Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Osm hrozných – 85 %

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Nebyl by to Quentin Tarantino, kdyby nedal do svého nového filmu pořádnou dávku drsného humoru a nepotrápil diváky dlouhými dialogy. A nic na tom nemění fakt, že vše je pečlivě zabaleno v kulisách westernového divokého západu, kde se prohání po zasněžených pláních dostavníky. Opuštěná „osvěžovna„ na trase pak připomíná tajemná stavení, kde se mohou ukrývat vrazi stejně jako jejich oběti. Tarantino si ve scénáři pohrál s myšlenkou spravedlnosti, která se v různých obdobích a souvislostech může vykládat také různě. Pečlivě volil charakteristiku jednotlivých postav a ponechal každé prostor, aby se mohla předvést, pochopitelně v tom nejhorším světle. Dál pak rozehrál rošádu, kdy se většina tváří jako někdo jiný a ostatní lžou, jen se práší. Ačkoliv je od počátku filmu jasné, že to nejspíš dobře nedopadne, dlouhé dialogy a drobné hádky vše prodlužují a odkrývání pravdy pak přijde jako smršť. Každopádně Tarantino své hrdiny ani diváky filmu nijak nešetří. Drsně servíruje jednání zákeřných zabijáků a závěr filmu pak vše korunuje. Osm hrozných končí hrozně a žádnou romantiku nepřináší.

Osn01Jako milovník westernů se musel režisér na film pečlivě připravovat a snažil se do něj vložit to, co u starých filmů obdivoval, ale vytvořil příběh podle svých představ. Začátek filmu je natočený na jeden dlouhý záběr jen s hudbou. Další romantické záběry sledují jízdu dostavníku v zasněžené krajině nebo příjezd k dřevěné chatě. Jakmile se příběh přesune do místnosti, začnou být středem zájmu jednotlivé postavy. Mění se nálada, mění se téma hovoru a stupňuje se napětí. Stále se čeká, která slovní narážka by mohla vyprovokovat střelbu a čas se pomalu vleče.  V závěru filmu se tempo závratně zrychlí a vše změní v divokou řezničinu.

V předchozím filmu Django se Tarantino snažil o zachycení příběhu člověka, který se snaží jít proti osudu. Hrdinou byl černoch a zlo i dobro nebylo děleno podle barvy pleti. Krutost chování lidí neměla žádné zdůvodnění ani omluvu. Ve filmu Osm hrozných je lidská bezohlednost a krutost základní výbavou všech hrdinů, kteří si pro své jednání najdou svůj osobní důvod. Jestliže Django si postupně posiluje sympatie diváků, osm hrozných končí potupně a bez příznivců. Doufejme.

Osm03Zajímavé je, jak jsou ve filmu zachyceny ženské postavy. Nejhnusnější postavu vražedkyně Daisy Domergue hraje Jennifer Jason Leigh. Mluví se o ní hrozně, zachází se s ní hrozně a hrozně také končí. Pohledná herečka se ve filmu změnila v odpornou kreaturu s obličejem věčně něčím popatlaným. A přesto má v sobě urputnost a její balada s kytarou přesně vystihuje náladu. Je to jediná ženská záporná postava. Další ženské postavy jsou sice pohodové, ale mihnou se ve filmu jen na chvilku a jsou v roli nevinných obětí.

Jedním z inspiračních zdrojů mohl být film také Sedm statečných. Taková nenápadná inspirace byla nejen pro název, ale může být i v protikladné charakteristice chování hlavních hrdinů.  O dalších propojeních a inspiracích se lze jen dohadovat. Jasné je, že se autor filmu snažil o stylizaci sobě vlastní, kde se možná schovává nějaké hlubší sdělení nebo se také nic neschovává. Prostě příběh se nějak stal a kdo se chce na něj podívat, ten ať si ho vychutná. A kdo hledá boj dobra a zla, ten si musí počkat na jiný film od jiného režiséra.

Osm02Nechci upírat autorovi jeho kvality. Má obrovskou fantazii a množství nápadů, mezi kterými nesmí chybět něco krvavého. Jeho filmy jsou jako pohádky bratří Grimmů spíš pro dospělé a pro ty, kdo už umí odlišit zlo od dobra.

Tarantino má však slabost a tou jsou herci. V tomto filmu se mu podařilo nabídnout každému herci prostor, kde se mohl ukázat. Pravda, jsou to sice postavy hrozné, ale každý z herců si našel chvilku, kdy má sólo jen pro sebe. Tehdy může být dobře zapamatovatelný. V textu je dále množství různých narážek a vtipů, které nelze na první zhlédnutí všechny vnímat. Ač se to zdá nepochopitelné, dlouze vedené dialogy mi připomínají Wodyho Allena. Slova, slova a myšlenka je ještě někde hrozně daleko.

