Kritiky.cz > Technika > Digitalizace filmů z VHS je velmi snadná a zvládnete ji z pohodlí vašeho domova!

Digitalizace filmů z VHS je velmi snadná a zvládnete ji z pohodlí vašeho domova!

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 3,50 z 5)
Loading...

Na inter­ne­tu nalez­ne­te tuc­ty „zaru­če­ných“ návo­dů, jak digi­ta­li­zo­vat vaší video­ka­ze­tu snad­no a rych­le. Ovšem tako­vé návo­dy jsou sko­ro vždyc­ky psa­né moc odbor­ně, tak­že jim nemu­sí­te zce­la poro­zu­mět. Pokud umí­te s počí­ta­čem jen zákla­dy a nejste roze­ný pro­gra­má­tor, či milov­ník moder­ních tech­no­lo­gií, pak mám pro vás jed­no­du­ší řeše­ní, kte­ré jis­tě hra­vě zvlád­ne­te a díky tomu si pře­ve­de­te vaše oblí­be­né VHS nahráv­ky do digi­tál­ní podo­by.

Nechci vás trýznit tím, že vás budu učit digi­ta­li­zo­vat VHS kaze­ty pomo­cí slo­ži­tých pro­gra­mů. Vám hra­vě posta­čí zakou­pit ten­to kodér, kte­rý hra­vě pře­ve­de VHS kaze­ty do digi­tál­ní podo­by pomo­cí při­da­né­ho pro­gra­mu snad­no a rych­le. Nejlepším zaří­ze­ním na čes­kém trhu je beze­spo­ru Canopus HW pře­vod­ník, kte­rý drtí svo­ji kon­ku­ren­ci díky jed­no­du­chos­ti. Je sice prav­da, že tako­vý­to pře­vod­ník je tro­chu draž­ší, tak­že mož­ná bude lep­ší najít něko­ho v oko­lí, kdo vám ho zapůj­čí, ale věř­te, že se to vypla­tí.

Co tedy k digitalizaci budeme potřebovat

  1. Videopřehrávač
  2. Převodník ana­lo­go­vé­ho videa na digi­tál­ní (zmi­ňo­va­ný Canopus)
  3. Počítač vyba­ve­ný por­tem FireWire (IEEE 1394)
  4. Program na zachy­tá­vá­ní videa
  5. Program pro střih a úpra­vu videa
  6. DVD vypa­lo­vač­ku, budete-li chtít pře­ve­de­nou VHS na DVD umís­tit

1. Videopřehrávač

Obraz

Obraz VHS pře­hrá­vač se s pře­vod­ní­kem pro­po­jí pomo­cí S-video kabe­lu. Použité video tedy musí S-video konek­tor obsa­ho­vat, nebo jej může­te dopl­nit pou­ži­tím adap­té­ru. Ten zapo­jí­te do konek­to­ru SCART. Druhou mož­nos­tí, jak obraz do pře­vod­ní­ku zapo­jit, je kom­po­zit­ní CINCH.

Zvuk

Zvukovou slož­ku sig­ná­lu do pře­vod­ní­ku při­po­jí­te ste­reo kabe­lem CINCH (dvo­ji­tý kabel pro levý a pra­vý kanál, čer­ve­ný a bílý). Výstupy pro CINCH kabe­ly má asi kaž­dé video. Kdyby ne, na adap­té­ru pro S-video najde­te i tyto. Třeba zmí­nit, že kva­lit­něj­ší výstup dosáh­ne­te zapo­je­ním S-video kabe­lu pří­mo do videa, neboť jaso­vá a barev­ná slož­ka sig­ná­lu se v tom­to pří­pa­dě pře­ná­ší oddě­le­ně.

