Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Samuel Bjork:V lese visí anděl

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Severské detektivky už roky drtí knižní žebříky jak na poli oblíbenosti u širokého publika, tak v oblasti prodejů. Detektivní romány jako takové se těší dlouhodobé popularitě, leč jsou kritiky často označovány jako plytká, literárně nehodnotná díla, snad vyjma Agathy Christie či Raymonda Chandlera, jejichž dílům se několikrát dostalo té cti, proniknout do prestižních literárních žebříčků. A pak najednou přišel Jo Nesbo a jeho strhující romány spustily doslova lavinu. Po severských detektivkách se dnes jen zapráší.

Nejinak to pravděpodobně bude i s novou knihou Samuela Bjorka, jehož „prvotina“ má název V lese visí anděl. Ona to ale zase taková prvotina zrovna není. Sam Bjork je pseudonymem již velmi úspěšného norského spisovatele a textaře Froda Sander Øiena, jenž má na kontě dva velmi oceňované romány. Prvotina to může tedy být jen ve smyslu románu detektivního. V rámci žánru se s ní ovšem popral se ctí.

Dílo V lese visí anděl obsahuje vše, co správná norská detektivka obsahovat má: strhující děj, prolínající se roviny, úderné dialogy, komplikované postavy, nelehké životní osudy, tajemno a násilí, jemuž je spravedlnost v patách. Síla tohoto románu, od kterého se leckdo jen tak neodtrhne, dokud nedojde na poslední stranu, je především ve dvou prvcích: oběti, na kterých je toto násilí pácháno, jsou nevinná malá děvčátka, což snadno probudí vlnu rozhořčených emocí, a s postavami dvou hlavních detektivů, které se mimo rychlého vypátrání chladnokrevného vraha musí vyrovnat i s nelehkými životními peripetiemi, se čtenáři mohou lehce identifikovat. Z psychologického hlediska je tato metoda velmi účinná – spoustu lidí se dennodenně musí poprat s překážkami jak v osobním, tak v pracovním životě, a ne vždy je lehké tyto dvě roviny oddělit. Nesetkáváme se tu s geniálními, vždy správně jednajícími, bystrými detektivy, kteří nikdy nedělají chyby, ale s obyčejnými lidmi, kteří věnují maximální úsilí své práci, byť chyby dělají, jako každý z nás, a zároveň bojují se svými životními úděly. Hlavní postavy si tak čtenář rychle oblíbí, jednoduše proto, protože jsou lidské. Mia Krügerová, brilantní mladá vyšetřovatelka, která svým talentem předčí mnohonásobně zkušenější kolegy, platí za svůj dar vysokou cenu: naprosto osamělá se roky nemůže vyrovnat se ztrátou své sestry, která jí byla v životě nejbližším člověkem. Vnitřní démoni jí sžírají natolik, že se rozhodne je rázně utnout: chystá se spáchat sebevraždu, jejíž termín odsune jen kvůli prosbě o pomoc svému nejlepšímu, a vlastně jedinému, příteli: Holgeru Munchovi. Postarší obtloustlý rozvedený detektiv, kterému v životě činí potěšení už jen vnučka a matematické hádanky, je pověřen případem rituálně zavražděných malých holčiček, který otřásá celým Norskem, a jelikož případ musí vyřešit v podstatě okamžitě, neboť počet obětí stále přibývá, obrací se na Miu se žádostí o pomoc. Tito dva detektivové, kteří postrádají smysl a náplň v osobním životě, se tak s veškerým úsilím vrhají do rozplétání na první pohled nepochopitelných činů.

Román, který prolíná rovinu pátrání po vrahovi s až filozofickou sondou do nitra hlavních postav, je uchvacující až do té doby, dokud neodhalí vraha a jeho pohnutky, které ho k těmto ohavným činům vedly. Ačkoliv je patrná snaha autora o vyjádření těžkého vrahova osudu, aby ve čtenáři podnítil jakousi lítost k této postavě, a v rámci možností její činy „obhájil“, přesto všechno je toto vysvětlení poněkud neuvěřitelné. Z celého rozuzlení vyvstává pouze dojem hry o největší překvapení, něco na způsob „vrah bude ten, kterého nejmíň budeš očekávat“, což je věru pointa většiny detektivek, avšak je to možná ta tenká hranice, která dělí brak od kvalitní literatury: hranice uvěřitelnosti. V tomto případě je ale závěr možná až příliš přetažený za vlasy, až příliš je zde patrná snaha šokovat.

