Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Deadpool – pansexuální antihrdina drtící veškeré konvenceHodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Nahrávám...


.

   „Je to jako když dva smrdutý vágusové souloží ve svých vlastních chcankách.“ Pokud vámi právě projela vlna odporu, přestaňte číst, zavřete tuto záložku a předstírejte, že o žádném Deadpoolovi nevíte. A už vůbec na něj nechoďte. Vy ostatní jste právě prošli první a nejdůležitější zkouškou ohněm, protože podobných hlášek je v průběhu stopáže jak naseto a protagonista se s ničím nemaže. Vítejte ve světě zvráceného antihrdiny, jehož některé vtípky jsou stejně nesmrtelné jako on sám. Zahoďte valentýnská srdíčka a připravte si bránici, nervy i mozkovou kapacitu – Deadpool přichází.

    Postava, která se sama představuje jako „Pool. Dead.“, vznikla v největší komiksové továrně Marvelu. Že se vymyká nepatřičným chováním jste již zřejmě pochopili, jenže Deadpool vybočuje snad na všech frontách. Jako jediný superhrdina si uvědomuje, že je v komiksu, a patřičně toho využívá. Funguje zde tedy málokdy vídaná a často kritizovaná komunikace s divákem, kdy si hlavní antihrdina pozastaví záběr nebo namísto k okolním postavám promlouvá přímo k nám. A právě divákům vypráví svůj příběh, od nespoutaného elegantního žoldáka, přes lidskou trosku zlomenou rakovinou, po jednu z nejkontroverznějších postav komiksového světa.

deadpool-gallery-05-gallery-image

  Přičemž příběh samotný se standardům nevymyká. Životem ošlehanému vojákovi Wadeu Wilsonovi s agresivní formou rakoviny nabídne nejmenovaná společnost vyléčení a jako bonus nadpřirozené schopnosti. Slovy Dona Corleoneho, která ve filmu rovněž uslyšíme, tedy nabídka, která se neodmítá. Proces uzdravení a mutace je ale, jak již zasvěcení tuší, nepředstavitelně bolestivý a útrpný. A proto jakmile namísto žoldáka Wilsona z popela povstane znetvořený superhrdina, jeho jediným hnacím motorem se stane pomsta. Pomsta namířená proti svému stvořiteli, který mu zajistil ta největší možná muka, a díky němuž se nyní kvůli svému vzhledu nemůže ukázat před svou přítelkyní.

    Šablonovitý příběh, říkáte si, že? Ovšem takto se jeví jen na scénáři, který s přestávkami vznikal dlouhých šest let. V praxi je film zběsilou jízdou napěchovanou černým humorem, vynikající akcí i dialogovými přestřelkami. Odkud ale tvůrci načerpali onu dravou energii, která z plátna přímo čiší a která tolika novodobým blockbusterům chybí?

dead

     Odpověď již mezi řádky zazněla. Deadpool vypráví svůj příběh ve třech dějových rovinách – a právě v tom tkví tajemství nepřetržitého tempa. Jakmile v jedné časové lince začne děj pokulhávat a ztrácet na dynamice, náš antihridna jednoduše přeskočí do jiné a plynule pokračuje s vyprávěním, doplněným o vlezlé řečnické otázky. Teoreticky tento nápad bude fungovat vždy, je potom jen na tvůrcích, aby film působil jako konzistentní, netrhané dílo. A to se podařilo. Režisér Miller, který může bezesporu svůj celovečerní debut považovat za úspěch, i dvojice scenáristů stojících za ztřeštěným Zombielandem se s filmem poprali na výbornou. Dlouho odsouvaný námět, který Fox odkoupil od New Line Cinema, je svižný, vtipný akčňák, který téměř dostává vysokým očekáváním.

    Mnohé naláká i jméno skladatele, který je jednou z největších vycházejících nadějí ve filmové hudební branži – Tom Holkenborg aka Junkie XL. Prostoru se mu ale tentokrát dostalo jen nezbytné minimum a jeho dravé, dramatické skladby nedostaly možnost výrazněji proniknout do podkreslení obrazu. Namísto toho zazní agresivní rap, prachem zapadané discové vypalovačky i teskné skladby z romantických kultů. Pokud kroutíte hlavou a Deadpoola jste neviděli, tak si ji nevykruťte předčasně. To musíte nejdřív vidět. Deadpool mouchy má a onen nezapomenutelný zážitek se nedostavil. Labužníci břitkého humoru i bojkotéři Valentýna si ale rozhodně přijdou na své.

