Spolupracujeme s:  IZDoprava.cz | MujTip.Info | ČSKR.CZ | X-Box-hry | Simca's web

Líbáš jako ďábel – 65 %

Hodnocení článku:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (zatím nehodnoceno)
Nahrávám...


Tato věta padne ke konci filmu a není to v situaci nijak příjemné pro jednoho z hlavních hrdinů nového filmu režisérky a scénáristky Marie Poledňákové. Film je pokračováním divácky úspěšné komedie Líbáš jako Bůh, kterou uvedla společnost FALCON a.s. Přivede osud Heleny, ženy v nejlepších letech se zkušenostmi z jednoho manželství a jejích blízkých, do kin novou vlnu diváků? Ve filmu se dále rozehrává vztah Heleny (Kamila Magálová), jejího milence Františka (Oldřich Kaiser), bývalého manžela Karla (Jiří Bartoška) a energické Bohuny (Eva Holubová), exmanželky Františka.
Přibližme si příběh textem distributora: Helenin bývalý manžel, úspěšný spisovatel, Karel se sice konečně odstěhoval ze společné domácnosti a může žít naplno svůj život svůdníka, ale začíná zjišťovat, že mu cosi chybí. Na Františkovu exmanželku Bohunu, energickou dámu, zvyklou vše řídit, pak situace dopadá ještě tíživěji. Oba hledají cesty, jak Františka a Helenu znovu získat pro sebe. František s Helenou zvolí z nastalé situace jediné rozumné východisko – rozhodnou se být chvíli sami a daleko, a tak vyrážejí na romantickou exotickou dovolenou do Maroka. Ale i zde je dostihnou nejen potíže, ale i jejich bývalí partneři, kteří ve Františkových a Heleniných cestovních lapáliích, k nimž patří ztracená zavazadla, ukradené doklady a řada dalších problémů, vidí příležitost, jak se vrátit do jejich života. Pro náš pár teprve teď nastává opravdová zkouška jejich vztahu.
Jedním z propojujících činností ve filmu jsou telefonické hovory. František se na čas odstěhoval k Heleně, ale je ve stálém telefonickém spojení se svou bývalou ženou Bohunou. Telefonování má vůbec ve filmu velký prostor a je jen málo scén, kde nezvoní telefon nebo někdo nemluví do mobilu. Hrdinové se nemohou o ničem rozhodnout, aniž by něco neřešili s někým po telefonu. Helena volá své sestře Kristýně (Nela Boudová) a řeší s ní její nové známosti. V nouzi nepohrdne ani svým bývalým manželem, který je evidentně potěšen. Taky energická Bohuna si užívá volání na všechny strany a volat umí i únosci v Maroku. Bez telefonu by film byl poloviční. No dejme tomu, že chceme být moderní a všem ukážeme, jak nám telefonování naplňuje život. Pravda je, že telefonické hovory ve filmu nejsou jen podnětem k další akci, ale občas jen natahují čas.
Nový příběh, který se souběžně rozvíjí, je seznámení Kristýny a jejího nápadníka Láďi (Jiří Langmajer). V podstatě je celý tento vztah jen kostrbatě propojován s využitím laciných vtípků a „humorných“ scének. Stejně tak prázdná a zbytečná je postava Moniky (Tereza Kostková), která je obdivovatelkou spisovatele Karla. Nepřinesla do příběhu nic a jedinou radost pro herečku asi byla možnost obléknou výrazné šaty.
Naopak jinou novou postavou, která se ve filmu objevuje na krátkou chvíli, je psychiatr (Petr Nárožný) s nabídkou báječných doporučení pro nešťastnou Bohunu. Jeho racionální a dobře míněné rady dostanou v podání Evy Holubové patřičný komický rozměr. Škoda jen, že se postava psychiatra v příběhu dál nerozehrála. Tak zůstala veškerá akční iniciativa na Evě Holubové, která ukázala opět svůj smysl pro situační komiku a nezaváhala ani při akčních scénách s únosci.
Z hereckých výkonů hodnotím za výbornou Oldřicha Kaisera, který musel vybalancovat svou postavu ve scénách komických a akčních, ale také přesvědčit o svém neodolatelném šarmu. Bez akčního zapojení to platí i pro Jiřího Bartošku. Marie Poledňáková napsala hlavním mužským hrdinům postavy takřka na tělo.
Ve filmu je také mnoho akčních scén a honiček, které mají podtrhnout lehce bláznivou atmosféru dovolené plné nedorozumění v exotickém prostředí Maroka. Tady je na divákovi, zda mu budou situace připadat směšné nebo spíš trapné. Jinak se podařilo tvůrcům přenést na filmové plátno krásně romantické záběry západu slunce na pláži, tajemné uličky Marrákeše i ruch na náměstí Djemaa El Fna.
Film je odlehčen hudbou Petra Maláska, který napsal hudbu i k filmu Líbáš jako Bůh. Hudební doprovod není žádná bomba, a tak si divák vychutná písně v podání Oldřicha Kaisera a spol. Je vidět, že Marie Poledňáková vsadila na osvědčený tým spolupracovníků a patřil do něj i střihač Adam Dvořák, který dal filmu nádech akční grotesky. Naopak kamera pracovala nově pod vedením zkušeného Vladimíra Smutného a bylo to dobře. Záběry na noční tajemnou Prahu se podařilo sladit s klidnými záběry s romantickou atmosféru scén točených v Maroku.
Přenesení děje do Maroka byl správný tah. O co je scénář slabší, o to víc se může divák podívat na neznámé exteriéry a interiéry. Film Líbáš jako ďábel má ambice zaujmout nenáročnou zábavou s dobrými herci. V současné době, kdy v našich kinech není uváděna dobrá hraná filmová komedie, by mohl tento film zaujmout obdivovatele účinkujících herců a režisérky Marie Poledňákové.

