Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Sedmilhářky – Liane Moriarty





Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Nahrávám...


Sedmilhářky, to je název nové knihy z pera australské spisovatelky Liane Moriarty.

Na první pohled poklidný život matek s jejich dětmi, žijící v Austrálii u pláže. Co víc si přát? Bohužel na povrch se zdá vše perfektní, ale tak to není. O tom nás přesvědčí příběhy Jane, Madeline a Celeste. Tyto nejlepší kamarádky toho mají společného více, než si zprvu samy myslí – nesnadnou výchovu dětí, rozvrácené vztahy v rodině, problémy s přáteli, ale především přetvářku a lži.

Kniha se mi moc líbila. Od Liane Moriarty jsem četla ještě Manželovo tajemství, které bylo také skvělé. Celkově mi přijde, že knihy této autorky jsou všechny na stejné vlně – manželství, komplikované vztahy, rodina, výchova dětí, lži… A nakonec poněkud překvapivý, možná i tragický závěr.

Nejvíce mě nadchl celý smysl knihy – lži. Autorka krásně na příběhu líčí, co se stane, když je jedna malá lež – téměř nic. Další dvě, tři maličké lži – stále nic. Ale ve větším množství se nám potom ty lži nakupí a už to rozhodně nedopadne dobře, spíše tragicky.

Něco přes 400 stran jsem přečetla díky neustálým malým zvratům a lžím jako nic. Nicméně děj se ze začátku trochu táhl, pořádně vžít do příběhu se mi podařilo tak až ve třetině knihy. Kromě tohohle pomalejšího začátku mám ještě menší výtku ohledně postav. Těch bylo opravdu moc. Samozřejmě, hlavní postavy byly „jen“ tři kamarádky Jane, Madeline a Celeste, ale k tomu všemu tam byly ještě desítky různých postav, což ze začátku také trochu mátlo.

Až na tyto dva maličké nedostatky však Sedmilhářky byly skvělé. Chválit bych mohla donekonečna a pomalu všechno – výborný autorčin styl psaní, zajímavé (a nám podobné) sympatické i nesympatické postavy, problematickou výchovu dětí a starosti s nimi spojenými.

Kniha se četla rychle, především díky stále se nabalujícím malým událostem, zvratům a lžím, které zprvu nic neznamenají (spíše pro nás jakožto čtenáře znamenají zmatek), ale v závěru se všechny tyto malé události propojí a vznikne tak přesně takový konec, jaký by měla mít každá kniha – něčím zvláštní, zajímavý, překvapivý a jednoduše nezapomenutelný.

Sedmilhářky doporučuji každému, ale především ženám, nejlépe matkám (protože ty si najdou své snad v každé větě) jako skvělou oddychovou četbu.


Nakladatel: Ikar
Jazyk: česky
Pořadí vydání: 1.
Rok a měsíc vydání: 2015/09
Počet stran: 440
Vazba: Pevná
Formát, hmotnost: 153 × 234 mm, 635 g

Kniha ke koupi na Bux.cz.

Vendula Jindrová

Jsem velká milovnic čtení, psaní, knih a příběhů, díky kterým dokážu zapomenout na svět okolo. Kromě literatury ještě hraju na klavír, zajímám se o jógu, přírodní kosmetiku a zdravý životní styl. Doufám, že se vám mé články budou líbit a že si třeba i nějakou knihu na mé doporučení přečtete! ;)

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:


X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.