Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Do posledního dechu – 60 %

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Odvaha a pořádná dávka zkušeností nechybí hlavním hrdinům filmu, který připomíná skutečnou událost z roku 1952. Pro někoho to je už doba „pravěku“, ale skuteční hrdinové se rodí v každé době a nemusí své hrdinství dokazovat při nějaké bojové akci. V únoru uvedeného roku došlo nedaleko stanice pobřežní stráže Chathamu ke dvěma tragickým událostem. Dva ropné tankery se na rozbouřeném moři a za sněhové vánice rozlomily a jejich posádky zůstaly na palubách. O záchraně trosek a posádky tankeru SS Pendleton se pokusila čtyřčlenná posádka člunu pobřežní stráže pod velením kapitána Bernieho Webbera. Drsná plavba malého plavidla byla stejně nebezpečná jako plavba trosek tankeru se zbytkem posádky, která důvěřovala v rozhodnost a znalosti jediného člověka. Tím byl zástupce hlavního strojníka, Ray Sybert. Bez něj by námořníci zvolili na první pohled snadný způsob záchrany. Ale pro překonání rozbouřeného moře a nepříznivého počasí si museli všichni sáhnout na samý pokraj svých sil.

DoPoslDechu1Jestliže za svou záchrannou akci v roce 1952 dostali členové pobřežní stráže vyznamenání a stali se příkladem zcela ojedinělé úspěšné akce, pak si zaslouží i filmové zpracování. Autoři scénáře jsou hned tři. Paul Tamasy a Eric Johnson mají za sebou hodně filmových i televizních děl a na akčním dramatu Fighter spolupracovali už se Scottem Silverem. Spolupráce se jim nejspíš zalíbila, a tak se pustili do zachycení dramatického boje člověka s přírodními živly. Natáčení filmu v současné době umožňuje vyspělá technika a počítače. Příběh musel co nejvíce odpovídat skutečnosti, protože někteří aktéři ještě žijí. Přesto se podařilo napsat příběh i s milostnou linkou, do které je lehce zamotán kapitán Bernie Webber. V civilu působí jako nesmělý a uzavřený člověk, ale na moři je rozhodný a odvaha mu rozhodně nechybí. Je to skutečný hrdina všedního dne, který na první pohled žádného filmového hrdinu ničím nepřipomíná. Další skupinu odvážných mužů tvoří posádka člunu pobřežní hlídky a posádka tankeru. Také tady se do popředí dostává Ray Sybert bez ohledu na to, jakou funkci na lodi zastává. Skupina ho začne respektovat, protože je přesvědčí, že je dobré udělat něco rozumného pro svou záchranu, než čekat pasivně na svou smrt. Jeho vedoucí postavení se pak propojí se solidárností a spoluprací všech členů posádky. Vedle lidí, kteří jsou na rozbouřeném moři a bojují o život, jsou další postavy čekající na pobřeží v obavách a nejistotě, protože mají z moře respekt, znají jeho sílu a uvědomují si nebezpečí. Závěrečná scéna v přístavu a následující historické doplnění údajů o osudech hlavních hrdinů je nejlepší tečkou.

DoPoslDechu2Režisér filmu Craig Gillespie se snažil co nejvíce zachovat dobovou atmosféru, a to nejen užitím dobové techniky a věrné kopie vnitřky strojovny ropného tankeru, ale také ve způsobu chování ve vztazích mužů a žen, kteří žili v padesátých letech v městečkách na pobřeží. Drsné podmínky života na západním pobřeží se svým způsobem odrážejí i ve strohosti a málomluvnosti hrdinů příběhu. Hodně scén bylo natáčeno v ateliérech bývalých loděnic Fore River v Quincy, ale díky střihu a neustálému vodnému přívalu jsou natočené scény na tankeru docela věrohodné. Natáčení plavby malého záchranného člunu při překonávání vln dalo tvůrcům filmu pěkně zabrat. Je jasné, že bez triků by se film nemohl natočit. Ale ačkoliv technické provedení nepatří k těm zdařilým, zůstává celkový dojem na únosné míře. Je to film, který má připomenout skutečnou událost a odvahu lidí při vykonávání své profese. To se v tomto případě podařilo. Bez ohledu na herecké výkony, které se drží v průměru, je filmový příběh působivý.