V lese visí anděl je rozhodně solidní dílo v rámci svého žánru, a tak jako všechno má své silné i slabé stránky. Psychologie postav je brilantní, snaha obsáhnout různorodá témata a překvapit, už méně. Jako oddechové čtení ovšem poslouží velmi dobře:

Hodnocení: 50%


 • Autor:Samuel Bjork
 • Žánr:světová beletrie, thriller, detektivka
 • Nakladatelstvi:PLUS
 • Datum vydání:07.09.2015
 • Doporučeno od:15 let
 • EAN:9788025904220
 • Počet stran:384 stran + 0 stran příloha
 • Formát:130×200 – vázaná s pap. potahem s lam. přebalem
 • Kniha ke koupi na Albatros Media a.s.

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:

 • Jiří Březina: Promlčení12. října 2015 Jiří Březina: Promlčení Český literární rybníček rozvířil pětatřicetiletý Jiří Březina už svojí prvotinou Na kopci, za niž získal prestižní Cenu Jiřího Marka za nejlepší český detektivní román roku 2013. Byla kladně přijata jak čtenáři, tak kritiky. O dva roky […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
 • Hubený nás nedostanou aneb Pěkný jazyk bez reálné náplně17. února 2016 Hubený nás nedostanou aneb Pěkný jazyk bez reálné náplně „Synku, řečníš již krásně, leč dosud blbosti.“ Autor, kterého si momentálně nejsem schopen vybavit Kvalitní zjevení, o kterém se moc neví, nebo průměr hrající si na velkého autora? S autorem této knihy, Richardem Skolkem, jsem se […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
 • MACMAHON, Kathleen. Takhle to končí8. dubna 2016 MACMAHON, Kathleen. Takhle to končí Příběh o hledání kořenů. Příběh o hledání blízkosti a vzdálenosti. Příběh o prožívání života tady a teď. Hlavní hrdinka Addie, architektka na volné noze, miluje dvě věci, plavání a psa. Addie se v něčem podobá Lole, která běží o život. […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
 • DÁM TI SLUNCE – JANDY NELSONOVÁ 92 %21. března 2016 DÁM TI SLUNCE – JANDY NELSONOVÁ 92 % „Totiž – co když je to Jude, kdo to v sobě má? Proč by to tak nemohlo být? Surfuje po vlnách velikých jako barák a skočit dokáže odkudkoli. Má kůži, která ji padne, a kamarády a tátu a sweetwineovský dar a žábry a ploutve krom normálních […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
 • Soví omalovánky26. března 2016 Soví omalovánky   Hůůů, hůůů, už se sem slétají ze všech koutů … Kdo? No přeci sovy! Malé, velké, vážné, veselé, které sledují svět svýma velkýma očima, kterým nic podstatného neunikne. Sovy, které jsou považovány za symbol moudrosti a vědění. […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
 • Sedmilhářky – Liane Moriarty3. listopadu 2015 Sedmilhářky – Liane Moriarty Sedmilhářky, to je název nové knihy z pera australské spisovatelky Liane Moriarty. Na první pohled poklidný život matek s jejich dětmi, žijící v Austrálii u pláže. Co víc si přát? Bohužel na povrch se zdá vše perfektní, ale tak to není. […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
 • Yeonmi Park: Abych přežila25. ledna 2016 Yeonmi Park: Abych přežila Severní Korea. V řadě článků a učebnicí se o ní dočtete leda to, že se jedná o totalitní stát s mocnou armádou a zaostalým hospodářstvím. Naproti tomu sama Severní Korea o sobě prohlašuje, že se jedná o nejlepší stát na světě. Jaká je […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
 • Tekumseh aneb Jak mohly vypadat Spojené Státy18. ledna 2016 Tekumseh aneb Jak mohly vypadat Spojené Státy Když potkáš přítele, vždy ukaž slov nebo aspoň symbol pozdravu. To samé ukaž i cizinci, když jsi na opuštěném místě.“ Tekumsa Když se člověk pohybuje nějakou dobu v prostředí antikvariátu, vždycky narazí na nějaké zajímavé kousky. […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
 • Martin Vopěnka – Nová planeta31. října 2015 Martin Vopěnka – Nová planeta Story na rozmezí sci-fi a biblické tragédie se jménem Nová planeta zaujme náctileté kluky a holky, ale zároveň se ho nemusejí bát ani dospělí.  Jeho autor má za sebou již slušnou řádku knih v různých žánrech. Martin Vopěnka je opravdu […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
 • 6. prosince 2015 Emanuela, Antipanna aneb Překročení evropského konceptu sexuality „Venuše zná tisíc způsobů, jak skotačit, ale nejjednodušší a nejméně namáhavý je, když leží v předklonu na pravém boku.“ Předmluva tohoto podnětného svazku začíná slovy „Je to kniha, kterou neseženete.“ Ano, před lety to celkem platilo, […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)

X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.