Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Muzikál aneb Cesty ke štěstí – 45 %

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Připravit zajímavé představení s partou mladých lidí je docela dobrá záminka, jak rozehrát aktuální lidské příběhy v kulisách osvědčené divadelní hry nebo muzikálu. Jednak se tak připomene vybrané umělecké dílo a současně máme určitou činnost pro současné hrdiny. Vypadá to jednoduše, ale výsledek je nejistý. Tak trochu nejistým výsledkem je i film Muzikál aneb Cesty ke štěstí, který natočila režisérka Slobodanka Radun.

Mus01Scénárista Václav S. Sadilek využil český filmový muzikál Starci na chmelu, který v roce 1964 natočil režisér Ladislav Rychman. V době uvedení do kin i v následujících desetiletích měl tento film u diváků velký ohlas. Příběh nebyl nijak složitý, ale zaujaly herecké výkony a především hudba autorů Jiřího Bažanta, Jiřího Maláska a Vlastimila Hály. Scénář nového filmu sleduje žáky hudební konzervatoře při nacvičování muzikálu v rámci prázdninového soustředění. Jsou tu výrazné individuality a nenápadné „myšky“, které pod vedení dvou pedagogů nacvičují choreografii jednotlivých tanečních výstupů pro závěrečné vystoupení jejich studia. Během zkoušení se rozvíjí různé vztahy, kvete láska i žárlivost. Své slabé chvilky mají i učitelé a stranou nezůstane ani jeden ze sousedů z nedaleké vesnice. Ač se to zpočátku nezdá, příprava vystoupení všechny stmelí a příběh končí jako v čítance z minulého století.

Jestli někteří herci nepůsobí přirozeně a jejich repliky jsou jako ze špatného televizního seriálu, pak na tom má svůj podíl scénář. Text dělá problémy i zkušeným hercům, jako je Roman Vojtek (Pavel) nebo Vica Kerekes (Beáta). Schází víc slov a větší důraz na vzájemné jiskření. Podobné problémy má i Vladimír Polívka (Filip) a Anna Fialová (Tereza). Postava Filipa je konfliktní, ale zároveň s ním cloumají city. Proč ale tato vznětlivá postava nijak nereaguje, když není jeho láska opětována? Naopak trapně pak působí scéna, kdy se Filip a Pavel navzájem předhánějí v omlouvání. Scénář prostě nenabídl hercům kvalitní text a režisérka nenašla způsob, jak jednotlivé scény s herci rozehrát. Jako by se všichni spoléhali na hudební a taneční složku filmu.

Mus02Hudba nemá chybu a je působivá stejně jako před padesáti lety. Zaujal mě také Adam Mišík, který se sice se svým herectvím vnitřně asi musel poprat, ale jako zpěvák se předvedl v nevšedně citlivém ladění.  A není jeho vinou, že zpěv se míjel s taneční kreací jeho zamilované spolužačky.

Taneční výstupy jsou díky choreografii Dany Morávkové příjemným pokoukáním, protože v sobě mají hravost i potřebnou míru souhry. Nejvíce se mi líbilo taneční vystoupení na diskotéce, protože tady se tančilo s radostí a patrnou energií.

Film by bez hudby a tanečních výstupů byl nezajímavý a na úrovni studentského filmu. S hudbou a tancem je to podívaná chvílemi jen na oko. Mně osobně to nestačí a stále si nejsem jistá, jestli se podaří tímto filmem podchytit zájem mladých diváků, kterým je film určen.

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:

 • Muzikál aneb Cesty ke štěstí11. ledna 2016 Muzikál aneb Cesty ke štěstí Dnes proběhla novinářská projekce nového českého filmu, kde v příběhu ze školního soustředění žáků pražské konzervatoře zazní známé melodie z muzikálu Starci na chmelu. Příběh o studentských trápeních a začínajících láskách  připomene […] Posted in Filmové premiéry
 • Jiří Menzel poděkuje Táboru promítáním pod širým nebem24. srpna 2012 Jiří Menzel poděkuje Táboru promítáním pod širým nebem Natáčení nového filmu Jiřího Menzela Sukničkáři se chýlí ke konci. Tvůrci filmu chtějí veřejně poděkovat obyvatelům Tábora za pomoc při natáčení. Nachystali pro ně promítání zdarma.   Tábor, 25.srpna 2012 - Přesně měsíc […] Posted in Články
 • Jiří Menzel dostříhal svou novou komedii a změnil název na Donšajny22. ledna 2013 Jiří Menzel dostříhal svou novou komedii a změnil název na Donšajny Praha, 22.ledna 2013 – Donšajni – pod tímto názvem uvede Jiří Menzel 30.května do kin svou novou komedii Režisér Jiří Menzel se rozhodl vrátit k pracovnímu názvu svého nového filmu. Místo Sukničkářů tak v květnu do kin dorazí […] Posted in Články
 • Decibely lásky – Recenze – 20%12. února 2016 Decibely lásky – Recenze – 20% Decibely lásky jsou letním muzikálem plným romantiky a písniček Michala Davida, který film spoluprodukoval a hraje v něm sám sebe ve scéně, která se odehrává na jeho koncertu. V podstatě jde o jakési volné pokračování Discopříběhů, kdy […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Decibely lásky29. ledna 2016 Decibely lásky V hlavních rolích příběhu tří dvojic zcela rozdílného věku, jejich přátel a současných i minulých lásek se objeví otec a syn Rudolfové Hrušínští, Iva Janžurová, Alžběta Bartošová, Filip Cíl, Petra Svoboda, Roman Vojtek, Lucie Vondráčková, […] Posted in Filmové premiéry
 • 7 dní hříchů – 70 % 21. května 2014 7 dní hříchů – 70 % Film byl inspirován skutečnými událostmi, které se udály v sedmi poválečných dnech na Šumpersku roku 1945. Agnes, žena lesníka Jana Olšana, uteče z domu a nezanechá po sobě žádný dopis. Jan se jí vydá hledat, protože život v lesích a na […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • dabel14. května 2012 Líbáš jako ďábel – 65 % Tato věta padne ke konci filmu a není to v situaci nijak příjemné pro jednoho z hlavních hrdinů nového filmu režisérky a scénáristky Marie Poledňákové. Film je pokračováním divácky úspěšné komedie Líbáš jako Bůh, kterou uvedla společnost […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Padesátka – 35 %29. prosince 2015 Padesátka – 35 % Magická číslovka, která může způsobit parádní životní kotrmelce.  Jak jinak si vysvětlit fakt, že se scénárista Petr Kolečko nechal tímto číslem zlákat a napsal divadelní hru. A světe div se, bláznivá komedie si získala příznivce a […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Vrásky z lásky – 65 %. 12. dubna 2012 Vrásky z lásky – 65 %. Dostat před kameru dvojici výborných herců, Jiřinu Bohdalovou a Radka Brzobohatého, bylo snem režiséra Jiřího Stracha. Jen napsat správný scénář a bude vyhráno. Zalíbil se jim až scénář o naději. Bývalý učitel Oto je před závažnou oční […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Vladimír Polívka – Kuba26. února 2016 Vladimír Polívka – Kuba V pohádce hrajete Kubu, mohl byste nám ho trochu přiblížit?  Je to takový ten antihrdina, který nejdřív činí a až potom myslí. Většinou, co může, to pokazí. Je to popleta, harlekýn děje. Provází příběhem, ale nesleduje jeho hlavní […] Posted in Rozhovory

X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.