Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Agnes Martin-Lugand: Šťastní lidé čtou a pijou kávu

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Co se skrývá pod na první pohled kouzelnou knihou? Literární kavárna, k tomu káva a Paříž. To slibuje titul Šťastní lidé čtou a pijou kávu. Jak je tomu ale doopravdy?
Diane je mladá pařížanka, která má svou literární kavárnu, ale při havárii přijde o svou rodinu – o manžela i svou milovanou dceru. Po této události, jako by ztratila smysl žít a jen tak proplouvá životem, uzavřená ode všech lidí a většinu času zalezlá doma. Rozhodne se ale odjet do Irska, kam se chtěl podívat její, teď už mrtvý, manžel. A tam se všechno změní – Diane je v neznámém prostředí, s novými lidmi a pomalu začíná nacházet smysl života. V Irsku se setkává s Edwardem, který je tajemný a záhadný, s ním Diane znovu ožívá a nachází touhu žít.

Šťastní lidé čtou a pijou kávu je kraťounká oddychová četba, ideální na nějaký pošmourný večer. Já jsem očekávala především kouzlo Paříže, kávu a literární kavárnu. To bohužel ale vůbec není tak, jak nás název, anotace i obálka láká. Příběh je z většiny situovaný do Irska a o nějaké kávě či literární kavárně sotva padne zmínka. Tímto jsem tedy byla poněkud zklamaná. Ačkoliv autorkou je francouzská spisovatelka Agnès Martin-Lugand, typická atmosféra Francie na nás dýchne jen zřídkakdy.

Hlavní hrdinka Diane mi byla místy sympatická, místy jsem ji nenáviděla za to, jak se chovala – jednu chvíli byla starostlivou matkou, jindy puberťačkou, ztroskotankyní, milenkou a jindy zase majitelkou kavárny. Jestliže si knihu přečtete, tak mi dáte za pravdu, že autorka vytvořila Diane opravdu zvláštní povahu a někdy mi nezbývalo než jen kroutit hlavou nad tím, jak se zachovala.

Přišlo mi zvláštní, že postavy v příběhu se sotva seznámili a poté se k sobě chovali, jako by se znali celý život. To jsem také nechápala a kazilo to celkový dojem knihy, protože je to nepřirozené a nereálné.

Naopak se mi líbilo, jak Agnès Martin-Lugand vytvořila osobnost Edwarda – byl záhadný, mlčenlivý, já jsem nevěděla, co si o něm myslet a polovinu knihy jsem dumala nad tím, zda je to nějaký vrah, nebo ne. Také mě nadchlo a rozesmálo, jaký měl Edward vztah s jeho sestrou. Jejich vztah byl takový typický sourozenecký, ale zároveň uplně jiný vzhledem k Edwardově povaze.

Šťastní lidé čtou a pijou kávu mě nijak nenadchlo, ani neurazilo. Může být vhodným dárkem pro kamarádku nebo maminku, skvěle se hodí i jako menší knížečka, kterou si můžete vychutnávat třeba v autobuse nebo někde na cestách, protože nebude zabírat moc místa v kabelce. Kniha je o životě, ze života a třeba v ní i přese všechny malé, ale zato četné nedostatky, pochytíte nějakou radu do života, jako já.

  • Autor:Agnes Martin-Lugand
  • Žánr:román, čtení pro ženy
  • Nakladatelstvi:MOTTO

Kniha ke koupi na Albatrosmedia.cz

Vendula Jindrová

Jsem velká milovnic čtení, psaní, knih a příběhů, díky kterým dokážu zapomenout na svět okolo. Kromě literatury ještě hraju na klavír, zajímám se o jógu, přírodní kosmetiku a zdravý životní styl. Doufám, že se vám mé články budou líbit a že si třeba i nějakou knihu na mé doporučení přečtete! ;)

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:


X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.