Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Slovensko 2.0 – 60 %

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Tento film není klasickým filmovým snímkem, ale jedná se o unikátní projekt. Snímek tvoří 10 krátkých desetiminutových minifilmů od slovenských režisérů, z nichž někteří jsou známi i v evropském či světovém filmovém světe. Tvůrci jsou velmi rozdílní a jejich díla patří do rozličných žánrů.

Film Pravidlá hry od Ondreje Rudavského není jen o Slovensku, ale snaží se pohlédnout na nedávnou minulost této země v širších souvislostech. Na snímku je zajímavé to, že v něm nehrají běžní herci, ale jakési fiktivní osoby, které se prokoukávají 20. stoletím pomocí filmů. Prostředí je pak vytvořeno díky animaci, která připomíná Chaplinův film Moderní doba. Film doprovází pouze hudba, takže případné komentáře či souvislosti si divák musí sám domyslet.

Dalším snímkem, který mě zaujal, byl film od Miši Suchého Návraty (Returns). Autor se vydává se svými dětmi na Slovensko za prarodiči. Chtějí se s nimi setkat a jejich prostřednictvím se dozvědět více o Slovensku. Mišo natáčí běžné situace, při kterých si stále více uvědomuje, že se změnili nejen jeho rodiče, ale hlavně okolní svět a doba je jiná. Oceňuji, že se režisér nebál natáčet se svou rodinou a v domácím, rodinném prostředí.

Líbil se mi také snímek Čestný občan, který natočil Juraj Herz. Ten přijíždí do svého rodného města, aby obdržel čestné občanství města Kežmarok. Při slavnostní večeři pak následkem nadměrného pití začne vyprávět o své minulosti a utahovat si ze sebe i ostatních osob. Vtipné bylo, že pro Herze to byla první hlavní filmová role, ve které se nebál ukázat své komedianství, takže snímek pak působí jako minigroteska.

Posledním snímkem, který mě zaujal hereckými výkony, byl Jediná známa fotografia Boha režiséra Petera Krištúfka. Herecký koncert Emílie Vášáryové a Milany Lasici v rolích manželů slavící výročí byl opravdu skvělý a pohlazením po duši. Oceňuji, že tito herci jsou ochotni si zahrát i v krátkých snímcích, kde mohou ukázat své herecké umění.

Ostatní filmy, Pohreb prezidenta, Rupicapra, Bez vône, Pssst, Discoboj a Druhý pokus, na mě zapůsobily méně nebo vůbec. Z deseti snímků je pět hraných, jeden animovaný, jeden experimentální a tři hrané dokumentární.

Autoři projektu měli za cíl ukázat pomocí jednotlivých snímků, jaké je Slovensko očima deseti režisérů. Každý režisér si tak mohl vytvořit dílo podle sebe, konečné dílo je různorodé. Žádný ze snímků není natočen úplně pozitivně, vtipné byly Jediná známa fotografia Boha a Čestný občan. Zajímavé muselo být natočit Pravidlá hry, které se vytvářely na počítači. Ostatní snímky pak vyzněly melancholicky, i když nikdy nekončily drasticky.

Oceňuji, že se tvůrcům filmu Slovensko 2.0 podařilo dát dohromady deset režisérů, aby společně vytvořili tento filmový projekt. Každý snímek je tak originálním dokumentem o Slovensku a jeho obyvatelích. Jednotlivá díla sice vytváří společný projekt, ale i samostatně by mohly fungovat jako krátké filmové snímky.

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:

  • Učitelka – Synopse/O filmu4. července 2016 Učitelka – Synopse/O filmu Synopse Zdánlivě empatická a laskavě vyhlížející učitelka manipuluje prostřednictvím svých žáků jejich rodiči za účelem osobního obohacení, ať už v podobě materiálních výhod, či dokonce vidiny milostného poměru. Nejen z obavy o prospěch […] Posted in Speciály
  • Učitelka – 65 %15. července 2016 Učitelka – 65 % Co je na tom špatného, když si lidé pomáhají? Obhajuje své vlezlé chování kadeřnice Bártová, u které se učitelka Drazdechová nechává doma česat. Za nový účes nechce zaplatit penězi, ale drobnou protislužbou ve prospěch Bártové mladší […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Učitelka19. července 2016 Učitelka Tisková konference filmu Učitelka 12.7.2016. https://www.youtube.com/watch?v=Bmccn-G8BXU Posted in Videa
  • Želary22. září 2003 Želary Tak po devíti letech se Ondřej Trojan vrátil k natáčení filmu. Před devíti lety natočil film "Historky u krbu" a před 12 lety šel do kin jeho režijní debut - Pějme píseň dohola.A znova se nám vrací jako režisér, ne jako jenom […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Meruňkový ostrov – 60%21. března 2012 Meruňkový ostrov – 60% Hlavní ženskou hrdinkou je žena středního věku, která se zamiluje do staršího řidiče nákladního vozu. Náhle jejich setkávání ustane. Po nějakém čase nalezne žena v autobazaru milencovo auto a podle adresy se vydá milence hledat na jižní […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Dědictví aneb Kurva se neříká – 35 %17. března 2014 Dědictví aneb Kurva se neříká – 35 % Multimilionář v letech, Bohuš Stejskal (Boleslav Polívka), vypravil své milované Vlastičce (Dagmar Havlová) pěkný pohřeb. Na venkovském hřbitůvku zazpívá tklivé písně sbor krojovaných žen a sousedé z Olšan se tváří patřičně smutně. Dorazí […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Dům (Dom 2011)18. června 2012 Dům (Dom 2011) Film Dům slovenské režisérky Zuzany Liové je snímkem, na který jsem se dlouho těšil. Film získal slušné kritiky a i diváci mu vyjádřili svoji návštěvou biografů přízeň. Dokonalý předpoklad pro slušný filmový zážitek. Je tomu skutečně […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Horem pádem28. září 2004 Horem pádem Po Šakalích letech, Pelíškách, Musíme si pomáhat a Pupendu přišlo do kin další dílo od jednoho z nejlepších českých režisérů, Jana Hřebejka, který se tentokrát vrhl na aktuální devadesátá léta. Hranice, náklaďák, dvojice řidičů na […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Dědictví aneb Opakovanývtipnenívtipem18. února 2014 Dědictví aneb Opakovanývtipnenívtipem Herec Bolek Polívka přišel o možnost vybudovat hotel s wellness centrem, o farmu v Olšanech a u řady obdivovatelů i o morální kredit. Proto jediná otázka, kterou jsem si kladl před zhlédnutím „dvojky Dědictví“ zněla, přišel i o smysl pro […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Habermannův mlýn – promarněná šance21. října 2010 Habermannův mlýn – promarněná šance Mlynář August Habermann byl skutečnou postavou. V jesenickém pohraničí mu za první republiky patřila velká pila. Jakožto sudetský Němec se oženil těsně před válkou s Češkou židovského původu. Podnikatelská i rodinná idyla, ze které se […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)

X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.