Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Deadpool – pansexuální antihrdina drtící veškeré konvence

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Nahrávám...


.

   „Je to jako když dva smrdutý vágusové souloží ve svých vlastních chcankách.“ Pokud vámi právě projela vlna odporu, přestaňte číst, zavřete tuto záložku a předstírejte, že o žádném Deadpoolovi nevíte. A už vůbec na něj nechoďte. Vy ostatní jste právě prošli první a nejdůležitější zkouškou ohněm, protože podobných hlášek je v průběhu stopáže jak naseto a protagonista se s ničím nemaže. Vítejte ve světě zvráceného antihrdiny, jehož některé vtípky jsou stejně nesmrtelné jako on sám. Zahoďte valentýnská srdíčka a připravte si bránici, nervy i mozkovou kapacitu – Deadpool přichází.

    Postava, která se sama představuje jako „Pool. Dead.“, vznikla v největší komiksové továrně Marvelu. Že se vymyká nepatřičným chováním jste již zřejmě pochopili, jenže Deadpool vybočuje snad na všech frontách. Jako jediný superhrdina si uvědomuje, že je v komiksu, a patřičně toho využívá. Funguje zde tedy málokdy vídaná a často kritizovaná komunikace s divákem, kdy si hlavní antihrdina pozastaví záběr nebo namísto k okolním postavám promlouvá přímo k nám. A právě divákům vypráví svůj příběh, od nespoutaného elegantního žoldáka, přes lidskou trosku zlomenou rakovinou, po jednu z nejkontroverznějších postav komiksového světa.

deadpool-gallery-05-gallery-image

  Přičemž příběh samotný se standardům nevymyká. Životem ošlehanému vojákovi Wadeu Wilsonovi s agresivní formou rakoviny nabídne nejmenovaná společnost vyléčení a jako bonus nadpřirozené schopnosti. Slovy Dona Corleoneho, která ve filmu rovněž uslyšíme, tedy nabídka, která se neodmítá. Proces uzdravení a mutace je ale, jak již zasvěcení tuší, nepředstavitelně bolestivý a útrpný. A proto jakmile namísto žoldáka Wilsona z popela povstane znetvořený superhrdina, jeho jediným hnacím motorem se stane pomsta. Pomsta namířená proti svému stvořiteli, který mu zajistil ta největší možná muka, a díky němuž se nyní kvůli svému vzhledu nemůže ukázat před svou přítelkyní.

    Šablonovitý příběh, říkáte si, že? Ovšem takto se jeví jen na scénáři, který s přestávkami vznikal dlouhých šest let. V praxi je film zběsilou jízdou napěchovanou černým humorem, vynikající akcí i dialogovými přestřelkami. Odkud ale tvůrci načerpali onu dravou energii, která z plátna přímo čiší a která tolika novodobým blockbusterům chybí?

dead

     Odpověď již mezi řádky zazněla. Deadpool vypráví svůj příběh ve třech dějových rovinách – a právě v tom tkví tajemství nepřetržitého tempa. Jakmile v jedné časové lince začne děj pokulhávat a ztrácet na dynamice, náš antihridna jednoduše přeskočí do jiné a plynule pokračuje s vyprávěním, doplněným o vlezlé řečnické otázky. Teoreticky tento nápad bude fungovat vždy, je potom jen na tvůrcích, aby film působil jako konzistentní, netrhané dílo. A to se podařilo. Režisér Miller, který může bezesporu svůj celovečerní debut považovat za úspěch, i dvojice scenáristů stojících za ztřeštěným Zombielandem se s filmem poprali na výbornou. Dlouho odsouvaný námět, který Fox odkoupil od New Line Cinema, je svižný, vtipný akčňák, který téměř dostává vysokým očekáváním.

    Mnohé naláká i jméno skladatele, který je jednou z největších vycházejících nadějí ve filmové hudební branži – Tom Holkenborg aka Junkie XL. Prostoru se mu ale tentokrát dostalo jen nezbytné minimum a jeho dravé, dramatické skladby nedostaly možnost výrazněji proniknout do podkreslení obrazu. Namísto toho zazní agresivní rap, prachem zapadané discové vypalovačky i teskné skladby z romantických kultů. Pokud kroutíte hlavou a Deadpoola jste neviděli, tak si ji nevykruťte předčasně. To musíte nejdřív vidět. Deadpool mouchy má a onen nezapomenutelný zážitek se nedostavil. Labužníci břitkého humoru i bojkotéři Valentýna si ale rozhodně přijdou na své.

