Kritiky.cz > Recenze knih > Recenze komiksů > #DP103: Marvel’s Stormbreakers přichází - O co přesně jde?

#DP103: Marvel’s Stormbreakers přichází - O co přesně jde?

stormbreakers 01

Autorem článku je Daniel Palička.

Hned na úvod se musím pozastavit nad jednou věcí. Tentokrát se nebude jednat o klasickou komiksovou recenzi, jak je u mě obvykle zvykem, nýbrž o drobný speciál. Řekl jsem si, že by rozhodně nebylo k zahození, kdybych se na Comics Blogu občas věnoval tématům, na něž by za normálních okolností nevyšel čas, anebo jsou natolik zajímavá a obohacující, že si podle mě samostatný článek skutečně zaslouží. Už v minulosti jsem něco podobného dělal (první a druhá část mého pojednání o nejlepších svazcích českého UKK toho ostatně mohou být důkazem), každopádně teď podle mě přišel pravý čas na to, abych tvorbu posunul ještě dál a zkusil v rámci tohoto blogu experimentovat ještě ve větší míře. A první velkou vlaštovku máte přímo před sebou!


Jak možná mnozí z vás víte, Marvel se nikdy nebál podporovat mladé kreslíře a talenty, jež si zaslouží pozornost komiksových fanoušků. Pravým důkazem toho může být výjimečný, oficiálně organizovaný program jménem Marvel Young Guns, jehož cílem bylo upozornit na výtvarníky, které by člověk neměl v komiksovém průmyslu jen tak přehlédnout, a jejichž nadání rozhodně stojí za povšimnutí. Vydavatelství se ovšem rozhodlo jít o krok dál, a tak nahradilo Young Guns odvážnější a modernější iniciativou Marvel's Stormbreakers.

Marvel's Stormbreakers má plnit stejnou roli jako její mnohem starší bratříček. Jediných zásadnějších změn si můžeme povšimnout ve jméně a v logu, jež prošlo kompletní přeměnou. Najednou je výraznější, osobitější a svébytnější, než jak tomu bylo doposud. Ovšem původní myšlenka byla kompletně zachována. Opět nám tak jsou představeny neokoukané talenty komiksového průmyslu. V dnešním článku si každého ze Stormbreakerů představíme a řekneme si, čím přesně vyniká. Můžeme se na to rovnou vrhnout!        


1. Joshua Cassara

Joshua je relativní nováček u Marvelu. Poprvé se výrazněji projevil v krátce vycházející řadě Falcon od scénáristy Rodneyho Barnese z roku 2017. Aktuálně se s jeho stylem, jenž vyniká jednak výraznými tužšími linkami, jednak dospělejšími, na poměry superhrdinského mainstreamu realističtějšími barvami, můžete setkat v rámci mutantské iniciativy Dawn of X, konkrétně v řadách X-Force a Wolverine.

2. Pat Gleason 

Tento kreslíř původně patřil pod křídla konkurenčního DC. Nejčastěji spolupracoval se scénáristou Peterem J. Tomasim, s nímž se například podílel na řadách Batman and Robin, Superman a různých dalších. U druhé jmenované se občas dokonce podílel i scénáristicky. Pak ovšem přešel pod Marvel, s nímž podepsal exkluzivní kontrakt, a od té doby jej můžeme pravidelně vídat v různých marvelovských sériích, a to hlavně na stránkách pravidelně vycházejícího Spider-Mana od Nicka Spencera, kde se jeho výrazný osobitý styl připomínající hravé animované filmy dokonale hodí.    

3. Peach Momoko 

Peach Momoko se původně narodila v Japonsku. Je známá hlavně díky obálkám, na nichž je vliv Dálného východu a japonské kultury opravdu znát. Designy postav, jež v několika směrech připomínají mangu, jsou doplněny o jemnější linky a méně výrazné barvičky, které jejímu stylu ještě více dodávají na unikátnosti.       

4. Natacha Bustos 

Španělskou kreslířku Natachu Bustos, narozenou na Ibize, můžete znát hlavně díky milé sérii Moon Girl and Devil Dinosaur, kde se mohla naplno vyřádit se svým milým, hravým a kreativním výtvarným stylem, jenž je sice cílený hlavně na mladší čtenáře, ovšem může perfektně zaujmout i dospělé.      

5. Iban Coello  

Iban Coello taktéž pochází ze Španělska, avšak na rozdíl od Natachy Bustos je jeho styl mířený spíše na odrostlejší čtenáře. Snaží se kreslit dynamicky a tak, aby každá akční sekvence dokázala oslnit. Můžete jej znát například z Venoma od Donnyho Catese, kde občas příležitostně vypomáhá, ovšem párkrát se s ním můžete setkat i v různých spider-manovských příbězích.  

6. Carmen Carnero 

Carmen Camero je další ženská kreslířka na seznamu Stormbreakerů. Aktuálně odvádí výborný kus práce v Captain Marvel od Kelly Thompsonové. Malířka, narozená ve Španělsku, vsází hlavně na styl, který je dynamický, zároveň však jedinečný, a který se perfektně hodí do klasického superhrdinského mainstreamu.  

7. Juann Cabal  

A máme tady dalšího Španěla! Tentokrát jde o hvězdného Juanna Cabala, jenž vyniká stylem se světlými barvami. Zároveň se snaží postavy kreslit nápaditě, přičemž se snaží co nejvíce využívat jemnější linky. Cabal zazářil v řadách All-New Wolverine a Friendly Neighborhood Spider-Man od Toma Taylora, aktuálně jej každopádně můžete vídat v řadě Guardians of the Galaxy od Ala Ewinga. 

