Kritiky.cz > Recenze knih > Michal Černík: Za zvířátky do pohádky

Michal Černík: Za zvířátky do pohádky

ZaZviratky
ZaZviratky
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

V. Sutějev, A. Laptěv a N. Radlov byli ruš­tí auto­ři, píší­cí v prv­ní polo­vi­ně 20. sto­le­tí nejen pro dět­ské čte­ná­ře. Společné měli to, že námě­ty ke krát­kým pohád­ko­vým pří­bě­hům berou z pří­ro­dy, kon­krét­ně ze zví­ře­cí říše. Na moti­vy tex­tů a ver­šů těch­to rus­kých lite­rá­tů pře­vy­prá­věl desít­ku pří­bě­hů Michal Černík v kníž­ce Za zví­řát­ky do pohád­ky, kte­rou vyda­lo Nakladatelství Fragment.

Michal Černík, čes­ký spi­so­va­tel, bás­ník a pub­li­cis­ta, věnu­je část své tvor­by dět­ským čte­ná­řům. Ti zna­jí hlav­ně jeho „Ladovskou sérii“ – Český rok Josefa Lady, České Vánoce Josefa Lady nebo Pohádkové dár­ky Josefa Lady. Oblíbeným Černíkovým pohád­ko­vým téma­tem jsou zví­řa­ta a jejich svět. Tento čelá­ko­vic­ký rodák má k dětem blíz­ko, vystu­do­val Pedagogickou fakul­tu Univerzity Karlovy v Brandýse nad Labem, češ­ti­nu, his­to­rii a navíc i výtvar­nou výcho­vu. Malovat však, jak sám tvr­dí, neu­mí. Právě pro­to jeho kni­hy dopro­vá­zí obráz­ky zná­mí čeští ilu­strá­to­ři – napří­klad Gabriel Filcík, Stanislav Duda nebo, v pří­pa­dě kníž­ky Za zví­řát­ky do pohád­ky Helena Zmatlíková.

Spojení rus­ké pohád­ko­vé kla­si­ky, cit­li­vě upra­ve­né pro malé­ho čes­ké­ho čte­ná­ře, s kou­zel­ný­mi obráz­ky Zmatlíkové a vel­ký­mi pís­me­ny, činí z kníž­ky dobrou vol­bu pro prv­ní dět­ské čte­ní. Barevné obráz­ky, ale i hoj­ně uží­va­ná pří­má řeč hlav­ních „posta­vi­ček“ pří­bě­hů roz­ví­je­jí před­sta­vi­vost dítě­te. Krátké pří­běhy navíc nabí­ze­jí nená­sil­nou for­mou pou­če­ní, díky němuž se u dětí roz­ví­jí smy­sl pro spra­ve­dl­nost. Snad nej­ví­ce patr­né je to na pří­bě­hu, kte­rý je zařa­ze­ný pod názvem Jak se tuč­ňá­ci sty­dě­li do kni­hy jako posled­ní: Na ledov­ci v útul­né ledo­vé jes­ky­ni spo­ko­je­ně pochru­po­va­li tři tuč­ňá­ci. Byli od sebe k nero­ze­zná­ní. Jenom kaž­dý se jme­no­val jinak – Jik, Jak, Juk. Ráno se pro­bu­di­li, na hla­vu nasa­di­li kuli­chy s bam­bu­le­mi, přes rame­no si pře­ho­di­li rybář­ské pru­ty, pod­bě­rá­ky, jeden z nich nesl džber a kolé­ba­vě krá­če­li na ryby. Levá, pra­vá, levá, pra­vá. Posadili se na okraj kry, naho­di­li pru­ty a lovi­li. Který z tuč­ňá­ků ulo­vil rybu, vždyc­ky radost­ně vykři­kl: „Mám!“ Brzy měli plný džber. Sbalili si nářa­dí a kolé­ba­vě se vyda­li domů. Na stůl pro­stře­li talí­ře a pří­bo­ry, na talí­ře dali ryby, zased­li a svor­ně se pus­ti­li do jíd­la. Až zbyl posled­ní kou­sek. „Ten kou­sek dojím já,“ pro­hlá­sil Jik. „Ne, ten pat­ří mně!“ zvo­lal Jak. „Já chci taky!“ při­dal se Juk. Jik, Jak a Juk se bojov­ně roz­kro­či­li. A už byli v sobě. Prali se, až jim popa­da­ly kuli­chy. Až ten kou­sí­nek ryby zapa­dl do hlu­bo­ké praskli­ny v ledu. Tučňáci se pře­sta­li prát a Jik poví­dá: „Stál ten kou­sí­nek ryby za tako­vou pra­ni­ci?“ „To tedy oprav­du nestál,“ potvr­dil Jak. „Měli bychom se celý den sty­dět,“ navr­hl Juk.  Jik, Jak a Juk cho­di­li kolé­ba­vě sem a tam a tam a sem a sty­dě­li se.

Kromě „tuč­ňá­čí­ho pří­bě­hu“ si v kni­ze Za zví­řát­ky do pohád­ky pře­čte­te Kdo sně­dl slad­kou kaši, O veli­kém psím tajem­ství, Kdo je nej­chytřej­ší, O krát­kém přá­tel­ství, o tom, že Každý umí něco jiné­ho, o tom, kde je ukry­tý Poklad oveč­ky Báry, o tom, Jak si myš­ky pomoh­ly, Proč se pra­la koťa­ta a co bylo Černé, šedé a bílé.

Knížka Za zví­řát­ky do pohád­ky je dobrou vol­bou z nabíd­ky pohád­ko­vé kla­si­ky. Inspiraci u rus­kých auto­rů hle­da­li pře­kla­da­te­lé a auto­ři čes­ké dět­ské lite­ra­tu­ry už na pře­lo­mu 19. a 20. sto­le­tí (napří­klad Bronislava Herbenová), kdy oce­ňo­va­li její pouč­nou slož­ku a pří­mo­ča­rost. V době, v níž letí „fan­task­ní pohád­ky“ s hrdi­ny a lá Ledové krá­lov­ství, je tako­vý návrat ke kla­sic­ké pohád­ko­vé lite­ra­tu­ře vol­bou na jis­to­tu, vhod­nou zába­vou pro nejmen­ší děti a milou vzpo­mín­kou pro jejich rodi­če.


  • Autor: Michal Černík
  • Ilustrace: Helena Zmatlíková
  • Žánr: dět­ská lite­ra­tu­ra - pohád­ky
  • Nakladatelství: Fragment
  • Rok vydá­ní: 2016
  • Počet stran: 56
  • Hodnocení: 100 %

Kniha ke kou­pi: http://www.albatrosmedia.cz


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Více info o autorce: http://janaspackovaknihy.webnode.cz/

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 3,83559 s | počet dotazů: 264 | paměť: 71864 KB. | 29.03.2024 - 15:52:48