Model videa

Pro pře­vod VHS na DVD nebo jiný digi­tál­ní for­mát bude­te potře­bo­vat oprav­du kva­lit­ní video­pře­hrá­vač. Měl by být schop­ný vyrov­nat se i s nekva­lit­ní­mi VHS kaze­ta­mi, obraz sta­bi­li­zo­vat, redu­ko­vat šum, dis­tor­ze v obra­zu a obraz „nějak“ syn­chro­ni­zo­vat. Synchronizace je důle­ži­tá. Zařízení pro syn­chro­ni­za­ci se nazý­vá TBC. V pokro­či­lých mode­lech VHS pře­hrá­va­čů se nepl­no­hod­not­né TBC nachá­zí také. Pokud video žád­né „své­ho dru­hu“ TBC nemá, je tře­ba jej dodat. Neplnohodnotné, ale pou­ži­tel­né TBC je zabu­do­vá­no i v pře­vod­ní­cích Canopus. Další mož­nost je mezi pře­vod­ník a video při­dat plno­hod­not­né TBC např. AVToolbox AVT-8710, DataVideo TBC-1000. Ani jed­no zaří­ze­ní se již nevy­rá­bí, tak­že nezbý­vá než hle­dat na zahra­nič­ních aukč­ních webech. DataVideo TBC-1000 je prak­tic­ky k nese­hná­ní. AVToolbox AVT-8710 lze občas vidět kolem 4-6.000 Kč (z USA plus doprav­né a clo). Pokud však pou­ži­je­te pokro­či­lé video s nepl­no­hod­not­ným TBC spo­leč­ně s pře­vod­ní­kem Canopus, vět­ši­na nahrá­vek by měla být v pořád­ku.

Vhodné video poří­dí­te za 4 až 10.000 Kč, ale i více. Záleží na zacho­va­los­ti a pro­duk­to­vé řadě. Vyšší řady vytě­ží z VHS kaze­ty více detai­lů, ostřej­ší a kon­trast­něj­ší obraz.

2. Převodník AD (analog-digital)

Nabídka pře­vod­ní­ků Canopus vhod­ných pro pře­vod VHS, se dnes (v roce 2016) smrsk­la do jed­no­ho mode­lu, a sice ADVC110. Další mode­ly ADVC50, ADVC100, ADVC300 je nicmé­ně mož­né zakou­pit jako pou­ži­té, pře­de­vším na zahra­nič­ních aukč­ních webech. V ČR se model ADVC110 pro­dá­vá za 10.000 Kč. Nový kou­sek poří­ze­ný z USA poří­dí­te v pře­poč­tu něco málo přes 4.000 Kč. Je však tře­ba při­po­číst cel­ní poplat­ky a dopra­vu. I  tak ale vyjde o něko­lik tisíc Kč lev­ně­ji než u nás.

Kolem 10.000 Kč lze poří­dit ze zahra­nič­ní i s dopra­vou a vše­mi poplat­ky (pou­ži­tý) nej­vyš­ší model ADVC300, kte­rý je dodá­ván s pro­gra­mem Picture Controller 300. Tento pro­gram dovo­lu­je upra­vo­vat vlast­nos­ti zachy­tá­va­né­ho videa v mno­ha smě­rech. Zmiňme např. jas, kon­trast, sytost, odstín, ost­rost, něko­lik módů pro reduk­ci šumu, plus úpra­vy zvu­ku.

Všechny tyto vlast­nos­ti lze sice poz­dě­ji upra­vo­vat v (dosta­teč­ně výkon­ném) PC. Avšak pokud potře­bu­je­te kon­stant­ně expor­to­vat vět­ší množ­ství videí, kaž­dá úpra­va v pro­gra­mu pro edi­ta­ci videa pro­dlou­ží vykres­lo­vá­ní. Export tak může časo­vě nabobt­nat na mno­ho­ná­so­bek. Pokud dob­ře vyla­dí­te obraz zachy­tá­va­né­ho videa už v Picture Controlleru, úpra­vy před finál­ním expor­tem se vět­ši­nou smrsk­nou na ořez okra­jů a odstři­že­ní nežá­dou­cích čás­tí, což bys­te muse­ly udě­lat tak nebo tak.

Pokud už teď začí­ná­te počí­tat, na kolik Vás celé vyba­ve­ní vyjde a část­ka se Vám zdá pří­liš vel­ká, může­te se obrá­tit na někte­rou ze firem, kte­rá služ­bu digi­ta­li­za­ce VHS kazet posky­tu­je. Třeba tato má výbor­ný poměr ceny a kva­li­ty. Všechny pře­vod­ní­ky Canopus jsou kom­pa­ti­bil­ní jak s eurostan­da­re­dem PAL, tak ame­ric­kým NTSC. Stačí pou­žít pře­pí­nač, kte­rý najde­te na spod­ní stra­ně pří­stro­je.