8. R. B. Silva  

Na závěr se v krátkosti podívejme na R. B. Silvu. Tento talent pochází z Brazílie a exceluje nejen ve velkolepých akčních sekvencích, ale taktéž v detailních designech postav, z nichž je hned na první pohled patrné, kdo za nimi stojí. V moderním Marvelu zazářil v mutantské minisérii Powers of X od Jonathana Hickmana, ale mutantskému světu se věnuje i nadále. 

Přikládám ještě oficiální video od Marvelu, které iniciativu jako takovou představuje v celé své kráse. Odkaz máte přímo zde: 


Z mé strany by to již bylo ode mě všechno. Já osobně doufám, že jsem vám Marvel's Stormbreakers představil co nejlépe, a že jste si nejenom rozšířili obzory a poznali jste některé současné tváře dnešního superhrdinského mainstreamu, ale zároveň jste si z následujícího speciálu něco odnesli. U dalšího komiksového článku, ať už u klasické recenze či opět u něčeho, co se na stránce nevidí každý den, se na vás budu opět těšit!  


Na samotný závěr si ještě udělám menší reklamu. Jak možná víte, Martin, který je tvůrcem Comics Blogu, má i svůj vlastní Filmový deník, na který jsem nedávno přispěl recenzí na netflixovský snímek Vyproštění (v originále Extraction). Pokud si ji chcete přečíst, stačí přejít na následující odkaz. Budu rád za vaši jakoukoliv zpětnou vazbu a případné komentáře!

  • Aktéři Zlaté mládeže - Klára11. května 2018 Aktéři Zlaté mládeže - Klára Vystudovala oděvní školu, ale šicí stroj ji příliš neoslovil. Nedokázala žít na malé vesnici na Prostějovsku, a proto se přesunula do Prahy, kde se hledá. Zatím pracuje jako servírka ve  […] Posted in Speciály
  • Tygří srdce - Ostrov Stínových válečníků - podaří se Rádžovi naplnit jeho cesta?14. srpna 2018 Tygří srdce - Ostrov Stínových válečníků - podaří se Rádžovi naplnit jeho cesta? Rádža byl konečně po velmi dlouhé době u svého cíle. Splnil poslední přání své matky a byl přijat jako učedník na ostrov Bayangaiů. Byl nyní ve společenství Stínových válečníků, kde měl […] Posted in Recenze knih
  • Kokedama jako fantastický bytový doplněk25. prosince 2019 Kokedama jako fantastický bytový doplněk Kokedama je z Japonska pocházející způsob pěstování rostlin, který původně vznikl z bonsají. Můžeme jej přeložit jako „mechová koule“.  Rostlina v tomto případě nevyrůstá […] Posted in Pro ženy
  • Stará dobrá Anglie aneb Poslední vandr - kniha7. dubna 2018 Stará dobrá Anglie aneb Poslední vandr - kniha V sobotu, šestého července před dvaceti lety - kdesi na dálnici v Německu - takhle začíná knižní cestopis dvou kamarádek Peggy a Mirky, které se vydaly do Londýna. Obě dvě nasedly do […] Posted in Recenze knih
  • Pavel Nový17. dubna 2018 Pavel Nový Posted in Videa
  • #1975: Ve službách Nuly 6 - 45 %10. května 2019 #1975: Ve službách Nuly 6 - 45 % Ve službách Nuly 6 (Zero no Tsukaima 6)Vydalo nakladatelství ZonerPress v brožované vazbě v roce 2012. Původně vyšlo jako "Zero no Tsukaima 6" v roce 2009. České vydání má 172 stran a […] Posted in Recenze komiksů
  • Život je hra - Postavy4. dubna 2020 Život je hra - Postavy Štěpán Havlíček (Václav Marhold) Divný a infantilní kluk má něco přes dvacet a chová se trochu jako idiot. Chce to, co každý v jeho věku: holku, víc sexu a míň trapných situací. Martin […] Posted in Profily postav
  • TEREZA VOŘÍŠKOVÁ9. října 2015 TEREZA VOŘÍŠKOVÁ Tereza Voříšková (nar. 1989) patří k našim nejobsazovanějším herečkám, zejména ve filmu a v televizi. Studovala hereckou konzervatoř,  kterou v pátém ročníků po maturitě předčasně […] Posted in Rozhovory
  • Mass Effect Trilogy Remastered by měl skutečně dorazit 15....22. září 2020 Mass Effect Trilogy Remastered by měl skutečně dorazit 15.... Mass Effect Trilogy Remastered by měl skutečně dorazit 15. 10.2020, prozrazuje na svých stránkách český obchod Herní svět. Remasterovaná trilogie by měla stát 1459 Kč, pro Nintendo Switch […] Posted in Krátké herní aktuality
  • Hubieho Halloween8. října 2020 Hubieho Halloween Dobrosrdečný, ale trochu bázlivý Hubie není v Salemu moc oblíbený. Když se ale na Halloweena začnou dít strašidelné věci, rozhodne se ve svém městečku zjednat pořádek..... Adam Sandler je […] Posted in Filmové recenze
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


|

Stránka načtena za 1,04525 s | počet dotazů: 231 | paměť: 46996 KB. | 05.03.2021 - 23:28:43