Jana Andresíková (2. dubna 1941 – 19.10.2020)

Adresikova

Po studiu na Pedagogické fakultě studovala herectví na JAMU v Brně, kterou dokončila v roce 1964. Po absolutoriu odešla do Prahy a první profesionální angažmá získala v avantgardním divadle Maringotka (1964–1966), poté byla dva roky členkou legendárního Divadle Za branou (1966–1968). Od roku 1969 opustila stálé angažmá a působí jako herečka na volné noze.
Má za sebou velkou řadu filmových a televizních rolí, kde se objevuje zejména v drobnějších úlohách. Několikrát byla obsazena do rolí německých žen (filmy …a pozdravuji vlaštovky, Kouzelníkův návrat, Kukačka v temném lese). Výraznou postavu královny Elišky Přemyslovny ztvárnila v televizním filmu Poslední královna (1975). Mezi její nejznámější role, které vytvořila před kamerou, patří čarodějnice v seriálu Arabela. Kvůli tehdejším vážným zraněním, způsobenými dopravní nehodou se nemohla účastnit postprodukce, proto ji v této roli nadabovala Jana Dítětová. Ve druhé sérii (Arabela se vrací) se objevila coby záhadná paní Černá.
Její výrazně zabarvený hlas se často uplatňoval v dabingu a před rozhlasovým mikrofonem. Kromě jiného propůjčila hlas americké herečce Whooppi Goldbergové ve filmech Sestra v akci, v roce 2010 jí byla udělena Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. Zatím poslední filmovou rolí byla pomatená Lejdy v Troškových filmech Kameňák 1 a Kameňák 3.

Jana Andresíková vyučovala na DAMU a na Soukromé herecké škole v Praze.


 


Foto: Photo © Česká televizeČlánky převzaté z české Wikipedie.

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.


|

Stránka načtena za 0,97778 s | počet dotazů: 137 | paměť: 17688 KB. | 24.11.2020 - 07:56:27