3. Počítač vybavený portem FireWire (IEEE 1394)

Převodník s počí­ta­čem pro­po­jí­te kabe­lem FireWire (IEEE 1394) s 6-ti pino­vým konek­to­rem. Mnohé počí­ta­če jsou vyba­ve­ny tím­to por­tem již na úrov­ni základ­ní des­ky. Pokud ne, dopl­ní­te jej PCI kar­tou za něko­lik set korun, zapo­je­nou do PCI slo­tu.

4. Zachytávání videa

Pro zachy­tá­vá­ní vide lze pou­žít mno­ho vol­ně sta­ži­tel­ných pro­gra­mů. Také kaž­dý pro­gram pro střih a edi­ta­ci videa něja­kou kom­po­nen­tu pro zachy­tá­vá­ní videa má.

Problém při zachy­tá­vá­ní videa nastá­vá, když záznam na VHS kaze­tě obsa­hu­je nepřes­nos­ti a pro­lu­ky v časo­vém kódu. Děje se to pokud je VHS kaze­ta opa­ko­va­ně pře­hrá­vá­na jiný­mi nahráv­ka­mi, nebo pokud jsou mezi jed­not­li­vý­mi nahráv­ka­mi prázd­ná mís­ta. Což je pří­klad snad vět­ši­ny kazet. Mít kon­ti­nu­ál­ní nahráv­ku od začát­ku do kon­ce kaze­ty pří­liš obvyk­lé není.

Většina pro­gra­mů pro zachy­tá­vá­ní videa má ten­den­ci zasta­vit pro­ces, jakmi­le nara­zí na nepřes­nost v časo­vém kódu. Při kaž­dém zasta­ve­ní je tře­ba pře­to­čit kaze­tu kou­sek zpět a zno­vu začít. Když se to u kaze­ty opa­ku­je už pode­sá­té, je to vel­mi iri­tu­jí­cí a zdr­žu­jí­cí. Když nese­dí­te před moni­to­rem a nesle­du­je­te pře­vod videa v reál­ném čase, zasta­ve­ní neza­zna­me­ná­te. Musíte pak poměr­ně slo­ži­tě dohle­dá­vat, kde se pro­ces pře­ru­šil a napo­jo­vat… Převod VHS kaze­ty pak trvá mno­hem déle.

Jeden z oprav­du mála pro­gra­mů, kte­rý VHS kaze­tu dove­de zachy­tit celou, bez jaké­ho­ko­liv pře­ru­še­ní, je WindDV, sho­dou okol­nos­tí od čes­ké­ho tvůr­ce Petra Mourka. Program byl vytvo­řen a napo­sled aktu­a­li­zo­ván v obdo­bí Windows XP. Funguje však i na nověj­ších Windows.

Nutno zmí­nit, že video se zachy­tá­vá v nekom­pri­mo­va­ném for­má­tu AVI. 1 hodi­na videa z VHS pře­ve­de­ná do toho­to for­má­tu ukro­jí z vaše­ho har­d­dis­ku 13Gb. Při 20 hodi­nách digi­ta­li­zo­va­ných VHS z pěti plných 240 minu­to­vých kazet jde tedy o ohrom­ných 260Gb dat. Je pro­to tře­ba mys­let na kapa­ci­tu vaše­ho har­d­dis­ku ješ­tě před zapo­če­tím prá­ce. Finální export do úspor­něj­ší­ho kom­pri­mo­va­né­ho for­má­tu nebo na DVD samo­zřej­mě sra­zí dato­vou veli­kost na zlo­mek.

5. Program pro střih a úpravu videa

Video pře­ve­de­né z VHS do digi­tál­ní podo­by je tře­ba ješ­tě upra­vit. Pro úpra­vu může­te vyu­žít někte­rý z vol­ně dostup­ných pro­gra­mů jako je VirtualDub. Placené Sony Vegas, Adobe Premiere a mno­ho dal­ších.

Prvním kro­kem je vystří­há­ní nepo­třeb­ných a nechtě­ných čás­tí. Zrnění, prázd­né mís­ta, mís­ta s defor­mo­va­ným obra­zem apod. Druhým kro­kem je ořez obra­zu na všech jeho stra­nách. Při digi­ta­li­za­ci VHS dochá­zí k tzv. over­s­ca­nu - přeske­no­vá­ní. Jsou pře­ve­de­ny i čás­ti obra­zu, kte­ré kla­sic­ké tele­vi­ze oře­zá­va­jí. V těch­to čás­tech se nachá­zí jak pou­ži­tel­ný obraz, tak roz­tře­pe­né a jinak defor­mo­va­né okra­je.

