Kritiky.cz > Zajímavosti > 10 věcí, které možná nevíte o Neilu Armstrongovi

10 věcí, které možná nevíte o Neilu Armstrongovi

word image 1
word image 1
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Loading...

V nedě­li tomu bude již 50 let, kdy jako prv­ní člo­věk vstou­pil 21. čer­ven­ce 1969 na povrch magic­ké­ho Měsíce, odkud nám všem vzká­zal legen­dár­ní větu. „Je to malý krok pro člo­vě­ka, ale obrov­ský skok pro lid­stvo.“ Ale co dal­ší­ho o Neilu Armstrongovi víme? Pojďme se dozvě­dět víc o tom­to veli­ká­no­vi našich dějin.

1) Dětství

Letadlům pro­pa­dl ten­to nada­ný chla­pec, kte­rý se naro­dil 5.srpna 1930 v Ohiu, již ve dvou letech, když ho otec vzal na letec­ké závo­dy. Do pilot­ní kabi­ny popr­vé use­dl o 4 roky poz­dě­ji. Od toho momen­tu sta­věl letec­ké mode­ly, kte­ré stá­le vylep­šo­val. Dokonce si ve skle­pě sestro­jil vzduš­ný tunel, aby zdo­ko­na­lil aero­dy­na­mi­ku svých sestro­je­ných leta­del.

2) Dospívání

Již v prv­ní tří­dě pře­vy­šo­val ostat­ní stu­den­ty svou inte­li­gen­cí a pře­hle­dem. Jeho otec vycho­vá­val Neila a jeho dva mlad­ší sou­ro­zen­ce poměr­ně přís­ně. Své prv­ní pení­ze si sed­mi­le­tý hoch vydě­lal seká­ním trá­vy na hřbi­to­vě. Ze zby­lé­ho kapes­né­ho si pla­til kur­zy letec­tví. Pilotní prů­kaz zís­kal již v 15 letech. Získal ho dří­ve než řidi­čák.

3) Studium

Studium na Purduově Univerzitě (obor letec­ké inže­nýr­ství) mu spon­zo­ro­va­lo námoř­nic­tvo USA v rám­ci tzv. Hollowayova plá­nu. Výměnou za to musel mezi dru­hým a tře­tím roč­ní­kem odslou­žit tři roky u námoř­nic­tva jako námoř­ní letec.

Byl i zdat­ný hudeb­ník. Na uni­ver­zi­tě hrál v míst­ním orchest­ru na bary­to­no­vý roh. Později škol­ní­mu sou­bo­ru odká­zal nema­lý finanč­ní dar.

4) Válka v Koreji

Své pilot­ní schop­nos­ti a talent napl­no pro­ká­zal v korej­ské vál­ce, kam byl povo­lán v srpnu 1951. 3. září jeho stroj zasáh­ly korej­ské stře­ly. Ve sna­ze zís­kat kon­t­ro­lu nad leta­dlem vra­zil do šes­ti­me­t­ro­vé věže, kte­rá vytvo­ři­la met­ro­vou trh­li­nu na kří­d­le. Navzdory tomu zvlá­dl dole­tět nad vlast­ní úze­mí, kde se kata­pul­to­val.

Během nasa­ze­ní v Koreji se zúčast­nil 78 bojo­vých letů, za něž zís­kal řadu oce­ně­ní včet­ně Letecké medai­le a Zlaté hvězdy.

5) Rodina

Byl dva­krát žena­tý. Jeho prv­ní ženou se sta­la v roce 1956 spo­lu­žač­ka z Purduovy Univerzity Janet Shearon. Měli spo­lu tři děti - Ricka, Karen a Marka. Právě jeho jedi­ná hol­čič­ka zemře­la ve dvou letech na mozko­vý nádor. Armstrong se s její smr­tí nikdy nevy­rov­nal.

S Janet se roz­ve­dl po 38 letech man­žel­ství kvů­li jiné ženě – Carol Knight. Do té se zami­lo­val na prv­ní pohled na gol­fo­vém tur­na­ji.

6) Přípravy na život­ní misi

Poté, co na Univerzitě v Jižní Kalifornii dokon­čil stu­di­um letec­ké­ho inže­nýr­ství, se stal zku­šeb­ním pilo­tem na Edwardsově základ­ně v Kalifornii. Létal v upra­ve­ných bom­bar­dé­rech, poté se dostal k rake­to­vým leta­dlům. Roku 1962 měl nalé­tá­no přes 2450 hodin. Během své­ho živo­ta se pro­le­těl ve více než dvou stech typech letec­kých a vesmír­ných stro­jů. Nejrychleji letěl 3989 mil za hodi­nu, čímž pěti­ná­sob­ně pře­ko­nal rych­lost zvu­ku.

V roce 1966 byl zařa­zen do vesmír­né­ho pro­gra­mu NASA. Postupně se stal velí­cím pilo­tem na misích do vesmí­ru Gemini 5, Gemini 8 a Gemini 11, kte­ré pro­běh­ly od srp­na 1965 do břez­na 1966.

