Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Ondřej Neff: Digitální fotografie polopatě

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


V podvečer 11. listopadu se v pražském ateliéru Megapixel uskutečnil křest knihy Ondřeje Neffa Digitální fotografie polopatě. Knihu pokřtil český portrétní a reportážní fotograf Antonín Kratochvíl, jež žije v Americe.

Když v roce 2006 vyšla poprvé kniha novináře, spisovatele a fotografa Ondřeje Neffa Digitální fotografie polopatě, stala se přesně tou náplastí na bolavé místo běžného českého uživatele digitálního fotoaparátu. Ten už na slušný digitál měl sice dostatek peněz, ale pokud nebyl technicky zdatný a nerozuměl často cizojazyčnému návodu, byl v koncích a jeho snaha dávala vznikat fotografiím často horším než z obyčejného kompaktu. Neff si čtenáře získal tím, že odsunul technickou stránku problematiky, jež přišla mnohým složitá, a zacílil na schopnost vidění, kompozice a motivu. Vyvrátil mýty a omyly a prozradil svoje fígle a naučil spoustu lidí, dívat se kolem sebe přes objektiv fotoaparátu a zachytit na fotografii okamžiky, jež nám přijdou důležité. Není divu, že se po Neffově knize, která dostala název Digitální fotografie polopatě, doslova zaprášilo a byla vyprodaným zbožím. A to i poté, co byla třikrát vzkříšena v podobě dalšího vydání. To se ale změnilo letos v listopadu, kdy autor představil veřejnosti pokračování – z velké části přepracované vydání – svého bestselleru, jež dostal opět, aby se to nepletlo, název Digitální fotografie polopatě.

V době, kdy stále více z nás sahá po digitálním fotoaparátu, aby byly zachyceny důležité životní okamžiky a toto „udělej si sám“ nahradilo návštěvy fotoateliéru, je jasné, že i pokračování oblíbené knihy se opět dočká čtenářského zájmu. Tipy, triky a rady pro začínající i pokročilé fotografy jsou shromážděné v líbivé, paperbackové obálce, s jednoduchou, ale zajímavou fotografií na titulní straně, která se bude na pultech knihkupectví dobře vyjímat. Velice dobře kniha vypadá i při náhodném prolistování – barevné fotografie, jednoduchá, ale osobitá grafika, přehledné členění textu…

„Jsem spisovatel, nikoli fotograf. Asi proto mám pochopení pro lidi, hledající cestu ve fotografické džungli. Vždyť jsem ji hledal taky a teď, když jsem trochu zmoudřel, vím, že hledání nikdy neskončí. Fotografie, to je cesta, to je tao, a pokud je něčemu duchovnímu příbuzná, pak je to nauce zen,“ píše v úvodu knihy Ondřej Neff a připomíná: „Fotografovat se nikdo nenaučil čtením knížek. Dá se do toho proniknout jenom praxí. Proto v každé kapitole najdete pokyny pro samostatná cvičení. Jsou jednoduchá, nemusíte kvůli nim cestovat na Aljašku. Nepotřebujete k nim žádnou extra techniku, dají se uskutečnit i mobilem. Napoprvé to možná nedopadne ideálně. Ale napotřetí uvidíte zlepšení.“ Hned z prvního cvičení čtenář pochopí, že autor kromě exkurzu do fotografování nabídne i špetku humoru: „Cvičení: Otevřete libovolnou kapitolu 1 až 10 a vyzkoušejte si, k čemu vás tam povedu. Když vás to zaujme a bude bavit, pokračujte ve čtení. Když vás to otráví, prodejte tuto knihu do antikvariátu, nebo ji dejte kamarádovi.“

Kapitol najdete v knize Digitální fotografie polopatě deset. Jsou nazvané prostě, dle tématu, jemuž jsou věnovány. Při četbě/studiu doporučuji začít od začátku knihy. Autor seznámí čtenáře s hledáním motivu, výstavbou obrazu, pravidlem třetin, s honbou za markantem, pravidly pro fotografování lidí nebo akce. Na stránky zařadil Neff jak fotografie povedené, tak i ty, jimiž se žádný fotograf příliš nechlubí – fotografie, jež lze pokládat za nezdařené. Čtenář tak přesně vidí rozdíl mezi kýženým výsledkem a pokusem.

Při listování knihou a poté, co si osvojíte deset jednoduchých zásad, se vám bude zdát, že fotografování je hračka. Ale jak tvrdí autor, fotografie je cesta, neustálé hledání a zdokonalování se. Právě při této cestě bude stravitelně napsaná a v praxi ozkoušená publikace skvělým průvodcem.


