Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

DÁM TI SLUNCE – JANDY NELSONOVÁ 92 %

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


„Totiž – co když je to Jude, kdo to v sobě má? Proč by to tak nemohlo být? Surfuje po vlnách velikých jako barák a skočit dokáže odkudkoli. Má kůži, která ji padne, a kamarády a tátu a sweetwineovský dar a žábry a ploutve krom normálních plic a nohou. Ona vyzařuje světlo. Já vyzařuju tmu. (AUTOPORTRÉT: Dvojčata: Prosvětlená, protmavený) Když o tomhle přemýšlím, mám tělo zkroucené, jako když se ždímá ručník. A ze všeho se vytrácí barva. (AUTOPORTRÉT: Šedý Noah jí šedá jablka na šedé trávě).“

Kniha nastiňuje vztah dvojčat Noaha a Jude a jejich životní příběhy. Noah je spíše uzavřený hoch, který miluje umění a svým způsobem vidí svět v obrazech, které převádí na papír. Ostatními je vnímán spíše jako podivín. Oproti němu Jude má spoustu kamarádů, zajímá se o kluky, i když i v umění je nadaná. Noah touží se dostat na uměleckou školu, na kterou se nakonec dostane jen Jude a Noah přestane malovat. Navíc Noah zjišťuje, že je gay a hledá způsob, jak s tímto faktem naložit. Ani jejich rodinný život není ideální. Oba sourozenci na sebe žárlí. A pak se stane tragédie – matka umírá, což převrátí život rodiny naruby. Nic už není jako dřív a nikdo už není takový jako předtím. Jude cítí pocit viny a uzavírá se do sebe, Noah hledá napovrch novou identitu. Navíc začnou postupně na vrch vyplouvat informace, o kterých dosud nikdo nevěděl. Dvojčata spolu přestanou komunikovat. Najdou k sobě cestu zpátky, když oba cítí, že teprve spolu jsou úplní?

Chytře promyšlená kniha

Autorka pro vyprávění zvolila dva póly. Noah popisuje události v podstatě chronologicky od věku 13 let, zato u jeho dvojčete, sestry Jude děj začíná v jejích 16 letech a postupně se čtenář dozvídá, co se vlastně stalo v minulosti. Přijde mi to geniálně vymyšlené, jelikož čtenář se k oné události, která převrátila jejich život naruby, dopracovává z obou časových konců, což ději dodává na napínavosti. Na druhou stranu zde čtenář může sledovat, jak se vlastně charaktery hrdinů před onou událostí a po oné události najednou změnily.

Příběh o rodině, dvojčatech, které jsou sice jako oheň a voda, přesto jsou dvě poloviny tvořící jeden celek, příběh o prvních láskách, problémech dospívání, hledání vlastní identity a odpovědí na otázky, pocity viny a krize rodiny. Kniha není jen obyčejným příběhem, ale na pozadí se rozvíjí psychologická linka. Ač je kniha primárně určena pro dospívající či mladé dospělé, s klidem si ji mohou přečíst i dospělí, neboť každý má v paměti dobu, kdy i on dospíval a také si sám může odpovědět na některé otázky, které se v knize nabízejí. Má rodič právo na lásku i přesto, že to bude znamenat rozpad rodiny, anebo má zůstat ve vztahu, kde láska již vyprchala, jen aby se rodina nerozpadla?

Kniha nejen pro mladé dospělé

Knížkou jsem byla nadšena a se zaujetím jsem ji dočetla do konce. Právem je kniha ve světě považována za bestseller. Autorka nejde jen po povrchu, ale dotýká se i vážných témat jako rozvod, smrt v rodině, homosexualita. Ač jde o vážná témata, autorka do knihy předává optimismus, že všechno má nějaké řešení, ale vždycky záleží na člověku, jak se k problémům postaví a jak se postaví k životu.

Vykreslení postav dvojčat je vynikající, ač jsou velmi odlišní, přesto bez sebe nemůžou být. Člověk se může podívat na události dvěma pohledy – Jude a Noaha. Knihu ozvláštňují i prvky nadpřirozena, kdy Jude hovoří se svou mrtvou babičkou a řídí se radami z její „bible“.

Jediná věc, která mě na knížce vcelku zklamala a příliš se mi nelíbila, je její konec. To už začíná připomínat téměř klasické zamilované románky, kdy všechno skvěle dopadne – Jude najde opravdovou lásku, Noah pochopí a přestane před světem skrývat, že je gay, stejně jako jeho partner. Dvojčata si vše vyjasní, jejich vztah se najednou urovná, i rodinná konstelace začne být pozitivní. A všechny dílky skládačky zapadnou konečně do sebe, vše vypadá jako osudové. Konec je to sice hezký, ale mnohdy v životě ne všechno bývá tak růžové. To je asi jediná věc, kterou bych autorce vytkla. I když možná vzhledem k určení knihy pro mladé dospělé se dá takovýto optimistický závěr pochopit. Má čtenářům ukázat, že na konci tmy je vždy světlo, ale záleží jen na nás, jestli se k němu chceme propracovat.

