Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Rebelka (Brave) – Merinda a kouzla – 60 %

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Do kin přichází animovaný film s výraznou dívčí hrdinkou. Společnost Pixar vsadila tentokrát na rusovlasou princeznu Merindu, která si užívá báječný život s jízdou na koni a střelbou z luku. Romantický příběh o princezně Merindě vznikl inspirací starých skotských příběhů a tak trochu ze zkušeností autorky scénáře a režisérky filmu Brendy Chapman. Ta se přiznala, že jejím dalším inspiračním zdrojem byly výchovné zkušenosti s vlastní dcerou. A oba inspirační zdroje jsou v příběhu o Merindě a její rodině hodně znatelné. Základní dějová linka staví a dále rozvíjí názorový rozpor mezi důstojnou a vše zvládající královnou Elinor a její divočejší dcerou Merindou. Představa o tom, jak se má chovat správná mladá dívka, se u obou výrazně odlišuje. Ale protože jde o dobrodružný příběh, tak nesmí ještě chybět kouzla, nebezpečí a humor.

Hlavní hrdinka  Merinda má nebojácného otce Ferguse, rozumnou matku Elinor a ještě tři neposedné brášky. Ti plní důsledně úlohou oživit scény a prezentovat pospolitost rodiny. Postava  Merindy je chováním podobná zpočátku více svému otci. Jízda na koni, střelba z luku a podnikání dobrodružných cest nejsou špatné záliby pro dítko chrabrého otce, ale Merinda to prostě s dobrodružnou náturou podle starostlivé matky přehání. Není divu, že začne pro Merindu hledat vhodného nápadníka.  Přijíždí zástupci tří skotských klanů a mladí nápadníci začnou o rusovlasou Merindu soutěžit. Tady se autoři filmu snažili o zachycení bodrých vůdců a jejich mladých následovníků. Více než chrabrost a obdiv však zakryje komičnost postav. Samotní nápadníci, ani skotské tradiční soutěže, Merindu neoslní.  Merindě se vůbec nikdo nezamlouvá, nezamlouvá se jí ani matčino neustálé napomínání, a tak se vydá hledat na svém oblíbeném koni na pomoc kouzla a čáry. V zarostlé chaloupce, plné vyřezávaných medvědů všech velikostí, dostane Merinda od řezbářky kouzelné koláčky s kouzlem, které všechno zásadně změní. Královna Elinor se sice změní, ale v žádném případě to není dobrá změna. Následují zmatky, nebezpečné situace a konečné řešení má zase v rukou jen Merinda.

Společnost Pixar má s filmy pro děti dobrou zkušenost a daří se jí nacházet zajímavé náměty a zpracování. Hrdinové filmů se zbytečně nepodbízí, mají své problémy i radosti a snaží se zapeklité životní situace řešit. Hrdinové z filmů Hledá se Nemo i VALL-I  touží po přátelství s někým blízkým. I Merinda si získá velice brzo diváky na svou stranu a její touhy a přání jsou pochopitelná. Tentokrát však animovaný příběh zdůrazňuje povahové rysy a jednání, které se stanou základem pro hlavní dějový zvrat. Po všech dramatických situacích konec filmu vyznívá pro hlavní hrdinku pozitivně a co víc, posílí se i vztahy v rodině. Merinda je správný dramatický hrdina, který je odvážný, miluje své blízké a dokáže přistupovat k životním situacím aktivně.

Film Rebelka nabízí příběh pro rodiny s malými dětmi a tomu je přizpůsobeno vše. Jednoduchý děj, dramatická zápletka s dobrým koncem, hrdinové s jasně určeným charakterem a jednáním pomáhají dětskému divákovi se snadno orientovat. Sympatie diváků si získají všichni členové rodiny a v podstatě ve filmu najdeme jedinou výrazně zápornou roli – tajemného zlého medvěda Mor´du. Tajemné prostředí, hrad i kouzla podtrhují pohádkové ladění příběhu. Velice působivá je scéna, kdy  Merinda následuje bludičky v tajemném lese.

Příběh o Merindě je zasazen do zalesněné krajiny plné skalních útvarů vodopádů a hradů, které připomínají Skotsko. Tvůrcům filmu se vyplatilo, že se v době příprav na film zajeli podívat na skutečné hrady a krajinu do Skotska.

Celkovému odlehčení filmu pomáhá hudba skotského skladatele hudby Patricka Doyla. Diváci si mohou vychutnat typicky skotské nástroje, jako jsou dudy, housle i keltské harfy. Hudební doprovod působí svěže a prospěla česky nazpívaná verze písniček (Radka Fišarová, Lucie Vondráčková).

Oceňuji na filmu snahu o dodržení určitého jednotného výtvarného i hudebního stylu a inspiraci Skotskem. Krásné jsou scény s bludičkami ve verzi 3D. Věrohodně působí scény, kde ženské postavy prezentují  z reálu okoukané chování mezi matkou a dospívající dcerou. Zajímavý je nápad s využitím kouzla a přeměnou matky Elinor.

Film svou jemností a dívčím příběhem má blíž k filmovým divačkám. Hlavní hrdinka i její matka jsou v příběhu dominantní.  Mužské postavy jsou méně propracované, jsou u nich zvýrazněny neduhy a nectnosti, a některé mužské postavy působí jako karikatury. Také jsem očekávala vtipnější a promyšlenější humor pro rodiče.  Film Rebelka je jako jemný sladký bonbónek v drsnějším obalu pro malé i větší dívenky.

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:


X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.