Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Recenze: Doba ledová 4: Země v pohybu

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Tak doufám, že už všechno končí, protože Doba Ledová 4 už začíná vařit z vody. První díl, který už šel před mnoha a lety nám ukázal příběh lenochoda, tygra a mamuta, kteří pomocí malé veverky dokázali přivést do kin celé rodiny. Jenom díky malé veverce dokázali z průměru se stát kultovním.

V porovnáních s Madagaskarem, který posledním dílem změnil styl, tak doba Ledová opakuje všechny zápory, které jsou v pokračování standardním jevem, který je opravdu těžký nenapodobit. U převážné většiny pokračování se další díly nepodaří. Nedaří se pokračovat v nastaveném trendu. To se nepodařilo nejen u doby Ledové, ale i u Matrixu a dalších sérii, kde po úspěšném 1. filmu následuje druhý, případně i další díl, který lidi do kin nepřivádí. Sice by se našli výjimky, ale těch moc není. Výjimky existují. Příkladem poslední doby je Batman a jeho Temný rytíř, potom Indiana Jones, který už pokračoval do 4. dílu. Na všech těchto dílech, které měli úspěšné další částí je a bylo při premiéře vidět, že pokračovaní tvořili původní tvůrci a stále je to bavilo a že režiséři, samozřejmě i scénáristé dokázali svým tvůrčím přístupem navázat na úspěch.  Dobré pokračování není o tom, aby bylo pokračování v premiéře co nejdříve, ale o tom, aby si tvůrci dali čas vychytat veškeré chyby, které by znamenali neúspěch.  Když ale vezmeme některé filmy, které se natáčeli najednou, tak zase je umění natočit úspěšnou sérii. Opravdu s velkou nedůvěrou a nečekaným úspěchem se natáčel film Pán prstenů, který dokázal, to co žádný film před tím. Během dvou-letého natáčení natočit 3 díly filmu, které byly každým rokem lepší.

Bohužel, možná i bohudík nelze natáčet animované filmy najednou. Každému animačnímu studiu trvá příprava do kin každého filmu více než rok, a tak se prostě musí čekat. Po deseti letech tedy přichází 4 díl Doby ledové, kdy jsou stále hlavními postavami lenochod, tygr a mamut. Během několika dílů k nim přišla mamutice a jejich mladá slečna, ale stále je to příběh v době ledové, kde se příběh nejdůležitějších postav spojí. Ve 4 díle tedy znovu sledujeme příběh slavné trojky, doplněné o krátké epizody nejznámější postavy ve filmu. Nejslavnější „Šavloveverka“ má bohužel oproti přechozím dílům málo prostoru, její cesta za oříškem, jejím vysněným grálem je dost krátká a během filmu se objeví pouze snad ve 3 krátkých scénách, a tak šedivý průměr filmu nedokáže posunout do vyšších úrovní. V předchozím díle měla svůj příběh, kdy potkala svojí vyvolenou, ale v tomto díle opravdu její epizoda je krátká. Příběh tygra, mamuta a lenochoda bohužel není tak poutavý, protože se vůbec o ně nebojíme, vždy je jasné, že pomocí lehkých náznaků v příběhu, se dostanou, kam chtějí. Nejen pomoc velryby je očekáváná, ale samozřejmostí je i pomoc mnou nazvaných „syslů“, kteří též pomocí velice k dobrým činům.

Bohužel celá Doba Ledová 4 je slabým odvarem prvního dílů, který byl přelomový. Oproti prvním dílu byl příběh velice chabý. Pro prodloužení filmu je vymyšleno několik vedlejších odboček, které jsem naprosto nechápal. První odbočkou je „zamilovaný“ příběh o přátelství dcery mamuta, potom druhým je trapný příběh příjezdu lenochodí rodiny, která zanechala lenochodu Sidovi jeho babičku, která jako nezajímavá postava umožnila scénáristickou kličkou konečné zachránění. ¨

Poslední odstavec snad bude o tom, že se mi vůbec film nelíbil. Oproti 3 dílu Madagascaru, který tvůrci od píky změněn do cool stylu, tak 4. díl Doby ledové je neustále horší a horší. Docela by mě potěšilo, kdyby 5 dílem už nepokračoval, ale kdo ví, momentálně v Americe je tato animovaná komedie velice úspěšná.