Autor: Ondřej Neff
Žánr: populárně naučná publikace
Nakladatelství: Computer Press ve společnosti Albatros Media a.s.
Rok vydání: 2015
Počet stran: 176
Hodnocení: 100 %
Kniha ke koupi: Albatros Media.

Jana Špačková

Více info o autorce: http://janaspackovaknihy.webnode.cz/

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:

  • Marta Davouze: Vypadni z mýho života!9. prosince 2015 Marta Davouze: Vypadni z mýho života! Román Marty Davouze s názvem Vypadni z mýho života! vyniká zajímavým skloubením autorčiných vzpomínek na dětství a následné ztráty iluzí v nevydařeném manželství na pozadí významných událostí. S hlavní postavou, Martou, se seznámíme […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Jitka Lenková: Tajemná místa Česka28. února 2016 Jitka Lenková: Tajemná místa Česka Máte rádi záhady, tajemství a navíc s oblibou putujete po pestrých koutech naší země? Pak by tato knížka rozhodně neměla uniknout vaší pozornosti. S knížkou se vydáte na „vzrušující putování po lokalitách opředených rouškou tajemství, […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Gayle Formanová: Kam jsi odešla21. března 2016 Gayle Formanová: Kam jsi odešla Kam jsi odešla je pokračování knihy Zůstaň se mnou (původně pod názvem Jestli zůstanu). Od tragické autonehody uplynuly tři roky a Mia i Adam jsou každý někde jinde – Adam je rocková celebrita a Mia je nadaná cellistka na Julliardu. Ale […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Jodi Picoultová:Čas odejít29. září 2015 Jodi Picoultová:Čas odejít Populární Jodi Picoultová, krásná obálka, New York Times bestseller a ještě k tomu nálepka Edice světový bestseller. Není to trochu přehnané? Popravdě vůbec není. Všechny tyhle nálepky bestsellerů a nádherné knižní obálky slouží k tomu, […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Alena Thomas:Děláme si to doma sami 23. října 2015 Alena Thomas:Děláme si to doma sami 2 Po úspěšném prvním dílu vydává Alena Thomas svou druhou knihu, která se věnuje domácí výrobě všelijakých produktů. V polovině roku 2012 začala psát Alena Thomas blog, který vedle krásných fotografií poskytoval i srozumitelné návody na […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Halina Pawlowská: Rodinná kuchařka19. listopadu 2015 Halina Pawlowská: Rodinná kuchařka Vaříte rádi složitější jídla anebo i takové ty rychlovky pro každý den? Pokud ano, tak takovéto recepty a příjemné vyprávění Haliny Pawlowské, najdete, v její nové knížce Rodinná kuchařka, kterou vydalo nakladatelství Motto. Halina […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • George Simon:Vlci v rouše beránčím10. ledna 2016 George Simon:Vlci v rouše beránčím Slovem „manipulace“ se v psychologii rozumí takové jednání, které má za důsledek přímé či nepřímé ovlivnění druhých osob, aby jednali tak, jak se danému manipulátorovi zamlouvá. Přímou manipulaci snad není tak těžké rozpoznat, ovšem […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Kočičí omalovánky – Yulia Mamonová3. dubna 2016 Kočičí omalovánky – Yulia Mamonová Mňauu, s tímto typickým zvukem vpadnou kočky do vašich životů a převrátí ho naruby, což potěší především příznivce těchto kočkovitých šelem. Po moudrých sovách s vševědoucíma očima přicházejí na řadu veselé, hravé, přítulné, hrdé a […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Příručka pro šikovné holky19. listopadu 2015 Příručka pro šikovné holky Pamatujete si tu dětskou radost z vlastoručně vyrobené věci, z chvíle, kdy se nápad proměnil v něco, co jste si mohli obléct, někoho tím podarovat nebo to použít k nějaké rošťárně? O radost z tvoření jsou dnešní děti tak trochu ochuzené, […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)
  • Anselm Grün: Jak překonávat konflikty9. listopadu 2015 Anselm Grün: Jak překonávat konflikty Sedmdesátiletý německý katolický kněz Anselm Grün má na kontě další publikaci, přeloženou do češtiny. Benediktinský mnich, ekonom, filosof, teolog, ekonom opatství Münsterschwarzach je mimořádně úspěšným autorem duchovní literatury. […] Posted in Recenze knih (audio… komiksy…)

X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.