tak prv­ní mis­trov­ství Světové série od roku 1985, tedy od roku, kdy Marty a Doc ces­to­va­li časem ve fil­mu. Co se týče fik­tiv­ní­ho týmu Miami, v době natá­če­ní fil­mu nemě­la Florida tým Major League Baseball, ale od té doby zís­ka­la dva: Florida Marlins (nyní Miami Marlins) v roce 1993 a Tampa Bay Devil Rays (nyní Tampa Bay Rays) v roce 1998. Oba týmy se sice dva­krát zúčast­ni­ly Světové série (Marlins vyhrá­li v letech 1997 a 2003 a Rays pro­hrá­li v letech 2008 a 2020), ale v roce 2015 se ani jeden z nich nekva­li­fi­ko­val do pla­y­o­ffs.

Vydání a přijetí

Box office

Film byl uve­den do kin v Severní Americe ve stře­du 22. lis­to­pa­du 1989, den před Dnem díkůvzdá­ní. Za obdo­bí od pát­ku do nedě­le vydě­lal cel­kem 27,8 mili­o­nu dola­rů a za celých pět dní svá­teč­ní­ho uve­de­ní 43 mili­o­nů dola­rů, čímž pře­ko­nal dosa­vad­ní rekord ze Dne díkůvzdá­ní, kte­rý vytvo­řil film Rocky IV v roce 1985. O násle­du­jí­cím víken­du zazna­me­nal film pokles o 56 % a vydě­lal 12,1 mili­o­nu dola­rů, ale zůstal na prv­ním mís­tě. Celkové trž­by čini­ly 118,5 mili­o­nu dola­rů ve Spojených stá­tech a 213 mili­o­nů dola­rů v zámo­ří, cel­kem 332 mili­o­nů dola­rů celo­svě­to­vě, což jej řadí na šes­té mís­to nej­ú­spěš­něj­ších fil­mů roku 1989 na domá­cím trhu a na tře­tí mís­to celo­svě­to­vě - za fil­my Indiana Jones a posled­ní kří­žo­vá výpra­va a Batman. Stále však nedo­sá­hl na trž­by prv­ní­ho fil­mu. Podobný pro­pad zazna­me­nal i tře­tí díl, kte­rý Universal uve­dl do kin o pou­hých šest měsí­ců poz­dě­ji. V Japonsku zazna­me­nal rekord­ní pre­mi­é­ru, když za šest dní vydě­lal 7,5 mili­o­nu dola­rů ze 153 kin.

Kritické ohlasy

Na ser­ve­ru Rotten Tomatoes má film na zákla­dě 63 recen­zí hod­no­ce­ní 63 s prů­měr­nou znám­kou 6,2/10. V Japonsku si film při­psal na své kon­to 7,5 mili­o­nu dola­rů. Shoda kri­ti­ků na této webo­vé strán­ce zní: „Návrat do budouc­nos­ti II je mno­hem nevy­rov­na­něj­ší než jeho před­chůd­ce, ale jeho bláz­ni­vé vrcho­ly pře­va­žu­jí nad občas­ný­mi nepře­hled­ný­mi machi­na­ce­mi v pře­pl­ně­ném ději“. Na ser­ve­ru Metacritic má film na zákla­dě 17 kri­ti­ků váže­ný prů­měr 57 bodů ze 100, což zna­me­ná „smí­še­né nebo prů­měr­né hod­no­ce­ní“. Diváci dota­zo­va­ní ser­ve­rem CinemaScore udě­li­li fil­mu prů­měr­nou znám­ku „A-“ na stup­ni­ci od A do F.

Roger Ebert z dení­ku Chicago Sun-Times udě­lil fil­mu tři hvěz­dič­ky ze čtyř. Ebert ho kri­ti­zo­val za to, že postrá­dá „sku­teč­nou sílu ori­gi­ná­lu“, ale pochvá­lil ho za slaps­tic­ko­vý humor a hover­bo­ard v sek­ven­ci honi­ček. Janet Maslinová z The New York Times napsa­la, že film je „při­pra­ven na vět­ší a lep­ší věci“. Maslinová poz­dě­ji uved­la, že „doká­že být spí­še závrat­ně a vese­le matou­cí než matou­cí“. Tom Tunney z časo­pi­su Empire napsal, že film je dob­ře zre­ží­ro­va­ný, „vyso­ce ener­gic­ký eska­pis­mus“, a ozna­čil ho za „solid­ně zábav­ný“, i když pozna­me­nal, že je hor­ší než ostat­ní dva fil­my série.