80 %

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:

 • Deadpool – “… NÁSILNÉ SCÉNY, HRUBÝ JAZYK, NAHOTA SPOJENÁ SE SEXUALITOU”7. února 2016 Deadpool – “… NÁSILNÉ SCÉNY, HRUBÝ JAZYK, NAHOTA SPOJENÁ SE SEXUALITOU” Deadpoolovy souboje, vášnivé milostné scény mezi Wadem a Vanessou a Deadpoolova non-stop barvitá verbální stylistika - to vše přispívá k filmovému hodnocení R-rating (film je přístupný mládeži do 16 let pouze v doprovodu dospělé osoby). […] Posted in Speciály
 • Deadpool7. února 2016 Deadpool DEADPOOL, inspirovaný jedním z nejméně tradičních anti-hrdinů marvelovských komiksů, vypráví příběh bývalého člena speciálních jednotek, který se stal žoldákem. Wade Wilson byl podroben nebezpečnému experimentu, který mu sice umožnil […] Posted in Speciály
 • Deadpool – PŘÁTELÉ, NEPŘÁTELÉ, MILENCI A MUTANTI7. února 2016 Deadpool – PŘÁTELÉ, NEPŘÁTELÉ, MILENCI A MUTANTI Ve skutečnosti Millerovo filmové vyprávění vyvolává soucit se všemi protagonisty. Nejvíce ze všeho tomu tak je v případě dojemného milostného vztahu mezi Wadem a Vanessou Carlysle, kteří se do sebe zamilují pro své nedostatky. Vanessa […] Posted in Speciály
 • Deadpool – ZA VŠE MOHOU JIZVY7. února 2016 Deadpool – ZA VŠE MOHOU JIZVY Slavný básník kdysi napsal “…ty nejsilnější osobnosti jsou cejchované jizvami” - což jistě platí o Deadpoolovi, jehož znetvořený obličej se stal výsledkem hrůzného experimentu, který podstoupil. Stejně tak platí poznámka jeho kamaráda […] Posted in Speciály
 • Deadpool – JE TO ZÁBAVA, DOKUD VÁS NEPROBODNOU JAPONSKÝM MEČEM7. února 2016 Deadpool – JE TO ZÁBAVA, DOKUD VÁS NEPROBODNOU JAPONSKÝM MEČEM Realizace netradičních superhrdinských kousků, vytvořila během natáčení nečekanou atmosféru. Stan Lee dodává: “Když vidíte Tima Millera a Ryana Reynoldse, jak společně pracují, jste svědkem jejich souhry. Dívají se na film stejným […] Posted in Speciály
 • Deadpool – screeny z traileru5. srpna 2015 Deadpool – screeny z traileru Posted in Články
 • Ulice Cloverfield 10 – Ponorková paranoia5. dubna 2016 Ulice Cloverfield 10 – Ponorková paranoia Jedna místnost. Tři lidé. Hluboko pod zemí. Nelze utéct. Nebo spíše – nikdo opravdu nechce utéct.    Ulice Cloverfield 10 je možná postapokalyptický film a možná taky ne. Divák je po celou dobu držen v nejistotě stejně jako Michelle […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Sicario – deprese se stoprocentní zárukou24. října 2015 Sicario – deprese se stoprocentní zárukou Za hranice vlastní země, za meze vlastních ideálů, na pokraji smrti a morálky. Depresivní těžkopádný film, který skopne diváka do nejhlubší deprese.      Americko-mexická hranice, kde ročně umírají stovky lidí, se opět zmítá v […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Parádně Pokecal – 70%14. srpna 2014 Parádně Pokecal – 70% „Myslím, že je blbost si nepokecat, když si ten druhej chce pokecat. Co myslíš? Já si myslím, že bys neměl tolik chlastat.“ Podle mě nejvýstižnější dialog celého debutového snímku Tomáše Pavlíčka. Jde o jakousi generační výpověď, která se […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Hledá se Dory – 80%27. června 2016 Hledá se Dory – 80% "Hledá se Dory." "Počkat, kdo?" "Dory!" "Tak jo, my vám ji pomůžeme najít." "Tak jo, a koho vlastně hledáme?".  Tak by se dal zjednodušeně popsat dlouho očekávaný animák Hledá se Dory, který vzniknul díky spolupráci Disney a Pixaru, pod […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)

X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.