Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Nathan Belofsky: Podivná medicína

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Podivná medicína odhaluje historické lékařské praktiky v té nejextrémnější podobě. Belofsky předkládá čtenáři výběr nejzvláštnějších způsobů léčby od starověku po minulé století. Každé oblasti medicíny je věnován krátký úsek, který nepřesahuje více než dvě strany textu – ti, kteří preferují krátké pasáže nad sáhodlouhými kapitolami, si zde přijdou na své. Úseky zahrnují léčbu epilepsie, bolestí hlavy, páteře, problémů v sexuálním životě, problémů s vyměšováním, koktáním, spánkem či zuby.

Na bolest zubů se doporučovalo pouštět žilou. Stejně tak se provádělo vypalování nervů pomocí kyseliny nebo horkého železa i vymývání roztaveným zlatem. Na “zubní červy” strčil zubař pacientovi do úst zapálenou svíčku nebo mu je vykuřoval doutnajícími růžemi. Doporučovalo se rovněž pálení kůže za ušima.

(str. 37)

Mimo jiné se dozvíte, že takřka všechny problémy bylo možné vyřešit rozžhaveným železem, přikládaným nejčastěji na pacientovy spánky, nebo že v jistém období bylo doktorům natolik trapné dotýkat se těl nemocných, že s nimi jejich trápení řešili pomocí korespondence.

Při čtení se dá těžko zbavit dojmu, že autor vybral nejen ty nejvíce šokující přístupy lékařů, ale že se snažil najít i ty nejnechutnější, jelikož se až příliš často věnuje otázce vylučování a ložnicovým problémům.

Kniha je sice místy pro citlivější povahy dosti nechutná, na druhou stranu je velmi zábavná. Autorovo úmyslně suché glosování směšnosti doktorů z minulosti spolu s absurdními nápady těchto lidí činí tento tenký svazek vtipným počtením. Po přečtení jsem cítila především vděčnost za to, že žiji v moderní době a zbytečně kruté a nelogické uzdravování nemocných už je pro nás minulostí.

Kniha se dá pořídit od 196 Kč.

Hodnocení: 50%

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:


X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.