Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Ztráty a lži (Sophie Hannah)

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Návrat jedné z nejslavnějších literárních postav Hercula Poirota patřil mezi nejvýznamnější knižní události roku 2014. U nás nepříliš známá autorka Sophie Hannah rázem několikrát znásobila svou popularitu. Nesmíme se tudíž divit, že se do popředí prodrali i její ostatní knihy. Jednou z nich jsou i Ztráty a lži.

large

Naomi Jenkinsová v podstatě žije a dýchá pro svého ženatého milence Roberta. Každý čtvrtek se scházejí v motelu, aby tři hodiny věnovali pouze sobě. Přestože se ženatý muž prozatím nerozvedl, přináší maximální štěstí do života mladé ženy. Jednoho dne Robert nedorazí na pravidelné rande, což Naomi značně rozruší. Rozhodne se nakouknout do jeho domu, kde uvidí šokující věc. Obrátí se na policii s tím, že se Robertovi určitě něco stalo. Důkazy k tomu ovšem nemá. Policisté jí příliš nevěří a tak přichází s lepším fíglem. Oznámí jim, že jí její milenec znásilnil. Nyní už musejí něco dělat. A tím se spouští lavina událostí, která vynese na světlo zcela nečekané skutečnosti.

Jestliže neznáte tvorbu této autorky, rozhodně nečekejte dalšího Hercula. Fanoušci jejích ostatních knih se mohou zaradovat. Zaškatulkování do kategorie psychologický thriller je v tomto případě naprosto oprávněné. Největší silou příběhu jsou důkladně promyšlené postavy, kterým se téměř doslova dostanete do jejich nejniternějších koutů mozku.

Kapitoly jsou rozděleny na dvě části. V jedné se autorka soustředí na Naomi Jenkinsovou, která je posedlá svým milencem. Zejména první část je důkladným rozborem její mysli a citů. Velká část textu se věnuje jejímu vnitřnímu vědomí, které neustále obětuje pouze svému milenci. Dočtete se o jejich seznámení a objevíte i několik ženiných tajemství.

V druhé části kapitol budete sledovat především policisty, především Charlie a Simona. I v tomto případě hrají velkou roli vztahy. Životem zhrzená policistka je do svého kolegy zamilovaná, ale bohužel prozatím odmítaná. Vynahrazuje si to náhodným sexem s muži. Samozřejmě nechybí ani policejní vyšetřování, které převážně vede již zmiňovaná Charlie.

Samotný zločin není úplně klasický. Vyšetřovatelé nepátrají po vrahovi, ale postupně odhalují zločiny jiného charakteru. Lehce pomatená Naomi je na ně navede díky své posedlosti Robertem. Můžete se těšit na velkou porci výslechů a policejních procedur. Přesto se ani zdaleka nejedná o standardní detektivku.

Přestože je psychologická stránka věci jednou z hlavních ingrediencí, některé okamžiky mohou čtenáře lehce odradit. Zamilované myšlenky hlavní hrdinky se někdy protáhnou až na příliš mnoho stránek. V některých částech by bylo možné je lehce proškrtat, aniž by tím nějak utrpěl děj.

Výrazné zvraty a akčnější části nastanou až v druhé polovině. Ta je tudíž pro čtenáře určitě zajímavější a vyplatí se k ní pročíst. Na začátku jsem téměř nevěřil, že mě autorka dokáže svým dějem zaujmout. Ale stalo se. Zvrácenost některých lidí v tomto příběhu je až obdivuhodná a dodává příběhu na zajímavosti. V polovině knihy v podstatě nebude vědět, kdo je normální a kdo naopak psychicky narušený.

Určitě by se našla podobnost s Harlenem Cobenem a podobnými autory. Některé základní rysy se shodují, ale přesto za tímto vynikajícím spisovatelem Sophie Hannah lehce zaostává. V určitých místech je děj lehce těžkopádný a čtenář se musí občas přemáhat, aby knihu neodložil. Přesto se nedá říct, že se jedná o špatný thriller. Fanouškovskou základnu si určitě najde.

Při četbě Ztrát a lží se chvílemi budete nudit, ale vzápětí se do něj opět ponoříte celou myslí. Největším plusem jsou jednoznačně rozličné postavy, bez kterých by se jednalo o průměrnější román. Čtenářům psychologicky zaměřených thrillerů bych ho určitě doporučil. Věřím, že z něj mohou být nadšeni.