80 %

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:

 • Deadpool – “… NÁSILNÉ SCÉNY, HRUBÝ JAZYK, NAHOTA SPOJENÁ SE SEXUALITOU”7. února 2016 Deadpool – “… NÁSILNÉ SCÉNY, HRUBÝ JAZYK, NAHOTA SPOJENÁ SE SEXUALITOU” Deadpoolovy souboje, vášnivé milostné scény mezi Wadem a Vanessou a Deadpoolova non-stop barvitá verbální stylistika - to vše přispívá k filmovému hodnocení R-rating (film je přístupný mládeži do 16 let pouze v doprovodu dospělé osoby). […] Posted in Speciály
 • Deadpool7. února 2016 Deadpool DEADPOOL, inspirovaný jedním z nejméně tradičních anti-hrdinů marvelovských komiksů, vypráví příběh bývalého člena speciálních jednotek, který se stal žoldákem. Wade Wilson byl podroben nebezpečnému experimentu, který mu sice umožnil […] Posted in Speciály
 • Deadpool – PŘÁTELÉ, NEPŘÁTELÉ, MILENCI A MUTANTI7. února 2016 Deadpool – PŘÁTELÉ, NEPŘÁTELÉ, MILENCI A MUTANTI Ve skutečnosti Millerovo filmové vyprávění vyvolává soucit se všemi protagonisty. Nejvíce ze všeho tomu tak je v případě dojemného milostného vztahu mezi Wadem a Vanessou Carlysle, kteří se do sebe zamilují pro své nedostatky. Vanessa […] Posted in Speciály
 • Deadpool – ZA VŠE MOHOU JIZVY7. února 2016 Deadpool – ZA VŠE MOHOU JIZVY Slavný básník kdysi napsal “…ty nejsilnější osobnosti jsou cejchované jizvami” - což jistě platí o Deadpoolovi, jehož znetvořený obličej se stal výsledkem hrůzného experimentu, který podstoupil. Stejně tak platí poznámka jeho kamaráda […] Posted in Speciály
 • Deadpool – JE TO ZÁBAVA, DOKUD VÁS NEPROBODNOU JAPONSKÝM MEČEM7. února 2016 Deadpool – JE TO ZÁBAVA, DOKUD VÁS NEPROBODNOU JAPONSKÝM MEČEM Realizace netradičních superhrdinských kousků, vytvořila během natáčení nečekanou atmosféru. Stan Lee dodává: “Když vidíte Tima Millera a Ryana Reynoldse, jak společně pracují, jste svědkem jejich souhry. Dívají se na film stejným […] Posted in Speciály
 • Deadpool – screeny z traileru5. srpna 2015 Deadpool – screeny z traileru Posted in Články
 • Ulice Cloverfield 10 – Ponorková paranoia5. dubna 2016 Ulice Cloverfield 10 – Ponorková paranoia Jedna místnost. Tři lidé. Hluboko pod zemí. Nelze utéct. Nebo spíše – nikdo opravdu nechce utéct.    Ulice Cloverfield 10 je možná postapokalyptický film a možná taky ne. Divák je po celou dobu držen v nejistotě stejně jako Michelle […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Sicario – deprese se stoprocentní zárukou24. října 2015 Sicario – deprese se stoprocentní zárukou Za hranice vlastní země, za meze vlastních ideálů, na pokraji smrti a morálky. Depresivní těžkopádný film, který skopne diváka do nejhlubší deprese.      Americko-mexická hranice, kde ročně umírají stovky lidí, se opět zmítá v […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Parádně Pokecal – 70%14. srpna 2014 Parádně Pokecal – 70% „Myslím, že je blbost si nepokecat, když si ten druhej chce pokecat. Co myslíš? Já si myslím, že bys neměl tolik chlastat.“ Podle mě nejvýstižnější dialog celého debutového snímku Tomáše Pavlíčka. Jde o jakousi generační výpověď, která se […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Jack Strong aneb Ozvěny LFŠ n.13. srpna 2014 Jack Strong aneb Ozvěny LFŠ n.1 Poláci se prý až příliš utápějí ve své minulost. To, ale vůbec není na škodu, pokud díky tomu může vzniknout kvalitní kinematografie, tak v tom není vůbec žádný problém. Už nějakou dobu o sobě dávají polské snímky vědět na všemožných […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)

X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.