Okupace Československa ze srpna 1968 se v české kinematografii zrcadlí poměrně často. Bohužel většinou jen v uslzených komediích, které se lépe, či hůře snaží karikovat tehdejší dobu. Muž, který stál v cestě je však dospělým politickým dramatem, do kterých se tuzemští tvůrci odváží jen málokdy.
Během invaze vojsk Varšavské smlouvy v r. 1968 byli čelní představitelé KSČ uneseni sovětskou armádou do Moskvy, kde měli podepsat tzv. Moskevský protokol. Ten znamenal souhlas s okupací a měl Sovětský svaz ospravedlnit před světem. Alespoň formálně. Ostudný dokument nakonec podepsala celá československá delegace, až na jednoho muže. Františka Kriegela.
(SKORO)UČEBNICE DĚJIN
Jak často s oblibou připomínám, film není učebnicí dějepisu. Nicméně přesně takovéto filmy bych si dovedl představit jako doprovodný výukový materiál. Dějinné události i figury se kupí a situace se vyvíjí k neodkladné katarzi, i když ta je tu vlastně pouhým začátkem.
Celá pasáž, která předchází srpnové invazi, je přesným vykreslením toho, jak vedení KSČ nepochopilo, že tání ledů po Stalinově smrti v Kremlu dávno vystřídalo utahování šroubů. I proto byla katastrofa neodvratitelná. Nám se totiž obecně nedaří zachycovat dějinné trendy, které se nás bytostně týkají. Stejná situace nastala v revolučním roce 1989, kdy si řada postav tzv. pražského jara myslela, že konečně nadešel čas pro realizaci vize socialismu s lidskou tváří. Lidé už ale vůbec nechtěli socialismus.
AUTENTICITA
Ale zpátky k samotnému filmu. Jak vám asi dochází z řádků výše, snímek neoslní akčními scénami a velkolepými záběry. Šikovně to ale vynahrazuje zdařilou retro výpravou a pasážemi, kdy jsou herci zakomponováni do tehdejších situací a v černobílých záběrech doplňují dobové záběry. Sice nikterak originální, ale zcela na místě a často i náležitě působivé.
Čím lépe se orientujete v dobové problematice, figurách tehdejší politické i mezinárodní scény, tím více si film užijete. Pro někoho, kdo o tomto tématu nemá ani páru, půjde o těžko pochopitelnou hru, protože to není Čechoslováci proti Rusům, ale Čechoslováci proti Čechoslovákům i Rusové proti Rusům. Někdy s vybranými Čechoslováky apod.
Muž, který stál v cestě rozhodně není dokonalým politickým thrillerem. Filmfanatic ale oceňuje, že se někdo pustil do toho, aby seriózním způsobem vykreslil jednu z nejsmutnějších kapitol našich dějin a především hrdinu, který je neprávem v zapomnění.
Nejnovější komentáře