 

 

Koment...

↓ Komentáře k článku ↓

Související příspěvky:

 • Probudím se včera – divákova noční můra  (40%)16. března 2012 Probudím se včera – divákova noční můra (40%) Proč chodit zbytečně kolem horké kaše. Další pokus o českou komedii je směšný sám o sobě, ale bohužel ne zásluhou dobře napsaného scénáře, zdařilé realizace či slušných hereckých výkonů. Přitom počáteční nápad nabízel slibné východisko […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Básníci čekají na zázrak. A český film?24. dubna 2016 Básníci čekají na zázrak. A český film? Série o „básnících“ je důkazem nemohoucnosti české „porevoluční“ kinematografie. Zatímco v osmdesátých letech se režisér Dušan Klein blýskl třemi skvělými díly, po revoluci následovala již pouze recyklace postav, příběhů a […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Husiti – 40 %12. listopadu 2013 Husiti – 40 % Husitů se nebojíme a klidně si vymyslíme vlastní verzi, jak je možné vykládat historické období za vlády panovníka Václava IV. a jeho bratra Zikmunda. Kazatel Jan Hus může  horovat  za pravdu, místo kázání zpívat a potom přijet do […] Posted in Filmové recenze (Art… Blu-ray… Kino…)
 • Jak básníci čekají na zázrak – LÁSKY ŠTĚPÁNA ŠAFRÁNKA5. dubna 2016 Jak básníci čekají na zázrak – LÁSKY ŠTĚPÁNA ŠAFRÁNKA V každém pokračování se Štěpán Šafránek zamiloval do jiné dívky, každé z nich psal verše a každá z nich dostala  poetické jméno – Borůvka, Jeskyňka, Píšťalka, Superpopelka, Veverka… Teprve nedávno autor Básníků  Ladislav Pecháček […] Posted in Speciály
 • Jak básníci čekají na zázrak – BUDE TO JEŠTĚ NĚKOHO BAVIT?6. dubna 2016 Jak básníci čekají na zázrak – BUDE TO JEŠTĚ NĚKOHO BAVIT? Tuto otázku jsem slýchal, když jsme připravovali pátý díl. Tehdy byla pauza mezi čtyřkou a pětkou deset let.  Lidé z marketingu, od distributora, byli skeptičtí, ale já říkal pořád dokola: To máte jako s příbuznými, nemusíte je mít  rádi, […] Posted in Speciály
 • Tisková konference – seriál Neviditelní24. července 2014 Tisková konference – seriál Neviditelní Česká televize připravila pro své diváky nový třináctidílný seriál nazvaný Neviditelní, který bude od září nasazen na páteční večery od 20.00 hodin na ČT 1. Ve stylovém prostředí Muzea Stará čistírna v Praze 6 se novinářům představili […] Posted in Články
 • Jak básníci čekají na zázrak – STAŘÍ ZNÁMÍ6. dubna 2016 Jak básníci čekají na zázrak – STAŘÍ ZNÁMÍ Šestí Básníci vracejí na scénu řadu postav, které potkávají diváci už od prvního dílu. Vedle Pavla Kříže se samozřejmě  objeví David Matásek coby Kendy, nebo spolužák Karas (Lukáš Vaculík). Nebude chybět samozřejmě Vendulka  Utěšitelka, […] Posted in Speciály
 • Jak básníci čekají na zázrak – NA ZÁVĚR6. dubna 2016 Jak básníci čekají na zázrak – NA ZÁVĚR Přípravy a samotné natáčení Básníků číslo 6 provázela zvláštní atmosféra. Nikdo z herců ani na okamžik nezaváhal  a přijal „pozvání“ na malý „básnický zázrak“ s povděkem. Nejlépe to vyjádřil David Matásek: „Taková role se neodmítá.  Je to […] Posted in Speciály
 • Jak básníci čekají na zázrak – Z HISTORIE BÁSNÍKŮ5. dubna 2016 Jak básníci čekají na zázrak – Z HISTORIE BÁSNÍKŮ Píše se rok 1982. Do „filmové matriky“ se poprvé zapisuje film o Básnících – Jak svět přichází o básníky.  Z tvůrčí dílny doktora Ladislava Pecháčka a režiséra Dušana Kleina. A na filmových plátnech září dvojice  kamarádů – Štěpán […] Posted in Speciály
 • Nevinné lži II. 27. srpna 2014 Nevinné lži II. Na podzim se začnou v České televizi vysílat další díly úspěšné minisérie Nevinné lži, vysílací čas bude v neděli ve 20 hodin, první díl se bude odvysílán 7. září. První série se vysílala na jaře roku 2013, kdy bylo uvedeno 8 dílů. […] Posted in Články

X

Přidejte si Kritiky.cz na Váš facebook.