Con Air je nízkotučný akční film se všemi předpoklady pro úspěch.

ConAirJPG

Poe se dověděl o dcerceNáš klaďák sympaťák Cameron Poe (Nicolas Cage) šel bručet na osm let nepodmíněně, když se před hospodou uchýlil k dovednostem získaným v armádě a zabil chlapa, který se rozhodl obtěžovat jeho ženu (Monica Potter). Nyní, když má být propuštěn na podmínku, se těší domů, zejména pak na dceru, kterou nikdy neviděl.

Před odletem - kontrola zavazadel

Shodou okolností se Poe, v podstatě už propuštěný, dostane na palubu speciálního letadla Jailbird, které přepravuje vybrané kriminálníky do nového supervězení, a další odsouzení včetně Poea se zřejmě „nachomejtli“. Jedním z nebezpečných zločinců je i Cyrus „The Virus“ (John Malkovich), dále tu máme masového vraha Garlanda Greenea (Steve Buscemi) a mimo jiné i vraha, aktivistu a autora Diamond Doga (Ving Rhames). Lumpi mají vůbec veselá jména, Virus, Diamantový Pes, Bažiňák, Sally Netančím, Johnny 23 (= odsouzen za tento počet znásilnění).

Bránící se odsouzenci

Věci se samozřejmě vyvíjejí jinak, než dozorci plánovali, a brilantní Cyrus Virus letadlo unese za radostného ryčení spoluvězňů; jenže Poe se mezi ně neřadí a chopí se příležitosti, jak plány lumpů mařit. Má váhavou důvěru U.S. Marshalla Vince Larkina (John Cusack), jenž byl za zdárný transport zodpovědný, a rozhodnou nedůvěru agenta D.E.A. Duncana Malloye (Colm Meaney), zároveň nevražících navzájem. A tak se rozpoutává honička na letadlo plné nejnebezpečnějších lidí na kontinentě…

Přestřelka a neprůstřelný Poe

Con Air je nízkotučný akční film se všemi předpoklady pro úspěch. Kromě mírně patetického začátku je to vlastně jedna explozivní scéna za druhou, hustá střelba, krkolomné letecké manévry, bezohledné násilí kriminálníků, frakční rivalita policajtů, vítězný ryzí charakter kladných postav, Dobro a Zlo a Nic Jiného. Příznivé jsou ovšem jednotlivé postavy hrané vesměs hvězdným obsazením a v hloubce v akčních filmech běžně nevídané.

Jako jízda na horské dráze v lunaparku je to stejně ale hlavně zážitek na nervy, a pokud budete dobře rozpoloženi, odnesete si pravděpodobně pozitivní, leč nehluboké pocity závratě. Prosíme, připoutejte se. Jménem společnosti Con Air vám kapitán přeje příjemný let.

Hodnocení: DOCELA DOBRÉ


HNIDOPICHOVO REJPÁNÍ
Čačtí policejní důstojníciPOZOR – AKUTNÍ NEBEZPEČÍ ZNECHUCENÍ

  • Proč za Poem nemohla žena s dcerkou přijít na návštěvu — ani jednou za osm let?
  • Každé letadlo má transpondér. Nastaví-li se na něm 7700, řízení letového provozu se už na nic neptá a je jasné, že letadlo bylo uneseno. Ale to by se scénáristům nehodilo do krámu.
  • Nedovedu si představit, že by takový důležitý transport nebyl trvale sledován na radaru. Start bez transpondéru (bouře nebouře) by přivolal ještě větší pozornost.
  • Řečený transpondér je samozřejmě možné vymontovat, ještě snazší je ho vypnout. Je to ale rádio jako každé jiné a potřebuje anténu. Nestačí přidat baterku, v pytli ho nikdo neuslyší.
  • Místo aby se rozvinuli do rojnice, přispěchavší vojáci se shluknou do podělaného hloučku.
  • Odkdy se do vyřazených náklaďáků montují neprůstřelná čelní skla?

Přistání v Las Vegas

  • Jedinou újmou, kterou utrpí Larkin, když se mu do prsou opřou výstupní plyny akcelerujícího proudového letadla, je nutnost nechat si vyprat košili (viz obrázek vpravo). Co takhle třeba hluchota?
  • Střely s kanónů helikoptéry mají výsadkovou rampu na C-123K trhat, ne se od ní odrážet.
  • Přistávat v Las Vegas na hlavní třídě je krkolomná, ničím neopodstatněná komplikace. Kolem města jsou desítky kilometrů rovné, placaté pouště. Podle západu slunce lze usuzovat, že Jailbird dosedal směrem jihozápadním. O kilometr východněji a tři kilometry jižněji je mezinárodní letiště se spoustou místa, o půl kilometru západněji je široká, paralelně vedoucí dálnice, hned vedle ní velké prázdné plochy, kde se staví…

Photo © 1997 Touchstone PicturesOpravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.


|

Stránka načtena za 0,73996 s | počet dotazů: 140 | paměť: 17837 KB. | 24.11.2020 - 06:40:25