Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Fair Play (2014)

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Je pravdou, že sportovních snímků v ČR (potažmo v Československu) zrovna moc nevzniklo, zejména ty věnované atletice (fotbal je zastoupen celkem slušně) jsou do počtu asi jako ony pověstné šafrány…
Anča (Judit Bárdos) působí v roce 1983 (modří už vědí, že za rok budou OH) ve středisku vrcholového sportu a připravuje se na svoji disciplínu – běh. Má totiž velkou šanci splnit limit právě pro OH. Jako velkému talentu je jí nabídnuta jakási “stromba”, která pomůže zlepšit výkon… a odmítnutí by znamenalo vyřazení ze střediska (a konec vrcholového běhání).
Anča to má blbý, pochází z rodiny, kde taťka sídlí kdesi na západě a mamka je z hlediska režimu nedůvěryhodná. Náš divák tak opět dostává před zrak film, kde se znovu stereotypně opakuje motiv režimem perzekuovaných osob, poslouchajících doma Svobodnou Evropu a tiše spolupracující s disentem (který si tu střihnul Roman Zach). Nu což, film je jinak natočen velmi slušně a profesionálně, takž určitou míru stereotypnosti mu jsem ochoten odpustit. I vizuálně to skutečně působí jako v osmdesátkách (až tedy na ty účesy…) a je znát, že tvůrci si na svém dílu dali záležet. To se cení.
Velmi slušné jsou také herecké výkony, zejména Bárdos (která je mimochodem do češtiny dabována), trochu rozmrzelejší jsem už byl z její matky (Aňa Geislerová), ale i tak to jako celek vůbec nepůsobí zle. Velmi mě potěšily třeba záběry z tréninku v bazénu s nasazenou plynovou maskou, což byla skutečně tréninková metoda, kterou používala Jarmila Kratochvílová (dosud držící světový rekord, že….).
Problematika zneužívání anabolik je určitě zajímavým tématem, není ale na škodu připomenout, že takto nebyl “postižen” jen východní blok, ale něco podobného se odehrávalo i na západě (který je ve filmu vykreslen tak trochu jako rajská zahrada, čemuž se ale nedivím, mnoho lidí to tehdy tak skutečně vnímalo).
Fair Play je tedy určitě velmi dobrým filmem, který si zaslouží oprávněnou pozornost.

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:

  • Fair Play – online7. prosince 2014 Fair Play – online Posted in Filmy online
  • Hořící keř (206 min) – 80%27. ledna 2014 Hořící keř (206 min) – 80% Snímek Hořící keř je film, který můžou diváci shlédnout ve dvou verzích: buď jako samostatný film (206 minut) nebo jako třídílnou TV minisérii (240 minut). Na Václavském náměstí před Národním muzeem si 16.ledna 1969 přinese kanistry […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Pouta22. června 2016 Pouta Vztek, prázdnota, posedlost, útěk. Československo, osmdesátá léta. Antonín, příslušník tajné policie v sobě má obrovský nezacílený vztek a všechno kolem - práce i rodinný život - ho ubíjí a nudí. Upne se na pro něj nedosažitelnou dívku […] Posted in Filmy online
  • Hořící keř (2013)12. března 2013 Hořící keř (2013) Polská režisérka Agnieszka Hollandová má k Praze jistě vřelý vztah, přibližně v době o které pojednává minisérie Hořící keř studovala na pražské FAMU, což v člověku jistě určité zážitky zanechá. Z filmů od Hollandové mě velmi zaujala […] Posted in TV Recenze
  • Dům (Dom 2011)18. června 2012 Dům (Dom 2011) Film Dům slovenské režisérky Zuzany Liové je snímkem, na který jsem se dlouho těšil. Film získal slušné kritiky a i diváci mu vyjádřili svoji návštěvou biografů přízeň. Dokonalý předpoklad pro slušný filmový zážitek. Je tomu skutečně […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Lidice8. září 2011 Lidice Na film, který přibližuje osudy lidí spojených s vypálenou obcí Lidice, jsem se vydala až po delší úvaze. Neměla jsem zájem sledovat rekonstrukci drastické scény spojené s likvidací obce.  Zvědavost mi však nedala a šla jsem se na film […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Já, Olga Hepnarová – 70 %18. března 2016 Já, Olga Hepnarová – 70 % Prügelknabe to nemá v životě lehké a když se v téhle roli člověk doslova zabydlí, tak se z ní těžko dostane. Olga Hepnarová si jako Prügelknabe – otloukánek připadá a jediným místem, kde dokáže vydržet, je chata, kam nikdo nechodí. Samota […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Vrásky z lásky – 65 %. 12. dubna 2012 Vrásky z lásky – 65 %. Dostat před kameru dvojici výborných herců, Jiřinu Bohdalovou a Radka Brzobohatého, bylo snem režiséra Jiřího Stracha. Jen napsat správný scénář a bude vyhráno. Zalíbil se jim až scénář o naději. Bývalý učitel Oto je před závažnou oční […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Nevinné lži II. 27. srpna 2014 Nevinné lži II. Na podzim se začnou v České televizi vysílat další díly úspěšné minisérie Nevinné lži, vysílací čas bude v neděli ve 20 hodin, první díl se bude odvysílán 7. září. První série se vysílala na jaře roku 2013, kdy bylo uvedeno 8 dílů. […] Posted in Články
  • Nevinné lži – fotky z tiskové konference27. srpna 2014 Nevinné lži – fotky z tiskové konference Fotky ve větším rozlišení najdete na webu 10Mpix.cz Posted in Články

X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.