Tyto okra­je je tře­ba oříz­nout, aby neru­ši­ly. Oříznutí při­dá čer­né pru­hy po stra­nách obra­zu. Můžete se jich sice zba­vit roz­ta­že­ním oře­za­né­ho obra­zu k okra­jům, ale má to za násle­dek zhor­še­ní ost­ros­ti obra­zu a nelze to dopo­ru­čit. Finálním kro­kem je export. Budete-li chtít videa sle­do­vat v kla­sic­kém stol­ním DVD pře­hrá­va­či a záro­veň si být jis­ti, že jej pře­hra­je úpl­ně kaž­dý, i ten nej­star­ší, bude­te expor­to­vat do mpeg2 a na vytvo­ře­ní DVD pou­ži­je­te pro­gram pro DVD autho­ring. Přehršle jsou jich opět k dostá­ní zdar­ma, stej­ně jako pla­ce­ných. Je-li to pro Vás už moc slo­ži­té, může­te se opět obrá­tit na něko­ho kdo vám pře­vod VHS na DVD za dobrou cenu udě­lá.

Pokud vaše tele­vi­ze nabí­zí vstup pro pamě­ťo­vý USB fla­sh disk a pod­po­ru­je i moder­něj­ší for­má­ty než sta­řič­ký mpeg2, může­te expor­to­vat do mpeg4. Tato videa pře­hra­je­te i v počí­ta­či nebo v mobi­lu a jsou vhod­ná i pro nahrá­ní a sle­do­vá­ní na inter­ne­tu.

Shrneme-li výše popsa­né, dojde­me k závě­ru, že digi­ta­li­zo­vat video své­po­mo­cí se vypla­tí tepr­ve pokud potře­bu­je­te pře­vést vel­ké množ­ství ana­lo­go­vé­ho zázna­mu. Základní vyba­ve­ní nepů­jde pod 10.000 Kč. Pro ješ­tě lep­ší výsle­dek nepo­čí­tej­te s cenou pod 20.000 Kč. Samozřejmě může­te zaří­ze­ní pou­žít a opět pro­dat. Na dru­hou stra­nu je tře­ba počí­tat s časem, kte­rý strá­ví­te nejen se samot­ným pře­vo­dem, ale i se shá­ně­ním vhod­né tech­ni­ky. A může se klid­ně stát, že tech­ni­ka, kte­rou kou­pí­te bude už za zeni­tem pou­ži­tel­nos­ti. A pro­to­že se jed­ná veskr­ze o tech­ni­ku z dru­hé ruky, kupo­va­nou ze zahra­ni­čí, nepo­čí­tej­te s tím, že ji jen tak něko­mu snad­no pošle­te zpět s oče­ká­vá­ním vrá­ce­ných peněz.

Tento člá­nek byl sou­čás­tí zanik­lé­ho webu 3Dmovie.cz.


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Videorekorder 1080p/60fps

Zdravím , jde to i snad­ně­ji a bez počí­ta­če . Za 150-180$ (ali) a nebo za 200€ (němec­ko) se dá kou­pit video­re­kor­der kte­rý má jak hdmi vstup , tak i av vstup , náhle­do­vý dis­plej , uklá­dá na sd kar­tu , usb disk a nebo i do počí­ta­če , lze při­po­jit na moni­tor a nebo tele­vi­zi jako živý náhled přes HDMI a má dokon­ce vstup na ste­reo mik­ro­fon pro živé vysí­lá­ní tře­ba. Ukládá 480p , 720p a 1080p . 1080p ve třech kva­li­tách a se sním­ko­vou frek­ven­cí 60fps (všech­ny roz­li­še­ní jsou voli­tel­ně až 60fps). Problém je jen jeden , jako obvykle tohle zají­ma­vé a lev­né zaří­ze­ní nelze nikde zakou­pit v České repub­li­ce , ale­spoň jsem se zatím nedo­pát­ral.

FireWire

Zajímalo by mě, jak chce­te Canopus při­po­jit k sou­čas­né­mu PC. Rozhraní FireWire zanik­lo už v roce 2012, poz­děj­ší počí­ta­če ho už nema­jí. Adaptéry do kla­sic­ké­ho PCI jsou nepo­u­ži­tel­né (v moder­ním PC slot PCI zce­la chy­bí), a adap­té­ry pro PCI-E se neda­jí sehnat - všu­de jsou vede­ny jako nedo­stup­né. Takže někde sehnat sta­rý krám mož­ná ješ­tě s Windows XP. Úžasné.

