Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Recenze knihy PhDr. Miroslavy Maškové, Tajemno kolem nás

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Tato kniha byla vydána v roce 2015 v rámci knihovničky časopisu o přírodní léčbě Meduňka.

PhDr. Miroslava Mašková působí od roku 1991 jako psycholožka a léčitelka. V knize Tajemno kolem nás se zabývá jednotlivými obory alternativní medicíny, mezi něž patří např. fytoterapie, aromaterapie či léčení barvami.

Autorem předmluvy je MUDr. Miroslav Procházka, odborný lékař pro rehabilitaci a fyzioterapii. Připomíná, že techniky, jimiž se Miroslava Mašková zabývá, jsou tradiční a pouze dočasně zapomenuté. Dle jeho názoru má dobrý terapeut skloubit znalosti moderní chemie se znalostmi alternativní medicíny. Ideální je, když terapeut léčí nejen fyzické symptomy, ale i psychiku klienta. Autorku této publikace popisuje jako velmi vnímavou osobnost, kterou zná mnoho let a jíž si váží.

Nyní stručně k obsahu příručky.

PhDr. Mašková v Úvodu poznamenává: ,,Největší tajemství je v nás samých – až na dně naší duše. Tam je ukryt pramen veškerého poznání.“

Toto motto provází celou knihu a s tímto předsevzetím také autorka, jak sama píše, tento útlý svazek psala.

Kniha na 125 stranách rozebírá vztah člověka ke světu a přírodě. Lidstvo bez přírody nemůže existovat. I z tohoto důvodu by jí měl člověk pomáhat a chránit ji.

Terapeutka se věnuje barevné terapii, léčivé moci drahých kamenů, léčbě pomocí rostlin, květomluvě a Bachově květinové terapii. V následujících kapitolách má prostor aromaterapie, energie stromů, keltský horoskop i jeho vliv na osobnost a dále vztah člověka ke zvířatům.

V rámci léčení drahými kameny se pisatelka věnuje též minerálům dle zvěrokruhu. V  oddílu o aromaterapii nejprve zmiňuje vznik a historii oboru a následně pak účinky jednotlivých vůní.

Čtenář si na základě poznatků uvedených v knize může zmiňované metody sám na sobě vyzkoušet a zjistit, který způsob léčby je pro něho nejvhodnější.

V Závěru tato terapeutka poznamenává, že jejím posláním je pomáhat lidem, učit je lásce a dělit se s nimi o zkušenosti, které jim pomohou pochopit sebe i ostatní.

Na četbu této knihy jsem se velmi těšila a doufala jsem, že díky ní získám mnoho nových poznatků. Publikace začínala velmi slibně. Byla psána čtivě a brzy jsem ji dočetla do konce. Bylo mi na ní sympatické, že jsou zde shrnuta nejdůležitější fakta z jednotlivých oborů alternativní léčby. Barevná terapie dokonce obsahuje vliv jednotlivých odstínů na autorčiny pacienty.

Kniha je dobrým souhrnem nejdostupnějších metod alternativního způsobu léčení. Slouží k základní orientaci a čtenář se na základě studia daných kapitol může rozhodnout, která terapie jej oslovila a kterou tematikou se chce zabývat podrobněji. Doporučila bych ji zejména čtenářům, kteří se jednotlivými metodami teprve začínají zabývat. Těm pokročilejším poskytne přehledné shrnutí jednotlivých oborů.

Publikaci bych přiřadila hodnocení 85%. Splnila vše, co bylo slíbeno na zadní straně obalu, tedy že se jedná o stručný souhrn oborů alternativního léčení. Osobně jsem postrádala více příkladů z praxe autorky, něco, čím by se tato publikace odlišila od encyklopedického výčtu. Dále mi chyběly informace, které budou pro zkušenějšího čtenáře nové a obohacující.

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:


X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.