Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Bál jsem se, že by mi Oscar zničil kariéru, prozradil Peter Morgan

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Febiofest_vizual_2 (2)Uznávanou osobností, která na letošním Febiofestu získala Cenu Kristiána byl britský scénárista a dramaturg Peter Morgan.  Získal řadu ocenění během své kariéry a napsal scénář k filmům jako jsou například Poslední Skotský král, Rivalové či Prokletý klub, které byli také součástí letošního programu na Febiofestu. Je držitelem Zlatého Globu za scénář k filmu Královna, s Helen Mirren v hlavní roli, za kterého tato herečka mimo jiné získala Oskara. Ač svými úspěšnými projekty sklízí úspěch a jeho jméno je zárukou dobrého scénáře, tak smýšlí překvapivě skromně a o filmovém Oscaru s nadhledem, říká že by mu možná zničil kariéru.

Peter Morgan
Peter Morgan uznávaný scénárista a dramaturg mluvil na Febiofestu o filmech, ale i o práci scénáristy.

Asi nejvíce diskutovaným filmem o kterém Peter Morgan mluvil byl oceněný film Královna. Pro napsání scénáře se nechal inspirovat životním příběhem Královny Alžběty o které říká že ve skutečnosti mluvila Královna krátkými chytrými proslovy a bylo pro něj velkou výzvou detailně se zabývat jejím životním příběhem a charakterovými vlastnostmi, aby to bylo co nejvíce přesné. ,,Navíc mě zajímal její profil, co by skromné venkovanky, protože vyrůstala v prostředí, kde se neočekávalo, že bude Královnou.Titul Krále měl totiž získat její strýc. Našli jsme skvělou herečku která hraje mladou královnu a já jsme s ní nadšený její výkon je skvělý a jednou zní bude velká herečka,“ řekl k filmu.

Svou práci na královně konzultoval  i s  královským tajemníkem, který ho upozornil na nějaké nepřesnosti, ale nikdo ho kvůli tomu nezavrhl a ani z královské rodiny nekontaktoval, aby scénář upravil a více připodobnil skutečnosti, které ale ve výsledku byli spíše detaily.

Při vzniku filmu Rivalové, který je o příběhu přátelství ale také rivality z prostředí Formule 1,  si vyjednal podmínky, které mu umožňovali být při natáčení, aby se jeho scénář k  filmu držel přesné podoby a také rozhodovat o výběru herců.  A i když je podle něj velmi těžké, najít režiséra který na tyto podmínky přistoupí,  šel si tvrdošíjně za svým. Odmítal nevhodné spolupráce a až s režisérem Ronem Howardem se rozhodl na filmu spolupracovat a odměnou jim byl velmi ceněný film v hlavní roli s Danielem Brühlem.

Příběh o Niki Laudovi ve filmu Rivalové (2013).
Příběh o Niki Laudovi ve filmu Rivalové (2013).
Film Prokletý klub (2009) o fotbalovém trenérovi Brianu Cloughovi.
Film Prokletý klub (2009) o fotbalovém trenérovi Brianu Cloughovi.

 ,,Brian Clough byla postava která byla radostí psát. On byl neskutečně výřečný a schopný mluvit. Když promluvil  bylo to jako by vybuchl ohňostroj. Byl kontroverzní a vulgární a bylo mu jedno koho urazil a jaká bude následná reakce. Měl výborné názory a jeho osobnost byla důležitější něž samotný fotbal. Rádi na něj vzpomínáme,“ řekl o hlavní postavě filmu Prokletý klub. ,,Bohužel postavy z filmu jsou již po smrti a jejich filmové vyobrazení s nimi nemohl konzultovat, ale je to o fotbalu který jsi pamatuji ještě z dětství. Dnes je úplně jiný fotbal, ale Brian Clough byl takový José Mourinho ( Portugalský fotbalový trenér) mého dětství“, vzpomíná na film.

Životopisném drama Poslední Skotský král (2006).
Životopisném drama Poslední Skotský král (2006).

A co vzkazuje začínajícím scénáristům? Rozhodně nevzdávat svojí práci příliš brzo! O úspěchu říká, že se nedá naplánovat a bere ji jako třešničku na dortu své práce. I když podle jeho scénáře se natočilo 16 filmů i dnes ho provází určité pochyby, zda tyto filmy by byli více či méně úspěšnými, kdyby se natočili jinak. ,,Důležité je psát a nesoustředit se na to zda budou na projekt peníze či jaká bude poté reakce publika, to neovlivníte. Jedinou věc, kterou ovlivníte je, že ráno vstanete a budete psát!,“ radí na závěr Peter Morgan.

 

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:


X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.