7) Přistání na Měsíci

Mise Apollo 11 zapo­ča­la 16. čer­ven­ce 1969 star­tem z Kennedyho vesmír­né­ho stře­dis­ka na mysu Canaveral. Posádku tvo­ři­li Michael Collins a Edwin Aldrin. Loď Apollo byla ve srov­ná­ní s pře­cho­zí­mi typy Gemini poměr­ně pro­stor­ná, což nej­ví­ce oce­nil veli­tel mise Armstrong, kte­rý pře­kva­pi­vě od dět­ství trpěl kine­tó­zou a nevol­nost­mi. Let k Měsíci si ast­ro­nau­ti zpří­jem­ňo­va­li mimo jiné i posle­chem Dvořákovy sym­fo­nie Novosvětská.

21.července vstou­pil Armstrong jako prv­ní člo­věk na povrch Měsíce. Tento oka­mžik sle­do­va­lo v pří­mém pře­no­su 600 mili­ó­nů lidí.

„Najednou jsem si uvě­do­mil, že ten malý krás­ný mod­rý hrá­šek, co vidím, je pla­ne­ta Země. Přesto jsem si nepři­pa­dal jako obr, ale nao­pak vel­mi, vel­mi malý.“

Na Měsíci setr­va­li ast­ro­nau­ti přes dvě hodi­ny, během kte­rých vzty­či­li ame­ric­kou vlaj­ku, poří­di­li foto­gra­fie a sesbí­ra­li potřeb­né vzor­ky (cel­kem při­vez­li 22 kg hor­nin).

Všichni tři ast­ro­nau­ti v pořád­ku při­stá­li v Tichém oce­á­nu 24. čer­ven­ce jako národ­ní hrdi­no­vé.

Protože nikdo před­tím na Měsíci nebyl, věd­ci se obá­va­li, aby s sebou nepři­nes­li nezná­mé pato­ge­ny z vesmí­ru. Na při­jí­ma­ní gra­tu­la­cí si tak troj­lís­tek ast­ro­nau­tů musel počkat až poté, co byli po 18 dnech pro­puš­tě­ni z karan­té­ny.

8) Tajemné pás­ky

21.srpna je tomu přes­ně 50 let, kdy Armstrong popr­vé vkro­čil na povrch měsí­ce. Discovery Channel při této pří­le­ži­tos­ti uve­de nový doku­men­tár­ní sní­mek Apollo: Ztracené zázna­my (Apollo: The Forgotten Films). Ten obsa­hu­je dosud nezve­řej­ně­né audio i video zázna­my, kte­ré se poda­ři­lo obno­vit. „Záměrem toho­to pamá­teč­ní­ho spe­ci­á­lu je osla­vit a vzdát hold kaž­dé­mu, kdo se zaslou­žil o rea­li­za­ci této nej­ne­u­vě­ři­tel­něj­ší mise,” řekl Howard Swartz, Senior Vice President of Production and Development, Discovery. „Snímek obsa­hu­jí­cí výhrad­ně archiv­ní dobo­vé zábě­ry bude pro divá­ky pou­ta­vým zážit­kem, jenž je pře­ne­se zpát­ky do doby nadě­je i stra­chu, kte­rá nako­nec vyús­ti­la ve vítěz­ství.”

Diváci se mohou na toto uni­kát­ní dílo těšit 21. čer­ven­ce 2019 ve 22:00 na Discovery Channel. Film obsa­hu­je zábě­ry z množ­ství růz­ných zdro­jů včet­ně výzkum­ných cen­ter NASA, Národního archí­vu a zpra­vo­daj­ství té doby. Tento úžas­ný poklad, kvů­li němuž se bylo potře­ba pro­brat tisí­ci fil­mo­vý­mi kotou­či, posky­tu­je nevšed­ní pohled do záku­li­sí vyčer­pá­va­jí­cích pří­prav, kte­ré před­chá­ze­ly vyslá­ní prv­ních lidí na náš Měsíc.

9) Život poté

Z posád­ky Apolla 11 se rázem sta­ly ado­ro­va­né hvězdy, kte­ré ces­to­va­ly po celém svě­tě a víta­ly je davy fanouš­ků.

Armstrong odmí­tal vstou­pit do poli­ti­ky, i když se ho sna­ži­li zís­kat jak repub­li­ká­ni, tak demo­kra­ti. Krátce po návra­tu z Měsíce pro­hlá­sil, že neplá­nu­je žád­ný dal­ší kos­mic­ký let. Přesto nadá­le spo­lu­pra­co­val s NASA. Jako člen komi­se se podí­lel i na vyšet­řo­vá­ní neho­dy rake­to­plá­nu Challenger. Později vyu­čo­val letec­ké inže­nýr­ství na uni­ver­zi­tě v Cicinatti.