Ztráty a lži

Autor: Sophie Hannah

Žánr: Thriller

Nakladatelství: Knižní klub

Rok vydání: 2015

Počet stran: 328

Hodnocení: 65 %

Kniha ke koupi: Bux.cz – internetové knihkupectví

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:

  • Zdroj4. ledna 2016 Zdroj „Není v povaze člověka – ani žádné jiné bytosti – začínat tím, že se dobrovolně vzdá, že si plivne do tváře a zatratí život; na to je třeba procesu mravní zkázy, jenž je u každého jedince jiný. Někteří se vzdávají pod dotekem prvního […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • RECENZE: Dívka, již jsi tu zanechal8. prosince 2015 RECENZE: Dívka, již jsi tu zanechal Britská spisovatelka Jojo Moyesová přichází s dalším románem, a to Dívkou, již jsi tu zanechal. Na úvod něco o ději – roku 1916 je nucen francouzský malíř Édouard Lefevre opustit svou manželku Sophii a odejít bojovat na frontu. Sophii […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Zuzana Pospíšilová: Kouzelné vánoční sny8. listopadu 2015 Zuzana Pospíšilová: Kouzelné vánoční sny „Někdy se lidem přihodí něco, o čem se jim ani nezdálo“ a „Ten, kdo radost rozdává, ten ji také dostává“ jsou motta Zuzany Pospíšilové, ostravské autorky více jak osmdesátky dětských knih. A jsou to také motta její nové knížky s názvem […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Ondřej Kundra – Putinovi agenti15. března 2016 Ondřej Kundra – Putinovi agenti Redaktor týdeníku Respekt Ondřej Kundra se ve své nové knize nazvané Putinovi agenti aneb Jak ruští špioni kradou naše tajemství, vydává do politických vod na stopu ruských agentů usilujících o podkopání demokracie u nás a získání […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Robert Čapek: Moderní didaktika21. října 2015 Robert Čapek: Moderní didaktika Proč neučím, byť mě práce s dětmi baví, mám potřebné vzdělání, zakončené zkouškami na státní vysoké škole, oplývám kreativním myšlením, energií a chutí dát českému školství ze sebe to nejlepší? Je to prosté – tvrdě jsem narazila na […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Veronica Rothová: Divergence21. března 2016 Veronica Rothová: Divergence Divergence je prvním dílem ze stejnojmenné dystopické trilogie. Jsme v budoucnosti, ve zničeném Chicagu, kde je společnost rozdělena do pěti frakcí – Odevzdanost, Neohroženost, Mírumilovnost, Upřímnost a Sečtělost. Ve věku 16ti let se […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Kabelka plná sladkých překvapení31. ledna 2016 Kabelka plná sladkých překvapení Představte si, že jste přišli do obchodu s oblečením. Vše vyberete, bud jdete po paměti, anebo se tak dlouho přehrabujete, než narazíte na na tu správnou věc. A těsně před odchodem Vám padne na poslední chvíli do oka kabelka. Na první […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Martin Vopěnka – Nová planeta31. října 2015 Martin Vopěnka – Nová planeta Story na rozmezí sci-fi a biblické tragédie se jménem Nová planeta zaujme náctileté kluky a holky, ale zároveň se ho nemusejí bát ani dospělí.  Jeho autor má za sebou již slušnou řádku knih v různých žánrech. Martin Vopěnka je opravdu […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • 6. prosince 2015 Svoboda jménem zlato – Vzpoura ve světě papírových peněz „Jen lež potřebuje berličky opory státní moci. Pravda stojí vzpřímeně sama o sobě.“ Benjamin Franklin Na začátku recenze tohoto nádherného a přitom drobného svazku se nemohu nezmínit o jednom kuriozním rozhovoru s Miroslavem […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • MasterChef Česko: Šéfujte své kuchyni5. února 2016 MasterChef Česko: Šéfujte své kuchyni Líbivá publikace na křídovém papíře využívá popularity televizního pořadu MasterChef Česko, který koncem loňského roku odvysílala televize Nova.  Ta soutěž prezentovala jako „velkolepou kuchařskou show, která  přinesla souboj kuchařských […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)

X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.