Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Sherlock: Přízračná nevěsta – 95 %

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Tak včera šel na České televizi jubilejní desátý díl krimi série Sherlocka. Bylo to také Vánoční a zároveň i novoroční speciál a tak se všichni těšili na to, až zase hlavní postava Sherlock, se svým partnerem (jenom pracovním), vyřeší další těžký případ.

Sher01Před rokem jsme opustili moderního Sherlocka v letadle, kterým byl emigrován z Velké Británie, protože se zachoval jako správný sociopat, který jde za svým cílem bez žádného svědomí.

Včerejší díl ale nepokračuje v příběhu v moderní době, ale vrátí se na původ své postavy do dob jeho autora na přelomu 19. a 20. století. Zabývá se případem, který je, jak misteriózní, tak i velmi složitý a samozřejmě se věnuje i jeho největšímu protivníkovi profesoru Moriartovi.

Jak to ale v dílech novodobého Sherlocka bývá, není to tak jednoduché, jak by se asi zdálo, všechno se vším souvisí a vše je protkáno temnými propojenými nitkami, aby se na konci dílu mohli fanoušci uzírat na televizi k smrti, jak to vlastně skončí.

Nebudu ale pro fanoušky uvádět spoilery. V ČR den po britské premiéře vidělo tento díl půl miliónu lidí. Já byl mezi nimi. Velmi se mi líbilo velmi povedené přenesení moderního detektiva do času jeho vzniku. Všemožné přeměny hlavních postav do jejich historických alternativ. Samozřejmě i příběh, který byl dobře zanesen do správného období, které v té době mělo hodně negativních vlastností, od nevyléčitelných nemocí po postavení žen.

Nesmíme zapomenout i na chytrou změnu z digitální éry na papírovou, a tak není potřeba žádná elektřina, používají se pouze technologie, které na konci 19. století byly nejdostupnější. Jako papír, svíčky, optické triky…

Sher02Hlavní postavy se oblékly i do jejich charakteristických obleků (dle knih) a veškeré ostatní postavy mají na sobě jenom to, co by mělo být ve správné době.

Jako každý díl Sherlocka je i tento velmi povedený. Hlavní herci Benedict Cumberbatch  a Martin Freeman už jsou hvězdy. Martin Freeman je už sám o sobě slavný. Nová herecká hvězda Benedict Cumberbatch  už má před sebou velkou budoucnosti  jako Doctor Strange v filmovém světě Marvelu.

Ostatní herecké britské hvězdy, sám jeden z autorů  Mark Gatiss, přítelkyně Martina Freemana Amanda Abbington i další herci z předchozích devíti dílů seriálu, jsou dobře umístěni do historických souvislostí. Celý díl je temný, ale občas se najdou i oddychové pasáže, kde si fanoušci odfrknou od temných historických koutů a dobře se i zabaví.

Sher03Nechci Přízračnou nevěstu porovnávat s dalšími devíti díly, je to samostatné dílo, které spojuje předchozí i pokračující události. Pro další sledování, které uvidíme pravděpodobně až za rok, možná za dva, nemusíte novoroční epizodu vidět. Je to jenom zábavný díl, ve kterém se tvůrci a herci vyřádili s tématem, co kdyby se mohlo stát, kdy se moderní Sherlock odehrával v času jeho správné historické doby.

Přestože jsou už lidé zvyklí na to, že se britský seriál odehrává na začátku v druhém desetiletí 21. století, tak tato historická odbočka je velmi povedená. Chválím scénáristy za to, že se jim tento díl povedl.

Je ale velká škoda, že Sherlocka Česká televize získala a na druhý klenot Pána času zapomíná. Koncem loňského roku byla v Británii další povedená Vánoční epizoda, která by rozhodně neuškodila i v ČR uvést spolu s nikdy u nás ve střední Evropě neuvedenými dvěmi sériemi s novým „starým“ doktorem.

Jiří Borový

Majitel a šéfredaktor Kritiky.cz

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:


X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.