Jiří Borový

Majitel a šéfredaktor Kritiky.cz

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:

  • Doba ledová: Mamutí drcnutí – 55 %12. července 2016 Doba ledová: Mamutí drcnutí – 55 % Do letošního horkého léta se dostává chladivá americká animovaná komedie Doba ledová: Mamutí drcnutí. Jejími hlavními hrdiny je opět mamutí rodinka v čele s taťkou Manny, mamku Ellie a jejich dcerou Broskvičkou, které doplňuje snoubenec […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Doba ledová 2 – Obleva – Pokračování, které nepřekvapilo.2. května 2006 Doba ledová 2 – Obleva – Pokračování, které nepřekvapilo. Sotva se naši hrdinové otřepali z vyčerpávajícího střetu s šavlozubými tygry, už se na ně řítí další nebezpečí. A to hned ve dvou várkách! Krom toho, že se jim podlamuje led pod nohama v důsledku globálního oteplování a kraji jejich bytí […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • 27. října 2002 Doba ledová Mamut + tygr + lenochod + šavlozubá veverka na druhou = zachráněné dítě a kopa srandy k potrhání Doba Ledová    Když vznikl propadák Titan A.E. od společnosti 20th Centuty Fox, tak Fox zrušil svou rozsáhlou animační divizi, a tak […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Škatuláci – 50 %16. října 2014 Škatuláci – 50 % Je jedno městečko, spíše hrad s podhradím. Jménem Sýrečkov. Nevíme, kdo tam vládne, ale místní šlechta se honosí bílými klobouky. Místní policie zase vlastní klobouky červené. Zvláštností je ale to, že podzemí tohoto městečka osídlují […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Ledové království – 50 %2. prosince 2013 Ledové království – 50 % Jen v pohádce mohou postavy prožívat své příběhy s písní na rtech a neutuchající snahou zalíbit se sobě navzájem a také divákům. Ledové království Arendelle je sice kdesi na severu, kde pracují ledaři a místo koní vozí sáně sobi, ale lidé […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Pixely (Pixels) – 60 %28. července 2015 Pixely (Pixels) – 60 % Je rok 1982 a právě se otevírá nová videoherna v městečku, kde žijí dva nerozluční kamarádi Sam Brenner a Will Cooper. I oni jsou nadšenci do videoher, zvláště Sam, který je tak úspěšný, že se dostane na mistrovství videoher. Poznáva […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • Škatuláci – první dojem15. října 2014 Škatuláci – první dojem Tak se nám znova vrátil animovaný klasický film, je ale škoda, že už není s kvalitním příběhem, s kvalitním obsazením a hlavně s kvalitním stylem. Škatuláci jsou pouze normální animovaný film, který 3D animované počítačové filmy lehce […] Posted in Filmové premiéry
  • Pixely – Obsah/O filmu3. srpna 2015 Pixely – Obsah/O filmu             OBSAH              Jako děti v osmdesátých letech Sam Brenner (Adam Sandler), Will Cooper (Kevin James), Ludlow Lamonsoff (Josh Gad) a Eddie Plant (Peter Dinklage) zachránili svět tisíckrát – a stálo je to pokaždé 25 centů […] Posted in Speciály
  • Rudý úsvit | Red Dawn [45%]21. února 2013 Rudý úsvit | Red Dawn [45%] Remaky to mají relativně těžké. I když je jich v poslední době požehnaně, málokterý dokázal dostát kvalitám předlohy, natož ji vůbec překonat. U remaku Rudého úsvitu z roku 1984 to platí dvojnásob. Společnost MGM která jej připravovala […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
  • MUŽ Z OCELI – Blu-ray 3D + 2D Futurepak / Metalpak30. ledna 2014 MUŽ Z OCELI – Blu-ray 3D + 2D Futurepak / Metalpak Recenze filmu na Blu-ray už není moc potřeba, film jsem zrecenzoval už 16. června, ale několik vět z recenze ocituji. „Záporák v hraný Michaele Shannonem je zvolen dobře, ale v rámci akce a jeho charakteristiky by bylo špatné, kdyby […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)

X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.