Jonathan Rosenbaum z Chicago Reader dal fil­mu nega­tiv­ní recen­zi a kri­ti­zo­val Zemeckise a Galea za to, že z postav udě­la­li „stro­hé podi­ví­ny“ a že „fre­ne­tic­ká akce je přís­ně šab­lo­no­vi­tá“. Film pod­le něj obsa­ho­val „zbě­si­lou miso­gy­nii“, pro­to­že posta­va Jennifer Parkerové „je na začát­ku omrá­če­na, aby nepře­ká­že­la chla­pec­kým hrám“. Jako dal­ší pří­klad uve­dl Michaela J. Foxe, kte­rý se oblé­ká do kos­tý­mů. Variety uve­dl: „[Fascinace reži­sé­ra Roberta] Zemeckise tím, že posta­vy spo­lu komu­ni­ku­jí v růz­ném věku své­ho živo­ta, fil­mu vizu­ál­ně ško­dí a napí­ná důvě­ry­hod­nost až za hra­ni­ci únos­nos­ti, pro­to­že ho nutí spo­lé­hat se na někte­ré vel­mi laci­né mas­kér­ské návrhy.“

V roce 2018 Bob Gale, kte­rý je spo­lu s Robertem Zemeckisem auto­rem scé­ná­ře, uve­dl, že film byl při­jat smí­še­ně kvů­li tem­né strán­ce pří­bě­hu: „Byli [divá­ci] tím napros­to pře­kva­pe­ni. Celá ta zále­ži­tost s rokem 1985A... šli jsme do míst, kam divá­ci neby­li při­pra­ve­ni jít. To jsou jed­ny z mých nej­ob­lí­be­něj­ších věcí v celé tri­lo­gii.“

Ocenění

Film zís­kal cenu Saturn za nej­lep­ší spe­ci­ál­ní efek­ty (pro Kena Ralstona, vedou­cí­ho spe­ci­ál­ních efek­tů), cenu BAFTA za nej­lep­ší spe­ci­ál­ní vizu­ál­ní efek­ty (Ken Ralston, Michael Lantieri, John Bell a Steve Gawley), cenu AOL Movies DVD Premiere Award 2003 za DVD s tri­lo­gií v inter­ne­to­vém hla­so­vá­ní, cenu Golden Screen Award, cenu Young Artist Award a cenu Blimp Awards za nej­ob­lí­be­něj­ší­ho fil­mo­vé­ho her­ce (Michael J. B.). Foxe) a Oblíbenou fil­mo­vou hereč­ku (Lea Thompsonová) na Kids“ Choice Awards 1990. V roce 1990 byl film nomi­no­ván na Oscara za nej­lep­ší vizu­ál­ní efek­ty (John Bell, Steve Gawley, Michael Lantieri a Ken Ralston).

Domácí média

Film vyšel na VHS a LaserDiscích 22. květ­na 1990, tři dny před uve­de­ním tře­tí­ho dílu do kin. Mělo jít o prv­ní vydá­ní pod hla­vič­kou MCA/Universal Home Video. Universal jej zno­vu vydal na VHS, LaserDiscu a kom­pakt­ním dis­ku v letech 1991, 1995 a 1998. Dne 17. pro­sin­ce 2002 jej Universal vydal na DVD v boxu s tri­lo­gií, ačko­li pro­blémy s širo­ko­úh­lým rámo­vá­ním ved­ly ke sta­že­ní pro­duk­tu. V říj­nu 2010 byla tri­lo­gie vydá­na na dis­ku Blu-ray.

Universal zno­vu vydal tri­lo­gii spo­lu s nový­mi bonu­sy na DVD a Blu-ray 20. říj­na 2015, což se sho­do­va­lo s Dnem návra­tu do budouc­nos­ti násle­du­jí­cí­ho dne. Nová sada obsa­ho­va­la fea­tu­ret­te s názvem „Doc Brown zachra­ňu­je svět“, kde Lloyd, kte­rý si zopa­ko­val svou roli Doca Browna, vysvět­lu­je důvo­dy roz­dí­lů mezi budouc­nos­tí roku 2015, jak je zob­ra­ze­na v Návratu do budouc­nos­ti - část II, a sku­teč­ným živo­tem. Nový remas­ter v rám­ci fil­mu Návrat do budouc­nos­ti:

V květ­nu 2020 byla tri­lo­gie uvol­ně­na ke stre­a­mo­vá­ní na Netflixu. Ve dru­hém díle byl zazna­me­nán malý drob­ný střih během scé­ny s fik­tiv­ním soft­por­no časo­pi­sem Oh La La! Gale uve­dl, že on ani Zemeckis si této změ­ny neby­li vědo­mi a domní­va­li se, že pochá­zí ze zahra­nič­ní kopie fil­mu. Krátce poté spo­leč­nost Universal poskyt­la Netflixu nesestří­ha­nou kino­ver­zi fil­mu, kte­rá na stre­a­mo­va­cí plat­for­mě nahra­di­la cen­zu­ro­va­ný sestřih.