Film je dělen do kapitol, což nijak ději nepomáhá a jen lehce natahuje čas. Nejspíš jde snahu o zachování určitého stylu. A v polovině filmu se rozhodl Tarantino obohatit divákův zážitek o svůj komentář děje. Je to nečekané a je škoda, že se s komentářem nepracovalo už dříve. A nebo se s komentářem vůbec nepracovalo.

Co naopak hodnotím jako výborné, je spolupráce s kameramanem Robertem Richardsonem. Ten natočil s Tarantinem jeho předchozí filmy a má velký cit pro zachycení určitého žánru. Dokáže natočit krásné záběry zasněženou krajiny, cválající koně i lehce potemnělé záběry v chatě. Nebojí se tmy ani výrazných kontrastů. Kamera filmu pomohla stejně jako hudba, jejímž autorem je Ennio Morricone.

Film Osm hrozných si Tarantino natočil podle sebe. Může se nám to líbit nebo taky ne, ale je to svérázně pojatý western s několika výbornými hereckými výkony. Když nebudeme očekávat závažné myšlenky a dokážeme se přenést přes závěrečné drsné scény, pak je to zajímavý film, který svého tvůrce nezapře.

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:

  • Povedených Osm hrozných6. ledna 2016 Povedených Osm hrozných První dojmy z nového filmu Quentina Tarantina. Americký režisér Quentin Tarantino  se obdivem k westernům nijak netajil a na jeho novém filmu Osm hrozných je to patrné. Napsal scénář, který přináší příběh plný napětí s drsným humorem. […] Posted in Filmové premiéry
  • Osm hrozných / The Hateful Eight13. srpna 2015 Osm hrozných / The Hateful Eight Screeny z prvního traileru nového filmu Quentina Tarantina. Posted in Články
  • Kill Bill – Volume 114. října 2003 Kill Bill – Volume 1 Po šesti letech půstu se na filmové plátno vrátil režisér Quentin Tarantino, tentokrát s filmem v asijském stylu.Je tomu šest let, kdy přišel do kin poslední film Quentina Tarantina Jackie Brownová, a teď nám chlápek z videopůjčovny […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Kill Bill vol. 2 – recenze24. dubna 2004 Kill Bill vol. 2 – recenze Recenze 2. dílu filmu Kill Bill Já vážně nevím jak začít, očekával jsem akční scény, s lepší choreografií, ale tento druhý díl, jak je známo u pokračování mě zklamal. Bylo tam na mě moc mluvení a skoro žádná akce. Žádné chaotické […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Machete zabíjí | Machete Kills [35%]16. ledna 2014 Machete zabíjí | Machete Kills [35%] Film, který sám o sobě je založený na falešném traileru, který paroduje ty nejpřepálenější akční výplachy minulých desetiletí a který byl nalepen na dvojprogram podobně laděných filmů, byl před lety docela úspěch. Ztrácíte se? Řeč je […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Rychle a zběsile 7 – Vítejte v našem světě: Nové tváře v sérii1. dubna 2015 Rychle a zběsile 7 – Vítejte v našem světě: Nové tváře v sérii Do svých rolí se vrátil celý hvězdný soubor a filmaři opět hledali nové tváře, které by s nimi rezonovaly. V galerii Rychlých zločinců je Owen Shaw nejpůsobivějším soupeřem, s kterým parta dosud měla tu čest. Jediným smrtícím pohybem […] Posted in Speciály
  • G.I. Joe 2: Odveta – 40%31. března 2013 G.I. Joe 2: Odveta – 40% Jsou tomu 4 roky, co šel první film, který je dělán dle hraček G.I. Joe. Tento rok do kin přišel díl druhý, který je bohatší na herecké hvězdy větší velikosti. Byl jsem docela rád, že v první filmu byli herci, které moc neznám a ti slavní […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Nespoutaný Django – 80 %9. ledna 2013 Nespoutaný Django – 80 % Nový film Quentina Tarantina přibližuje svérázným způsobem život na jihu Spojených států před vypuknutím občanské války. Černoch Django (Jamie Foxx) se postupně mění z kurážného, ale nijak důvtipného otroka, v chlapíka se srdcem pravého […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • G.I. JOE 2: ODVETA – O POSTAVÁCH A OBSAZENÍ20. března 2013 G.I. JOE 2: ODVETA – O POSTAVÁCH A OBSAZENÍ Z prvního dílu se vrací postava DUKEA, mladého amerického vlastence, vojáka, který sebevědomě, s precizností a patřičnou hrdostí vede svůj tým. DUKE, oddaný a loajální, udělá cokoli, aby své vojáky chránil, a snaží se z každého vykřesat […] Posted in Speciály
  • G.I. JOE 2: ODVETA – O FILMU20. března 2013 G.I. JOE 2: ODVETA – O FILMU Producent Lorenzo di Bonaventura, který se podílel na některých z dosud nejúspěšnějších filmových sérií včetně TRANSFORMERS s tržbami dosahujícími miliardy dolarů, měl pocit, že závěr prvního filmu ponechává prostor pro důkladnější ponor […] Posted in Speciály

X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.