Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

E. L. James: Grey (25 % – za snahu)

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Mám respekt ke knihám – k těm dobrým i k brakům. Přece jen, někdo si dal tu práci, aby je napsal. Co ale nerespektuji, je kopírování děl. A to ani v případě, že se jedná o totožného autora. Na pohled na Padesát odstínů šedi z druhé strany – tedy očima Christiana Greye, jak je prezentováno v podtitulu knihy – v podstatě nedojde. Pokračování bestselleru budí dojem, že autorka užila klávesové zkratky CTRL C, CTRL V a „Anastasia Steeleová řekla…“ pouze zaměnila za „Christian Grey řekl…“ Je to laciné, neosobní, bez vkusu a čtenář, který se ke koupi nechal zlákat reklamou, musí být nutně pokud ne naštván, tak zklamán. I když…

Když E. L. James vydala Padesát odstínů šedi, čtenářky jí málem utrhaly ruce. A to nejen v domovské Anglii, kde spisovatelka Erika Leonard žije už víc než dvacet let s manželem a dvěma syny. Těžko říci, kde bere inspiraci k psaní „porna pro matky“, jak bývá její šedivá trilogie nazývána, je však jasné, že se jí podařilo to, co málokomu projde – nejenže beztrestně, ale ještě s potleskem naservírovala vděčnému ženskému publiku dávku slovních spojení, za něž by se nemusela stydět ani protřelá prostitutka.  Přitom střet životního osudu mladičké studentky z chudší střední vrstvy s osudem bohatého třicetiletého zřejmě duševně nemocného (jinak si bohužel jeho chování vysvětlit neumím) muže je líčen jednoduše, ploše, univerzálně.

Hlavní postavy jako mlýnky opakují to, co již vyřkly, jejich jednání je poměrně předvídatelné, byť se navzájem stále ujišťují, jak hrozně se překvapují. Vrcholem je spodní ret, jenž si Anastasia kouše s takovou frekvencí, že pokud nad tím čtenář přemýšlí, musela by ho mít již v polovině knihy úplně rozžvýkaný… Ale raději nepřemýšlet. Možná to je to, co činí knihy E. L. James bestsellery. Představme si ženu, která po ranním boji s dětmi utíká za nerudným šéfem a horou povinností do práce, odtud vyzvedává děti z výchovných zařízení, doma uklidí, uvaří, nakrmí rodinu, naučí se s dětmi, pohádá se s tchyní a večer si nad stránkami skutečně nenáročné četby představuje. Není divu, když ji manžel po návratu z hospody najde v křesle s přiblblým úsměvem na tváři, v klíně Padesát odstínů…

Nový román E. L. James Grey v podstatě kopíruje Padesát odstínů šedi. Setkáváme se s třicátníkem Greyem, pedantsky disciplinovaným ukázněným hezounem, navíc ukrutně bohatým. Jedinou vadou na jeho „kráse“ je to, že od ženy požaduje naprosté podvolení se jeho vůli a to, aby ji těšilo, že ho těší, že jí způsobuje bolest (skutečně, i tyto obraty v případě „rádobyfilozofování“ o submisi autorka užívá). Do jeho života vstupuje panna Anastasia, obyčejná tuctovka, která nakonec zjistí, že se jí bičíky, pouta, svorky a další BDSM propriety tak úplně nehnusí.

Bohužel o motivech jednání Christiana Greye se nedozvíme vůbec nic. Kusé úryvky z jeho snů evokují složité dětství, ale velmi bídně. Z vět: „Mám tři autíčka. Jezdí rychle po podlaze. Moc rychle. Jedno je červené,“ prostě čtenář není schopen poznat, jaká duševní nemoc hlavního hrdinu postihla, jen odtušit, že její základy zřejmě pocházejí z dětství. Rozpracovaná není ani Greyova povaha, autorka se detailněji nezabývá ani jeho myšlenkovými pochody.

Co Greye od Padesáti odstínů šedi odlišuje, je mnohem lepší překlad. Ten „šedivý“ byl totiž jedním z nejhorších, který jsem kdy v knize přeložené z angličtiny četla. I když nutno podotknout, že překladatelka Padesáti odstínů šedi neměla vůbec lehký úkol.

Čeho se skutečně obávám se fakt, že na Padesát odstínů šedi navazovaly knihy Padesát odstínů svobody a Padesát odstínů temnoty, takže nás možná autorka brzy „potěší“ jejich zkopírováním „z pohledu Greye“. Doufám, že zkratkové klávesy nepoužije tak okatě.

Na Greyovi, potažmo na dosavadním díle autorky oceňuji dvě věci – že i podprůměrný autor dokáže napsat trilogii, jednu její verzi zkopírovat a vydávat za pohled jiné postavy a ještě na tom vydělat velké peníze.  Nemluvě o tom, že se Padesát odstínů šedi dostalo i na filmová plátna. Druhou věcí je, že E. L. James přivedla ke čtení i ženy, které před „šedí“ četly jen facebookové profily a reklamní letáky.


  • Autor:E L James
  • Žánr:romantika, love story, čtení pro ženy
  • Nakladatelstvi:XYZ

Kniha ke koupi na AlbatrosMedia.cz.

Jana Špačková

Více info o autorce: http://janaspackovaknihy.webnode.cz/

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:


X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.