Kritiky.cz > Filmové recenze > Retro filmové recenze > Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu

Borat

Borat Sagdiyev (Sacha Baron Cohen) je šestým nejznámějším kazachem a nejlepším televizním reportérem Kazašské státní televize, která ho vyšle do USA, aby zde natočil dokument o této "zemi neomezených možností". A případně si našel novou manželku, protože tu starou tlustou mu znásilnil a roztrhal medvěd Stane se jeho novou ženou Pamela Anderson (Pamela Anderson)?

Ne, Borat není pravý kazašský reportér a ne, Borat: Nakoukání do amerycké kultůry na obědnávku slavnoj kazašskoj národu není skutečný dokument. Sacha Baron Cohen se prostě proslavil Da Ali G Show, kde se postupně objevil v roli tří fiktivních postav- Britský hiphoper Ali G, homosexuální australský módní novinář Brüno Gehard a právě kazachstánský reportér Borat Sagdyev. Úspěch Da Ali G Show poté vedl k tomu, že se každá z Cohenových postav následně dočkala vlastního filmu- V roce 2002 tak došlo na snímek Ali G Indahouse, v roce 2009 na snímek Brüno (který bohužel má k opravdovým kvalitám hodně daleko), ale především v roce 2006 právě na filmového celovečerního Borata, který se stal ukázkou toho jak udělat šílenou bláznivou komedii, která má zároveň chytré společenské komentáře a to až tak moc, že si Borat došel pro nominaci na Oscara za nejlepší adaptovaný scénář, což jen dokazuje, že Borat opravdu není jenom šílenou komedií, jejímž cílem není urážet a vtipkovat na účet kazachů, ale opravdu vznikl snímek, který se ve své době stal právem kulturní událostí, která je navíc i po 14 letech stále stejně populární a pro spoustu lidí se stal Borat Sagdiyev víceméně komediální ikonou.

Borat sice má oscarový scénář (na kterém se mimochodem podílel i Todd Phillips- později režisér trilogie Pařba a Jokera), většina památných momentů, ale vznikla improvizovaně, protože v roce 2006 Borat rozhodně nebyl tak známá tvář (na to, že se z něj po premiéře tohoto filmu stala právě ta velká komediální ikona bude sázet z velké části námět Borata 2) a tak skutečně Sacha Baron Cohen nalíčený jako kazašský reportér mluví většinou s nezainteresovanými americkými obyvateli, kteří sází na to, že skutečně mluví s kazašským reportérem. Právě tímto způsobem tak vznikli kultovní památné momenty jako Borat komunikující s náboženskými fanatiky, reakcemi veřejnosti na slepice vypuštěné v metru nebo prodejci v autoškole, které vznikli čistou improvizací. Cohen se do role kazašského nevzdělance a rádoby všeználka z příručky Americké mentality přímo ponoří a vzhledem k výbornému zamaskování a především Cohenově falešnému přízvuku byste ho identifikovali dle jeho skutečného vzhledu skutečně těžko.

Borat je plný nekorektního humoru a proto stejně jako South Park nemusí jeho styl humoru sednout každému. Právě ti, kteří ale milují satirický humor Boratovi snadno přihnou k jeho ,,gulím´´. Borat snadno na papíře nebo z vyprávění může vyznít jako nevkusná, odporná tragédie, právě pojetí a zpracování s Cohenovými doprovodnými komentáři v roli Borata ale dohání k slzám smíchu. Borat se nebojí opřít do ožehavých témat jako jsou židé, americká politika nebo inteligence žen a zároveň předvádí opravdové momenty, které možná hraničí s dobrým vkusem až příliš (souboj na hotelu), a přesto je to všechno skutečně všechno až tak přehnané a hraničící s dobrým vtipem až je to skutečně vtipné. Tohle není vyložený vkus inteligentního humoru na první dobrou jako to předvádí inscenace Divadla Járy Cimrmana nebo Monty Pythoni, přesto je ale odsoudit Borata jako skutečně pouhou kombinaci nevkusných a lidsky odporných vtipů prostě hloupost, protože Borat skutečně funguje jako bláznivá komedie a zároveň i komentář tehdejší americké populace a její mentality (která se od roku 2006 dodnes zase tak nezměnila, což se pokusí ukázat i právě Borat 2 a proto tento film může zůstat aktuálním ještě hodně dlouho).

Borat se pochopitelně nemůže řadit mezi vizuální skvosty kinematografie, přesto je ale jeho podání fiktivního dokumentu skutečně záživné a hravé. V rámci známé americké korektnosti je Borat těžký oříšek, protože si servítky opravdu nebere a přitom všem skutečně dokáže předvést, že je většinové známé povědomí o tom, že je Amerika nejvyspělejším státem světa jen iluzí, kterou Cohen, režisér Larry Charles a spol. rozkrývají.

Borat se dle mně ve finále neodváže na 100% (na rozdíl od tvůrců South Parku totiž Cohen riskuje, že by na místě mohl skončit buďto s rozbitou držkou nebo kulkou v hlavě), přesto všechno ale Cohenova Borata za jeho prořízlou pusu nejde nemilovat a po celou dobu mu přejete šťastný konec zakončený potencionálním vyvrcholením na poprsí Pamely Anderson. Boratova pouť za jeho americkým snem je protkaná mnohými překážkami a díky této milé motivaci s ním může též velmi účelově soucítit každý fanoušek Pobřežní hlídky. Nejde o jeden z nejkomplexnějších filmů všech dob, ale jenom pouze o sérii většinou bravurních skečů, které ve finále utvářejí jeden velkolepý komediální zážitek. A to přece jen občas stačí, zvláště když své kouzlo následně tato už víceméně komediální klasika dodnes neztratila. A i proto se vyplatí doufat, že Borat 2: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan bude Cohenův návrat ke staré komediální formě (mně osobně ani Diktátor kdovíjak nevzal) a kazašský reportér opět dorazí v plné polní a nebude si opět víceméně brát servítky. To je totiž ten Borat, kterého jsme milovali, milujeme a budeme milovat...

PS: České podání Borata s hlasem Zdeňka Hrušky bezpochyby patří mezi nejlepší české dabingové výkony všech dob

Trailer:

Verdikt: 4 z 5


Photo © Twentieth Century-Fox Film Corporation

Části seriálu:  Borat


Ohodnoťte článek


Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


|

Další naše články...