I přes tyto drobné nedostatky jde o jedinečný příběh geniálně napsaný, který zaujme určitě i dospělé!

Vydalo nakladatelství CooBoo v roce 2016.

Knihu lze zakoupit u Albatros Media

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:

  • ROZHOVOR: Vladimír Kafka: Na to co mám, jsem i musel počkat6. dubna 2016 ROZHOVOR: Vladimír Kafka: Na to co mám, jsem i musel počkat Vladimír Kafka svou knihu Život naživo doprovodil i ilustracemi, které jsou  krásné svou jednoduchostí. Jednoduchý, nicméně o to hlubší je text. Více než třista stran knihy, jež připomíná moudrost našich předků a selský rozum vzbuzuje […] Posted in Rozhovory
  • Soví omalovánky26. března 2016 Soví omalovánky   Hůůů, hůůů, už se sem slétají ze všech koutů … Kdo? No přeci sovy! Malé, velké, vážné, veselé, které sledují svět svýma velkýma očima, kterým nic podstatného neunikne. Sovy, které jsou považovány za symbol moudrosti a vědění. […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Concetta Bertoldi: Jaké je to v nebi?21. září 2015 Concetta Bertoldi: Jaké je to v nebi? Zajímáte se o posmrtný život? Láká vás tajemno a to, jak to s námi bude, až odejdeme na věčnost? Autorka Concetta Bertoldiová  tohle vše a ještě mnohem více odtajní ve své knize, jaké to je v nebi?, kterou vydalo nakladatelství […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • RECENZE: Pekelné stroje 1 – Mechanický anděl1. prosince 2015 RECENZE: Pekelné stroje 1 – Mechanický anděl Od autorky Cassandry Clare, která je známá především svou úspěšnou sérií Nástroje smrti, právě vyšel první díl nové trilogie Pekelné stroje – Mechanický anděl. Tato trilogie předchází šestidílné sérii Nástroje smrti. Jelikož jsem […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • MACMAHON, Kathleen. Takhle to končí8. dubna 2016 MACMAHON, Kathleen. Takhle to končí Příběh o hledání kořenů. Příběh o hledání blízkosti a vzdálenosti. Příběh o prožívání života tady a teď. Hlavní hrdinka Addie, architektka na volné noze, miluje dvě věci, plavání a psa. Addie se v něčem podobá Lole, která běží o život. […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Amber – deset výprav mezi světy4. ledna 2016 Amber – deset výprav mezi světy  ,,Jediný skutečný svět, všechny ostatní jsou jen stíny.“ Ačkoli má tato série jedny z nejpodivnějších obálek, jaké lze ve fantastické literatuře najít, jedná se zároveň o jednu z nejlepších a nejoriginálnějších sérií, jaké kdy byly […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Pletení na rukou: Lenka Sýkorová5. března 2016 Pletení na rukou: Lenka Sýkorová Když se řekne pletení, vybaví se vám jehlice, vlna a třeba nějaký kousek, který stále čeká na dokončení už spousty let, ale stále marně? Nebo naopak slyšíte uklidňující zvuk jehlic, cítíte, jak se po náročném dni uvolňujete a navíc pak […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Bytosti z bájí a legend: Anita Ganeriová29. března 2016 Bytosti z bájí a legend: Anita Ganeriová Různé bytosti, které často naháněly hrůzu, už když se vyslovilo jejich jméno či naopak ty hodné, které měly lidi chránit, jsou součástí života člověka snad odjakživa. Různá smyšlená vyprávění o přírodních jevech, vzniku světa či bozích […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Známe sami sebe? Člověk v zajetí moderní civilizace1. dubna 2016 Známe sami sebe? Člověk v zajetí moderní civilizace Také patříte ke stále se zvyšujícímu procentu lidí, kteří si uvědomují, že současný způsob života není tou správnou cestou? Potom vás kniha s názvem "Známe sami sebe? Člověk v zajetí moderní civilizace" opravdu nadchne. Autor knihy […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Yeonmi Park: Abych přežila25. ledna 2016 Yeonmi Park: Abych přežila Severní Korea. V řadě článků a učebnicí se o ní dočtete leda to, že se jedná o totalitní stát s mocnou armádou a zaostalým hospodářstvím. Naproti tomu sama Severní Korea o sobě prohlašuje, že se jedná o nejlepší stát na světě. Jaká je […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)

X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.