Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Marta Davouze: Vypadni z mýho života!

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (7 hlasů, průměr: 4,43 z 5)
Nahrávám...


Román Marty Davouze s názvem Vypadni z mýho života! vyniká zajímavým skloubením autorčiných vzpomínek na dětství a následné ztráty iluzí v nevydařeném manželství na pozadí významných událostí.

S hlavní postavou, Martou, se seznámíme nejprve jako s děvčetem, které tráví dlouhé letní hodiny četbou. Máme možnost pozorovat věci, které se kolem ní, zejména pak v její rodině, odehrávají a udělat si tak jasnou představu o jednotlivých postavách. Tyto vzpomínky na dětství, ač by se mohly zdát nahodilé, mají jasnou strukturu a jsou čtenáři předkládány proto, aby později zapadly do dalších událostí a utvořily tak celistvý obraz.

Ačkoliv čtenář po celou dobu ví, že hlavní postava, Marta Železná, se nakonec se svým mužem Vladimírem rozvede, se zájmem sleduje celý příběh, kterým je autorkou provázen. Nejedná se totiž o to, zda se žena nakonec rozhodne manželství ukončit, ale spíš si klademe otázku, proč tak neučinila již dávno. Je jasně patrné, že od samotného začátku tušila, že tento svazek nebude šťastný, a i přes to – nebo možná právě proto – brala veškeré příkoří a urážky spíše jako výzvu, ve které je třeba obstát. Nabízí se nám tak pohled na ženu, která je nespokojená s citově ochladlým vztahem, avšak místo toho, aby udělala rázný krok a tento vztah ukončila, hledá uspokojení jinde. To však i přes veškerou snahu nenastává do té doby, dokud se skutečně nerozhodne svůj život změnit. Tím jakoby kniha volala po základní otázce smyslu života a možnostech jeho naplnění.

Jistá frustrace je cítit i ze samotné doby, ve které se odehrává významná část Martina manželského života. Za komunistického režimu je nucena dělat práci, ve které nemá možnost dostatečně se profesně realizovat. Tato doba však není popsána nijak přímočaře. Čtenář si utváří tento obraz postupně z nenápadných jednotlivých událostí a bezprostředních popisů osob a jejich chování.

Velice zajímavou součástí knihy jsou dopisy, které píše hlavní postava různým lidem, nejčastěji však právě svému manželovi. V těchto dopisech vyjadřuje zcela otevřeně své pocity a mnohdy až poetickým způsobem se tak dozvídáme něco víc o jejím uvažování a duševním rozpoložení. Tyto dopisy však ne vždy předá adresátovi a čtenář má tím pádem pocit jakéhosi privilegia, že právě on měl možnost do nich nahlédnout.

Většina textu v knize je psaná srozumitelně a s určitou lehkostí. Dokonce, i když autorka přejde během jediné kapitoly z psaní v Ich formě na Er formu, čtenáře to nijak nevyruší a přijde mu to dokonce svým způsobem přirozené. Následně se pak opět vrací k vyprávění v první osobě, díky čemuž jsme schopni se do postavy znovu lépe vcítit. Samotný závěr knihy je pro čtenáře určitou satisfakcí, jelikož vše je řečeno, vše je objasněno a nový rázný i optimistický přístup hlavní postavy k životu jako takovému jakoby sám vypluje na povrch a už tam zůstává.


  • Počet stran:264
  • Vazba:Pevná s přebalem matná
  • Rozměry:130 x 200
  • Kód:9788020438454
  • EAN:9788020438454
  • ISBN:978-80-204-3845-4
  • Rok vydání:2015

Kniha ke koupi na Kniha.cz.

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:


X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.