Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

JAROSLAV KMENTA: PADRINO KREJČÍŘ – GANGSTER

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Jaroslav Kmenta získal v roce 2010 prestižní cenu Karla Havlíčka Borovského za přínos investigativní žurnalistice. Je autorem celkem jedenácti knih, mezi jinými i publikací Český špion Erwin van Haarlem či Svědek na zabití.

Této audioknize propůjčil svůj hlas Pavel Rímský, člen Divadla na Vinohradech a známý dabingový herec.

Z celé nahrávky je znát, že Jaroslav Kmenta věnoval studiu materiálů i sepsání díla mnoho času. Žádná věta není zbytečná, vše má význam a je promyšleno do nejmenších detailů. Autor místy cituje policejní záznamy i přepisy rozhovorů mezi aktéry příběhu, který je jako vystřižený z románu o zahraniční mafii. Přesto je to skutečnost, a to dosti temná a šokující.

Kniha se skládá z úvodu, osmi kapitol a dvou epilogů, z nichž první shrnuje názory  jednoho z účastníků děje na nastalou situaci, a druhý vysvětluje dříve zmiňované kauzy. Dílo odkrývá stinné stránky i nekalé praktiky používané zejména po roce 1989. Je psáno drsně, úderně a nic nezamlčuje.

Při poslechu není možno se nudit. Děj je poutavý a napínavý až do poslední chvíle. Jednotliví účastníci příběhu jsou popsáni stručně a tak věrohodně, že sami bez námahy vstupují do posluchačovy fantazie. Dialogy působí autenticky vhodně volenou hovorovou češtinou s občasnými vulgarismy, slangismy i přepisy hovoru cizinců, což slouží k větší plastičnosti postav.

Známý novinář příběh zpracoval uvěřitelně a bez příkras. Hrdinové jsou popsáni jako lidé mající své slabosti a ideály. Je možné s nimi nesouhlasit, odsuzovat je, ale zároveň je také trochu chápat.

Přestože se jedná o literaturu faktu, celý příběh je zachycen beletristickou formou a posluchač snadno vpluje do děje, jenž je krutý, ale pravdivý. Vystupuje zde větší množství osob, epizodních i těch s rozhodujícím vlivem na celý příběh. Jak se říká, život sám píše ty největší romány. Jednotlivé kapitoly sledují jednání lidí, souvisejících s hlavním hrdinou publikace.

Hlas Pavla Rímského se k tomuto druhu literatury hodí a – dle mého názoru – vkusně dokresluje celé prostředí i zaměření díla.

Tuto audioknihu bych určitě doporučila k poslechu. Vnáší světlo do kauz, které zaznívaly z televizního zpravodajství minulých let, shrnuje všechny dostupné prameny a spojuje je v ucelený pohled na éru podnikání po roce 1989 i na ilegální obchody před Sametovou revolucí.

Hodnocení: 75%


Autor:Jaroslav Kmenta
Interpret:Pavel Rímský

Kniha ke koupi na : http://audioteka.cz

Knihu k recenzi poskytl partner:

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:


X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.