Ivánek

FW do PCI-e se dá sehnat na aliex­pres­su

  • Star Wars: Vadná várka - Návrat na Kamino6. srpna 2021 Star Wars: Vadná várka - Návrat na Kamino Výborná epizoda, kde je sice hodně akce, ovšem spotlight si kradou emoce a dialogy. Konečně dochází k pořádné konfrontaci s Crosshairem a ke střetu ideí, názorů a věrností. Vyzdvihuji také […] Posted in Krátké recenze
  • RECENZE – Cukrárna v Paříži19. března 2020 RECENZE – Cukrárna v Paříži Autorka: Julie CaplinPřeklad: Anna KřivánkováNakladatelství: CosmopolisRok vydání v ČR: 2019Počet stran: 368ISBN: 978-80-271-2483-1Anotace:V Paříži se skrývá jedna malá cukrárna, […] Posted in Recenze knih
  • Far Cry 414. srpna 2021 Far Cry 4 Jelikož recenzí je všude dost a většina už to má stejně dohráno, tak napíšu ve zkratce, jaké dojmy na mě hra udělala, co mi vadilo a naopak co se mi na Far Cry 4 líbilo. OBSAHUJE […] Posted in Recenze her
  • n200709111846 Scoop20. září 2007 Sólokapr (Scoop) Woody Allen, Scarlett Johansson a k tomu do třetice všeho dobrého charismatický Hugh Jackman. Co se od nich dá čekat? Přinejmenším slušná komedie. Loď mrtvých unášená proudem řeky Styx. […] Posted in Filmové recenze
  • Kristína Greppelová – Marcela21. srpna 2019 Kristína Greppelová – Marcela S Radkou Pavlovčinovou hrajete dvojčata a profi beach volejbalistky. Znaly jste se před natáčením? Ladily jste spolu formu na hřiště? S Radkou jsme se neznaly. Poprvé jsme se viděly až na […] Posted in Rozhovory
  • Nastartujte mozek za 60 sekund Čtyřtýdenní program na vyčištění vašeho mozku3. srpna 2017 Nastartujte mozek za 60 sekund Čtyřtýdenní program na vyčištění vašeho mozku Máte rádi svůj mozek a chtěli byste, aby vám co nejdéle vydržel v té nejlepší formě? Pak byste si určitě měli pořídit tuto knihu. Nenechte se však mýlit jejím názvem. Tato publikace […] Posted in Recenze knih
  • Nevyzpytatelné cesty Boží12. prosince 2022 Nevyzpytatelné cesty Boží Oriol Paulo je BŮH a je zpátky v mistrovské formě!! Už to vypadalo, že Španělé slábnou, ale potom přijde na scénu Španělský David Fincher a natočí pro Netflix jeden z nejlepších filmů […] Posted in Filmové recenze
  • Nezvratný osud 3 - Do třetice všeho dobrého a zlého?7. srpna 2006 Nezvratný osud 3 - Do třetice všeho dobrého a zlého? Možná je to dílem náhody, že mi zrovna teď… když píšu tuhle recenzi… naskočila píseň Never Die od skupiny Creed. A možná taky ne. Jinými slovy – člověk velmi často doplácí na to, když […] Posted in Filmové recenze
  • Collateral: Příběh noční jízdy s vrahem ve městě andělů15. ledna 2024 Collateral: Příběh noční jízdy s vrahem ve městě andělů Collateral nemá složitý děj, zapeklitou zápletku ani neodhalené tajemství. Tak proč se celá naše redakce chce na tento film dříve nebo později vydat? Zkusme se na něj podívat… Zápletka […] Posted in Retro filmové recenze
  • Niki Brantmarková - Lagom (Tajemství spokojneného života)28. února 2018 Niki Brantmarková - Lagom (Tajemství spokojneného života) Lagom je švédske slovo a znamená „tak akurát“. Koľko je to „akurát“ - poviete si? Nuž, nie je to ani moc a ani málo, taká pravá miera to je. Presne toľko, koľko treba - povedala by som […] Posted in Recenze knih
Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

3
0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 4,08320 s | počet dotazů: 280 | paměť: 71920 KB. | 19.03.2024 - 02:08:30