Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Danielle Steel: Přátelé navždy (2012, v ČR 2013)

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Ve školce na prestižní atwoodské škole se zrodilo pevné přátelství – pouto na celý život. Gabby, Izzie, Andy, Billy a Sean jsou hlavními hrdiny posledního románu Danielle Steel, zařazeného do zlatého boxu. Nechala jsem si ho naposled, protože právě tento mě zaujal nejvíce.

Přátelství Velké pětky, jak je dětem přezdíváno, spojuje i jejich rodiny a sleduje jejich dětská léta, dospívání a ranou dospělost se všemi zvraty, které toto zhruba dvacetileté období přináší, se vzlety, pády, zisky i prohrami. Osudy dětí se proplétají, rozcházejí a jsou ovlivňovány vztahy v jejich rodinách.

Na pevném přátelství nemění ani fakt, že Gabby, která má „našlápnuto“ na kariéru modelky, začne chodit s Billym, jemuž mnozí předpovídají zářnou kariéru hráče amerického fotbalu. Jejich láska, trvající od třinácti let, by byla jistě zpečetěná sňatkem, kdyby Gabby o sedm let později nesrazilo auto. Billy, studující tou dobou na univerzitě a hrající fotbal na profesionální úrovni se zaplete s drogami a i jeho život nakonec končí smrtí. Na život si sáhne i další z party – mladý lékař Andy. Neustojí ambice, jež do něho vkládal otec a vaz mu doslova srazí první neúspěch. Sean, jež má velký smysl pro spravedlnost, působí jako agent FBI, stýká se s Izzie, která stále hledá své místo v životě. Jen zázrakem Sean unikne smrti a dojde mu, na čem v životě nejvíce záleží – svůj život se rozhodne prožít po boku obětavé Izzie.

Ztráty a hodnota přátelství – to jsou hlavní náměty románu Přátelé navždy. Inspiraci autorka hledala opět ve svém životě – stejně jako Andy ukončil její syn svůj mladý život vlastní rukou. Jako matka devíti dětí se Steelová jistě dokáže vcítit do jejich duší a uměla tak čtenáře provést všemi obdobími, jež si hrdinové jejího románu prožili – od „školkových“ let po zodpovědnost, kterou s sebou přináší nástup do prvního zaměstnání.

V případě románu Přátelé navždy se jedná o knihu, v níž se prolínají osudy takřka dvacítky postav. Dětí, rodičů, jejich nových partnerů. Ačkoli některé postavy jsou upozaděny, nemá čtenář pocit, že by je dlouhodobě ztratil z dohledu, Steel dobře ví, kdy je do hry vrátit.  Kompozičně jde dle mého soudu o jedno z nejzdařilejších Steelových děl a na rozdíl od některých jejích románů, tenhle skutečně nutí čtenáře k zamyšlení.

Knihy k recenzi poskytnul web dobre-knihy.cz, kde si můžete knihu rovnou koupit.

DobreKnihyBanner

Jana Špačková

Více info o autorce: http://janaspackovaknihy.webnode.cz/


Části seriálu: Danielle Steel

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:


X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.