Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Bytosti z bájí a legend: Anita Ganeriová

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Různé bytosti, které často naháněly hrůzu, už když se vyslovilo jejich jméno či naopak ty hodné, které měly lidi chránit, jsou součástí života člověka snad odjakživa. Různá smyšlená vyprávění o přírodních jevech, vzniku světa či bozích pomáhaly lidem, aby dokázali lépe pochopit svět kolem sebe. Určitě každý z nás už někdy slyšel o bájném Pegasovi, Fénixovi, Medúzách či dracích. Někteří tvorové jsou oblíbení i v současné literární či filmové tvorbě, a tak máme představu, jak asi vypadá zlobr, zoombie, čarodějnice, vlkodlaci či upíři. Ovšem některé tvory sice známe, ale jejich konkrétní podobu již ne. Většinou si je představujeme tak, jak je naše fantazie stvořila při čtení třeba Starých řeckých bájí a pověstí. Některé bytosti jsou nám naopak úplně neznámé, protože jsou typické pro jiné kultury či oblasti světa. Mnohdy ale zjistíme, že i jiné kultury mají podobné bytosti těm, které známe my, jen se liší třeba svými vlastnostmi či svým vzhledem.

S ilustrovaným průvodcem Bytosti z bájí a legend od nakladatelství Fragment máte nyní vy a vaše děti šanci si o různých bytostech z bájí, legend a mýtů nejen přečíst zajímavé informace, ale zároveň si prohlédnout i doprovodné trojrozměrné digitální ilustrace, kdy tvorové téměř před vašimi zraky ožijí. Představa o jednotlivých bytostech tak bude kompletní.

A tak vstupte do světa podivných bytostí a bájných tvorů, kteří jsou opředeni mnoha tajemstvími a záhadami. Z některých vám bude naskakovat husí kůže, některé vás třeba i zaujmou. Ne všechny byly vždycky zlé, i když jejich vzhled nebyl nikterak půvabný. I když většina mytologických bytostí vznikla díky nejtemnějším obavám člověka, ale některé vznikly naopak díky lepším stránkám člověka.

mýty a legendy, bytosti, ilustrovaný průvodce
Vícehlaví hadi také patří k bájným stvořením nahánějícím hrůzu.

Na stránkách obrazového průvodce se potkáte s tvory, kteří spadají do různých kategorií, dle nichž jsou i kapitoly v knížce rozděleny. Čeká na vás seznámení s draky, létajícími tvory, chimérami, napůl lidmi a napůl zvířaty, vodními tvory, obry, antromorfy, démony a zlými duchy. Vše je doprovázeno mnohdy až realistickými ilustracemi, kdy u některých stránek budete chtít raději otočit hodně rychle dále, jak děsivě daní tvorové vypadají, zvlášť při představě, že byste se s nimi skutečně potkali.

Ilustrovaný průvodce je určen pro děti od 9 let, ovšem určitě zaujme i rodiče, kteří si s potěšením knížku nejen prohlédnou, ale i přečtou.  Věděli jste, že v pověstech Indie a Afriky se objevuje chiméra (tvor stvořený z částí těl různých zvířat) zvaná rompo, který „měl hlavu zajíce, lidské uši a metr dlouhé tělo s dlouhým ocasem. Přední tlapy si vypůjčil od jezevce a zadní od medvěda. Živil se výlučně lidskými ostatky, po nocích prohledával a obcházel hřbitovy, až se nakonec pustil do hrabání …“

Docela by bylo i zajímavé se dozvědět, proč bytosti měly zrovna takové podoby, které jim lidé dali, co je k tomu vedlo. U některých bytostí to vyplývá z atributů, které jsou jednotlivým zvířatům či lidem přisuzovány, někde je původ nejistý. I tak jde o zdařilou knížku, s níž se ocitnete v mnohdy až děsivém světě.


Vydalo: nakladatelství Fragment

Knížku lze zakoupit na stránkách Albatros Media.

 

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:


X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.