Výprava – Jeho dob­ro­druž­ná pova­ha se pro­mít­la i ve výpra­vě do Ekvádoru, kde se sna­žil při­jít na kloub tajem­ství tzv. Železné knihov­ny. S úspě­chem se bohu­žel nese­tkal, nebyl však prv­ní, ani posled­ní. V ces­to­pis­né rea­li­ty show Discovery Channel Výprava do nezná­ma (Expedition Unknown) se do hlu­bin lati­no­a­me­ric­ké­ho pod­ze­mí vypra­vil po jeho sto­pách i dob­ro­druh Josh Gates.

10) Tichý hrdi­na

Na sklon­ku své­ho živo­ta odmí­tal dávat inter­view a ani pod­pi­sy, neboť se mu nelí­bi­lo, že je lidé pak dra­ze pro­dá­va­jí. Když mu během něko­li­ka měsí­ců zemře­li v roce 1991 oba rodi­če, dostal sla­bý srdeč­ní záchvat. Problémy se srd­cem musel řešit ope­ra­cí. Na násled­né kom­pli­ka­ce 25. srp­na 2012 zemřel.

Jeho popel byl roz­ptý­len v Atlantském oce­á­nu během pohřeb­ní cere­mo­nie, kte­rá se kona­la na palubě rake­to­vé­ho křiž­ní­ku USS Philippine Sea.

„Věřím, že kaž­dý člo­věk má pře­dem urče­ný počet srdeč­ních tepů. Nehodlám pro­mar­nit ani jeden z nich.“


Jak bude rekla­ma vypa­dat?
-
Nechceš zde rekla­mu napo­řád jen za 50 Kč?
Zobrazit for­mu­lář pro nákup
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
  • Fangs (2001)18. prosince 2012 Fangs (2001) Geneticky upravení netopýři ohrožují obyvatele malého městečka Scottsville. Profesor Fuller provádí v univerzitní laboratoři genetický výzkum netopýrů. Jedné noci se jeho zmutovaní […] Posted in Horory
  • Shark Swarm (2008)30. září 2017 Shark Swarm (2008) Více než 160. minutová nálož céčkové podívané, která má do pořádného žraločího kousku hodně daleko… Movitý Hamilton Lux se rozhodl proměnit přímořské městečko Full Moon Bay […] Posted in Horory
  • Ilustrátorská mateřská - 129. srpna 2021 Ilustrátorská mateřská - 12 Posted in Komiks
  • Komiks 338. září 2018 Komiks 33 Posted in Komiks
  • Investiční mince pro laiky i profesionální investory9. března 2021 Investiční mince pro laiky i profesionální investory Hledáte bezpečnou a zároveň výhodnou investici? Máte pocit, že už jste zkusili své úspory uložit do všeho možného, ale pokaždé jste narazili? Není divu, většina mainstreamových […] Posted in Peníze
  • Rukojmí - Bruce Willis tentokrát v roli šéfa policie Jeffa Talleyho.4. listopadu 2019 Rukojmí - Bruce Willis tentokrát v roli šéfa policie Jeffa Talleyho. Musí zvítězit nad trojicí mladíků držících v šachu otce a jeho dvě děti.Willis je bývalý policejní vyjednavač, který se po jednom neúspěšném případu uklidí do malého města, kde každý den […] Posted in Retro filmové recenze
  • Saw IV (2007)19. března 2017 Saw IV (2007) Velitel jednotky SWAT je ústřední postavou jedné z posledních zkoušek, které Jigsaw přichystal... Jigsaw je mrtev! Mnozí lidé a především policie si řádně oddechla, že je jeho […] Posted in Horory
  • Prezidenti11. února 2018 Prezidenti V několika uplynulých měsících jste slovo prezident slyšeli v různých formách a souvislostech několikrát denně. Na některého z prezidentských kandidátů jste natrefili na každém rohu. […] Posted in Recenze knih
  • The Falcon and the Winter Soldier - New World Order (E01)19. března 2021 The Falcon and the Winter Soldier - New World Order (E01) Šest měsíců po konci událostí Avengers: Endgame se Sam Wilson (Anthony Mackie) musí vyrovnat s tím, že mu Steve Rogers předal identitu Captaina Ameriky. Bucky Barnes (Sebastian Stan) se […] Posted in TV Recenze
  • Doupě rváčů (2020)3. června 2021 Doupě rváčů (2020) Celkem sympatické akční béčko, které kdyby do ruky vzal zkušenější režisér, je to solidní nářez.Má to celkem zajímavý příběh o underground Klubu provádějící zápasy na život a na smrt, kde […] Posted in Krátké recenze

Tiskové informace. Většinou od distributorů, ale občas i z televizí a festivalů.

Opravdu si myslíte, že umíte psát lépe, častěji a čtiveji?  Tak své komentáře, články, recenze… pište pro nás!

|

0
Budeme rádi za vaše názory, zanechte prosím komentář.x
Stránka načtena za 2,84385 s | počet dotazů: 263 | paměť: 71962 KB. | 24.04.2024 - 12:57:50