Hudba

Soundtrack byl vydán spo­leč­nos­tí MCA Records 22. lis­to­pa­du 1989. AllMusic jej ohod­no­til čtyř­mi a půl hvěz­dič­ka­mi z pěti. Na roz­díl od před­cho­zí­ho soun­d­trac­ku obsa­hu­je pou­ze hudeb­ní dopro­vod od skla­da­te­le Alana Silvestriho. Žádná z vokál­ních pís­ní, kte­ré se obje­vu­jí v prů­bě­hu fil­mu, není obsa­že­na. Dne 12. říj­na 2015 vyda­lo vyda­va­tel­ství Intrada Records kom­plet­ní hud­bu k fil­mu Návrat do budouc­nos­ti - část II ve dvou­dis­ko­vém kom­ple­tu, kte­rý obsa­hu­je i rané scé­nic­ké nahráv­ky a alter­na­tiv­ní zábě­ry.


Zdroj: Anglická Wikipedie


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup

Části seriálu:  Návrat do budoucnosti


Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Návrat do budoucnosti21. ledna 2023 Návrat do budoucnosti Návrat do budoucnosti je americký sci-fi film z roku 1985, jehož režisérem je Robert Zemeckis a scénář napsali Zemeckis a Bob Gale. Hrají v něm Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea […] Posted in Speciály
  • Vnitřní vesmír4. července 2022 Vnitřní vesmír Innerspace (Vnitřní vesmír) je americká sci-fi komedie z roku 1987, kterou režíroval Joe Dante a produkoval Michael Finnell. Steven Spielberg působil jako výkonný producent. Film byl […] Posted in Speciály
  • Krotitelé duchů II - Duchové třeste se! Jsou zpět!11. dubna 2024 Krotitelé duchů II - Duchové třeste se! Jsou zpět! Zachránili New York před záplavou z říše duchů, ale uznání ani slávy se moc nedočkali. Lidé na ně pomalu zapomněli a oni nyní doslova přežívají jak se dá. Vše se však změní ve chvíli, kdy […] Posted in Retro filmové recenze
  • Forrest Gump: Za scénou kultovního filmu z roku 19949. ledna 2024 Forrest Gump: Za scénou kultovního filmu z roku 1994 Film z roku 1994, Forrest Gump, je jedním z těch nezapomenutelných klenotů kinematografie. Režírovaný Robertem Zemeckisem a s Tomem Hanksem v hlavní roli, tento film si získal srdce diváků […] Posted in Zajímavosti
  • "Kiefer Sutherland: Za kamerou filmu 'Stůj při mně' a boje s vlastním obrazem21. prosince 2023 "Kiefer Sutherland: Za kamerou filmu 'Stůj při mně' a boje s vlastním obrazem "Vždycky jsem si myslel, že v hlavě vypadám jinak, než jak mě vidí. Měl jsem s tím opravdu velký problém, když jsem viděl film Stůj při mně (1986). Myslela jsem si, že jsem ten film […] Posted in Zajímavosti
  • V tento den roku 1997 byl uveden film Titanic19. prosince 2023 V tento den roku 1997 byl uveden film Titanic Výroba filmu začala v roce 1995, kdy James Cameron natočil záběry skutečného vraku Titaniku. Podařilo se mu přesvědčit společnost 20th Century Fox, aby předem investovala 4 miliony dolarů […] Posted in Zajímavosti
  • Noční můra v Elm Street31. října 2023 Noční můra v Elm Street Noční můra v Elm Street je americký nadpřirozený slasher z roku 1984, který napsal a režíroval Wes Craven a produkoval Robert Shaye. Jedná se o první díl série A Nightmare on Elm Street a […] Posted in Zapomenuté filmy
  • Rošťáci27. října 2023 Rošťáci Rošťáci je americká dobrodružná komedie z roku 1985, kterou podle scénáře Chrise Columbuse natočil a spoluprodukoval Richard Donner na motivy povídky Stevena Spielberga, v hlavních rolích […] Posted in Zapomenuté filmy
  • Všechny cesty vedou do hrobu26. května 2023 Všechny cesty vedou do hrobu Million ways to die in the West by mohlo mít podtitul Million ways to kill humour. Počáteční barevné scenérie z divokého západu ve vás navnadí atmosféru dobrých westernů, aby Vás po chvíli […] Posted in Retro filmové recenze
  • Smrtonosná zbraň4. dubna 2023 Smrtonosná zbraň Smrtonosná zbraň je americká akční policejní komedie z roku 1987, kterou režíroval a spoluprodukoval Richard Donner, scénář napsal Shane Black a koproducentem byl Joel Silver. Vedle Garyho […] Posted in Speciály
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,81839 s | počet dotazů: 264 | paměť: 72720 KB. | 26.04.2024 - 07:48:37