Kritiky.cz > Filmové recenze > Retro filmové recenze > Lví král - oscarový film roku 1995

Lví král - oscarový film roku 1995

LviKral

Zdivočelé stádo hnané na Scarův příkaz potměšilými hyenami by bezbranného Simbu určitě zadupalo do země, kdyby jej nezachránil jeho otec Mufasa. Při zoufalé záchraně však zahyne. Protřelému Scarovi pak nedá moc práce přesvědčit vyděšeného Simbu, že je zodpovědný za otcovu smrt a měl by neodkladně uprchnout! A tak se Scar se svojí suitou konečně dostane k moci - zatímco Simba si najde nové zvířecí přátele Pumbu a Timona, s nimiž v duchu bezstarostné filozofie Hakuna Matata vyroste do majestátní lví podoby. Ale země jeho otce strádá, královská krev se nezapře a kdesi na hvězdné obloze si Mufasa hluboce oddychl, když probuzený Simba razantně vyrazil v jeho královské stopě.......

Každý tvůrce/každé studio/každý umělec má svůj Magnum opus (vrcholné dílo) a platí to i tvůrcích či studiích, kteří mají hodně slavných projektů hned několik. Takové studio Walt Disney Animation Studios má třeba svůj první snímek Sněhurka a Sedm trpaslíků, dále také třeba Pinnocchia, Aladina, Krásku a zvíře nebo též z počítačové animovaných snímků třeba Ledové království nebo Zootropolis. I přesto, musí toto studio mít jen jediný Magnum opus. A ten pro mně v rámci tohoto animovaného studia jasně představuje Lví král.

Lví král pro mně osobně představuje mnoho věcí- Jeden z TOP 3 animovaných snímků všech dob (společně s Toy Story 3 a V hlavě), nejlepší (velmi volnou) adaptací díla Williama Shakespeara (v tomto případě mluvíme o velké inspiraci dílem Hamlet), nejlepší film roku 1994 (což je pro film, který vyšel ve stejně nabitém roce jako filmové pecky Forrest Gump, Leon, Pulp Fiction, Nebezpečná rychlost nebo Pravdivé lži), jeden z celkově nejlepších filmů všech dob a především vrcholnou ukázku animované tvorby s co největší možnou ukázkou kreativity a perfekcionistických detailů.

Tomuto velkolepému animovanému eposu z království afrických zvířat jednoduše nechybí nic- Zajímavé, prokreslené a sympatické postavy, emocionální síla, vrcholná ukázka animace a především silný příběh. Příběh je založen na Hamletovi Williama Shakespeara, což je poznat především na tragické zápletce, která tak už v základu dělá tuhle disneyovku výrazně odlišnou. Ano, nechybí tu pestré barvičky, vtipné postavy s vtipnými momenty a především příběh neskončí tragicky (spoiler!), přesto je ale tahle disneyovka už jenom svým poselstvím a skutečností, že jde vyloženě o film ve kterém si starší diváci mohou najít svoje tak trochu dospělejší.

Už tak naprosto bravurnímu kouzlu světa Lvího krále (už jen úvodní sekvence by bez kontextu obstála jako vrcholný animovaný kraťas jenž by se na animačních školách prezentoval podobně jako se v Americe na hodinách scenáristiky prezentuje jako ukázka dokonalého scénáře Návrat do budoucnosti) přispívá famózní soundtrack Hanse Zimmera, který dodnes patří mezi nejlepší soundtracky všech dob a už z něho srší jasná epičnost, která je ve finále Lvího krále plná. Stejně tak parádní je ale hudební režie písní vytvořených čistě pro film, za kterými stojí dvojice Elton John a Tim Rice, kteří tak společně stvořili legendární písně jako úvodní ,, Circle of the Life´´ nebo ,, Can You Feel the Love Tonight´´, ,, Be Prepared´´ nebo ,, I Just Can´t Wait to Be King´´. I díky genialitě těchto songů jde tak Lvího krále též v podstatě řadit mezi nejlepší muzikály všech dob.

Lví král má ale především naprosto skvěle napsané postavy- Hlavní hrdina Simba si v průběhu filmu projde nějakým vývojem a z tak trochu nanicovatého a trochu pyšného prince se po nešťastné tragédii stává zcela jiný lev, který si svůj nevyhnutelný osud budoucího vládce země nehodlá přiznat jen tak snadno. Bravurní je postava Simbova otce Mufasy (po Darthu Vaderovi jde o druhou nejslavnější vokální roli Jamese Earla Jonese/v českém znění je poté náhradníčkem dodnes legendární hlas Miroslava Moravce), který skutečně funguje jako očividný silný, spravedlivý a chrabrý ochránce své země, kontrastně je mu poté vytvořen naprosto úžasný záporák Scar (v originále naprosto bravurní Jeremy Irons, v českém překladu dosti fajn Pavel Soukup), Mufasův bratr a Simbův strýc, který je nejenom vizuálně výrazný, ale je z něj stvořen jeden z nejlepších animováných záporáků všech dob, který se projeví jako schopný manipulátor a později i jako reálná hrozba. Stejně tak se tu skvěle pracuje se Simbovou kamarádkou/od začátku očividnou budoucí láskou Nalou, ,, potrhlým´´ opičím šamanem Rafikim, Simbovou matkou Sarabi, majordómem Zazuem (Rowan Atkinson se v originálním znění na téhle roli celkem vyjádřil) nebo především s dvojící surikaty s prasetem Timonem a Pumbou, kteří si celou dobu koledují o vlastní spin-off (který následně dostali v podobě televizního seriálu a následně i v podobě Lvího krále 3/1½). Animátoři u Disneyho se vždycky snažili o co největší realističnost a proto je každá z postav věrná svému zvířecímu reálnému předobrazu, což je další ukázka naprosté animátorské pečlivosti.

Film, který má srdíčko a dokáže skutečně předat poselství o důležitosti osobních vztahů a o tom, že i když o někoho přijdete tak to neznamená, že ten dotyčný navždy nebude ve vašem srdci. Vizuálně vypiplaný do nejmenších detailů, přesto má ale i stejně skvělý famózní příběh, fenomenální hudební režii/dramaturgii a skutečnou ukázkou toho čeho všeho jsou animátoři schopní. Film, který ani po několika zhlédnutích neztratí své jedinečné kouzlo a skutečně jde o ten nejlepší možný film pro celou rodinu. Sice se dočkal naprosto zbytečné a víceméně urážlivé dvojky, je tu ale pořád oukey Lví král 3/1½ a ,, hraná´´ předělávka Lvího krále je dle mého názoru famózní i přesto, že jednoduše postrádá kouzlo původního snímku. I to dokazuje, že je původní Lví král jedinečný a i nadále půjde o povinný snímek pro další generace, který navíc předvede prase bradavičnaté v rage modu, což se prostě musí vidět. A i nadále půjde o jeden z vrcholů kinematografie- Hakuna Matata!

Trailer:

Verdikt: 5 z 5


Photo © 2002 WALT DISNEY Pictures


Ohodnoťte článek


Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


|

Další naše články...