Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Michaela Fišarová: A-Ž půjdeš do školy: Pro kluky, co se neztratí

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


„Počkej, až půjdeš do školy!“ Máte doma předškoláka a tato věta zní (většinou jako výhrůžka) u vás doma dost často? A chudák dítko neví, jestli se na ten „nový život“ těšit nebo spíš bát?  Jisté je, že ho čeká hodně novinek – noví kamarádi, nová slova, nové povinnosti. Ještě před tím, než poprvé vezme za kliku první třídy, může se s těmito novinkami seznámit pomocí kouzelně ilustrované knížky Michaely Fišarové a Anety Žabkové s názvem A-Ž půjdeš do školy. V prodeji je jak modrá verze pro chlapce, tak růžová pro děvčata. My se zaměříme na tu, která má v podtitulu slogan Pro kluky, co se neztratí.

Hravou formou knížka v pevné vazbě vysvětluje nejčastější věci a pojmy, s nimiž se děti, většinou hned první školní den, případně v prvním školním týdnu, setkají. Vysvětlení jednotlivých předmětů má podobu příběhu, v němž věci ožívají a vyprávějí sami o sobě, k čemu jsou užitečné. Zároveň upozorňují na problémy, jež jsou s nimi často spjaty. A to dětským jazykem a tak, aby malý čtenář snadno pochopil daný text. Například: „V jako veška. Jsem veška, takové malé světle hnědé zvířátko, které žije ve vlasech. Hodně často se usadím právě v dětských vláscích. Víš proč? Protože děti se k sobě pořád naklánějí, něco si šeptají nebo společně něco pozorují, taky se třeba spolu perou nebo pošťuchují. A protože při tom k sobě dávají hlavičky, můžu strašně snadno přeskočit z jednoho na druhé. To mám moc ráda – přeskakovat mezi dětmi. Šup! A ve chvilce jsem z dlouhých blonďatých vlásků na kudrnatých tmavě hnědých. Šup! Skočím znova. A jsem na krátkých černých vláscích. Šup! Teď jsem si vybrala krásně hlaďoučké světle hnědé vlásky. Kromě přeskakování mám moc ráda i kladení vajíček. Říká se jim hnidy a jsou to takové malé průhledné pecičky, které zůstanou na tvých vláscích pěkně přilepené, abys má miminka při běhání náhodou nesetřásl! Zanedlouho se i z nich vylíhnou malé vešky a šup, i ty se budou umět pohybovat z jedněch vlásků na jiné. Občas trošku koušu. Takže když je nás v tvé hlavičce víc, umíme být pěkně nepříjemné! To tě pak svědí celá hlava a pořád se škrábeš. Existuje speciální šampón, kterým se umyješ, a já tvé vlásky opustím, protože ten šampón teda fakt nesnáším! Když se jím nebudeš mýt, budu s tebou hodně dlouho! A ještě něco – není tvoje vina, když se u tebe jednou objevím. Přece víš, jak ráda přeskakuju!“

Krátký příběh doprovází jednoduché, vypovídající ilustrace. Graficky pěkně zpracovaný je i samotný text, v němž jsou některá (například dynamická – „šup!“) slova zvýrazněná. Zvýrazněná jsou i slova, jež mohou být dítěti neznámá (například „hnidy“).  Jak vidno, autorka se nebála užívat slova nespisovná, školní slang a hovorovou češtinu. Všechny tyto prvky slouží k  přiblížení textu malému čtenáři. Co do velikosti písmen, kniha zřejmě počítá s tím, že si ji malý čtenář bude umět hravě po několika měsících školní docházky přečíst sám, případně s drobnou pomocí rodičů.

Kromě již zmíněné vešky se v abecedním pořadí představí aktovka, bačkora, cvičební úbor, čip, družina, guma, houba, jídelna, křída, lavice, mapa, omluvenka, školník, učebnice, WC nebo známka. Na některá písmena abecedy bylo zřejmě těžší vymyslet slovo – například pomůcku, související se školou. Proto možná u X překvapí xylofon a u Q Qalhata. Pokud tápete, nejde o nový vyučovací předmět, nýbrž o jméno holčičky – spolužačky, jejíž tatínek pochází z Afriky a maminka je Češka. Nápadité, co říkáte? Každopádně tak dítě dostane signál, že ve škole možná bude mít některé spolužáky, kteří nevypadají úplně jako ono. „Možná budou mít jinou barvu kůže, šikmé oči anebo se budou teprve učit mluvit česky. Nic z toho ale není důležité. Hlavní je, že stejně jako Qalhata budou tvými dobrými kamarády a ty si s nimi budeš moct hrát.“

Knížka je dobrým průvodcem pro první dny ve škole, díky příběhům zábavným čtením, budícím zvědavost a odbourávajícím strach z neznámého prostředí.


  • Autor:Michaela Fišarová
  • Žánr:obrázková kniha, encyklopedie
  • Nakladatelstvi:ALBATROS

Kniha ke koupi na Albatrosmedia.cz

Jana Špačková

Více info o autorce: http://janaspackovaknihy.webnode.cz/

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:


X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.