DoPoslDechu3V roli Bernieho Webbera se s plachou tváří představuje Chris Pine. Nevím, zda se snažil přiblížit co nejvíce své skutečné předloze, nebo to byla jeho stylizace. Každopádně by mu pomohlo, kdyby využil větší výrazový rejstřík. To Casey Affleck  působil v roli strojníka Raya Syberta živě a výrazněji. Jako panenka z jiného světa mi přišla Holly Grainger v roli zamilované Miriam. Do drsného pobřežního světa mi nepasovala její neustále načiněná postava s namalovanou pusinkou sešpulenou do srdíčka. Tahle postava sice s příběhem souvisí a naznačuje, jak obtížné bylo postavení manželky člena pobřežní stráže, stejně jako rybáře a námořníka. Holly Grainger však působí po dlouhou dobu jako načiněná slečinka a její proměna v chápající a obdivující manželku zůstala ukrytá hluboko pod nánosem líčidel a rtěnky.

Film je přes určité technické nedokonalosti zajímavou podívanou a připomínkou, že hrdina se neukrývá jen v pohádkách nebo někde ve válečné zóně.

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:

 • Kapitán Phillips – 75 %19. listopadu 2013 Kapitán Phillips – 75 % Skutečné lidské příběhy bývají plné napětí a odvahy víc, než vymyšlené slátaniny.  Také pro film Kapitán Phillips předchozí věta platí a inspirace skutečným příběhem kapitána nákladní lodi a jeho posádky se vyplatila. Do kin se dostává […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Rychle a zběsile 6 – 50%19. února 2016 Rychle a zběsile 6 – 50% Tvůrci šestého dílu Rychle a zběsile si museli nechat udělat průzkum, podle kterého už fanoušci série trpí zvýšenou necitlivostí na akční hrátky předešlých dílů. Jak by bylo jinak možné, že šestka ztrácí soudnost a v závěrečné třetině nám […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Nezlomný – 55 %19. ledna 2015 Nezlomný – 55 % Louis Zamperini se jako mladý a nadějný atlet dostane na Olympijské hry do Berlína. Jeho výkon sice není na medaili, ale svým strhujícím závěrečným finišem zaujme diváky, i samotného Hitlera. Jenže válka změní mladému sportovci plány. Že […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Rezistence (2015) – 80%14. dubna 2016 Rezistence (2015) – 80% Po roce tu máme další filmové pokračování knižní série Divergence pod názvem Rezistence. Hned na první pohled je vidět, že druhý díl režíroval jiný režisér. Po neshodách Neila Burgera se studiem jej nahradil německý režisér Robert […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Trója – Aneb velké zklamání…15. května 2004 Trója – Aneb velké zklamání… Aby bylo mezi námi od počátku jasno: Trója NENÍ historický film. Á, vidím, že mi nevěříte. Dobrá, řeknu to tedy ještě jednou: Trója NENÍ historický film. A do třetice: Trója NENÍ historický film. Už je to lepší? Historický film by […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Popelka (Cinderella) – Recenze – 60%24. března 2015 Popelka (Cinderella) – Recenze – 60% Filmem Zloba – Královna černé magie se loni studio Disney úspěšně pokusilo oprášit pohádku o Šípkové Růžence a vtisknout jí háv moderní a vizuálně našlapané podívané. Nyní se o to samé snaží s Popelkou. Zatímco však Zloba byla poněkud […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Bojovník (Southpaw) – 60 %23. července 2015 Bojovník (Southpaw) – 60 % Billy Hope je boxer, který je právě na výsluní své kariéry. Získal mistrovský titul a jeho milovaná žena Maureen by chtěla, aby se teď víc věnoval své rodině. To se ale nehodí jeho manažerovi, který by ho potřeboval na další zápasy. Při […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Dárek (The Gift) – 60 %18. srpna 2015 Dárek (The Gift) – 60 % Manželé Simon a Robyn se rozhodli, že se odstěhují z velkoměsta. Rozhodnou se pro dům, který je nedaleko místa, kde Simon prožil své dětství a dospívání. Nový dům je potřeba zařídit, čehož se ujme Robyn. Při uklízení se seznámí se […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Rychlí a zběsilí – 55%14. února 2016 Rychlí a zběsilí – 55% Rychlí a zběsilí jsou předělovým patníkem ve vývoji celé série Rychle a zběsile. Po dvou stylizovaných dílech se vrací ke kořenům, k prvnímu dílu s jeho celkovým tónem i hereckým obsazením. To dobře ilustruje už anglický název, identický […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Chraň nás od zlého – 65 %2. července 2014 Chraň nás od zlého – 65 % Newyorský policista Ralph Sarchie pracuje v jedné z nejnebezpečnějších částí New Yorku, v Bronxu. Každý den tak řeší případy plné násilí, ne vždy však je jeho vyšetřování úspěšné. Jediným místem, kde si může Ralph oddechnout, je doma, s […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)

X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.